Poşet Çay Nasıl Yapılır?
Poşet Çay Nasıl Yapılır?

Poşet Çay Nasıl Yapılır?

Poşet çay özellikle pratik demleme yapısı ve kolayca taşınır olması ile hemen herkesin kullandığı ürünler arasındadır. Sabah gözümüzü açar açmaz kahvaltıyla hayatımıza giren çay, ülkemizde oldukça sevilen ve tüketilen bir üründür. Ülkemizde çayın yetiştiği bölgeler yüksekte olduğu için kalitesi de buna göre artmaktadır. Ayrıca ülkemizde yetişen çayın üzerine kar yağdığı için otomatik olarak daha temiz, sağlıklı ve doğaldır. Şimdi gelin çok sevdiğimiz çayın soframıza gelene kadar başından geçenlere bir bakalım.

Poşet Çay Üretim Safhaları

Poşet Çay Nasıl Yapılır?
Poşet Çay Nasıl Yapılır?
  1. Çay Yapaklarının Toplanması: Bu işlem çayın yetiştiği bölgede çalışan işçiler tarafından gerçekleştirilir. Kurallara uygun olarak çay yaprakları toplanır ve kamyonlara yüklenip yaş çay işleme fabrikasına transfer edilir.
  2. Çay Yapraklarını Soldurma: Fabrikaya gelen çaylar ilgili alana boşaltıldıktan sonra soldurma işlemi yapılır ve bu şekilde içlerindeki nem azaltılarak kıvırma işlemine uygun hale getirilir.
  3. Kıvırma Aşaması: Kıvırma işlemi 45-50 dakika kadar sürmektedir. Büyük silindirik haznelerde haznenin elek gibi hareket ederek yaptığı bir işlemdir. Bu işlemle çay fermantasyon sürecine hazırlanmış olur.
  4. Fermantasyon: Bu süreç çayın yapısına göre 45-55 dakika kadar sürmektedir. Bu sürecin amacı, çayda istenen renk, koku ve aromanın ortaya çıkarılmasını sağlamaktır.
  5. Kurutma: Kurutma fırınlarında kurutulan çay, lif ve atıklarından arındırılır. Daha sonra eleklerden geçirilerek tasnif edilir. Artık paketleme işleminin yapılacağı yere götürülmeye hazırdır.
  6. Sınıflandırma ve Harmanlama: Farklı yerlerden gelen kuru çaylar önce sınıflandırılır daha sonra da homojen olarak karıştırılıp harmanlanır. Bu aşama da fermantasyon kadar önemlidir. harmanlama müşterinin tercihine göre belirlenir. Herkese hitap eden bir harman mutlaka ki firmalarca oluşturulur.
  7. Test Aşaması ve Onay Süreci: Firmanın laboratuvarlarında harmanlanmış çaylar istenen özelliğe göre demlenerek tadımı yapılır. Renk, koku, tat, aroma gibi özellikler kontrol edilir. Eğer uygun görülürse paketleme aşamasına geçilir.
  8. Paketleme: Paketleme işlemi dökme çay, demlik poşeti, ya da bardak poşeti için ayrı makinelerde ve el değmeden yapılır. Bardak poşetinde çay paketlenirken filtre kağıdı, ip, zarf kağıdı ve etiket kullanılır ve kaplanır.

Bu aşamalardan geçen çay artık tüketime hazırdır. Bardak poşetini demlemek için yapmanız gereken ise, poşeti ipi bardağın dışında kalacak şekilde bardağa atmak ve üzerine kaynar su döküp 2 dakika kadar demlenmeye bırakmaktır. Sonrasında çayınızı afiyetle içebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Poşet Çay Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin