Hetero Nedir?
Hetero Nedir?

Hetero Nedir?

Hetero, romantik açıdan karşı cinse ilgi duyan insan tipidir. Karşı cinsellik olarak da bilinen hetero insan tipi, duygusal ve cinsel açıdan yalnızca karşı tarafa yakınlık duyar. Cinsel yönden erkeklere ilgi duyan kadınlara ve kadınlara ilgi duyan erkeklere heteroseksüel denir. Bunun dışında heteroseksüellik hayvan cinselliğini tanımlamada da sıkça kullanılmaktadır

Heteroseksüel kelimesi, Yunanca da ‘farklı’ anlamına gelen heteros ve “cinsiyet” anlamına gelen Latince sex sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Heteroseksüel ilişki normal görülen ilişkiyi tanımlamaktadır. Hetero ilişki ve evlilik tüm dünyada resmi olarak kabul görmektedir. Heteroseksüel ilişki yürüten bireyler, doğal üreme yöntemleriyle ürerler.

Heteroseksüel Kelimesinin Etimolojik Kökeni Nedir?

Heteroseksüel kelimesi, “farklı” anlamına gelen Yunanca heteros ve “cinsiyet” anlamına gelen Latince sex sözcüklerinden türetilmiş bir kelimedir. “Heteroseksüel” terimi 1868 senesinde, “homoseksüel” (duygusal ve cinsel açıdan aynı cinsten hoşlanan insan tipi) kelimesinin kullanılmasından kısa bir süre sonra bu durumun zıttını ifade etmesi için, Karl Maria Kertbeny tarafından ilk kez kullanılmıştır. Heteroseksüel kelimesine ilk kez Merriam-Webster’in Yeni Uluslararası Sözlüğünde “karşıt cinsler arasındaki cinsel tutku” şeklinde tanımlanan tıbbi bir terim olarak yer verilmiştir. Fakat sözlüğün 1934 yılında basılan ikinci baskısında heteroseksüel kelimesi “karşı cins için duyulan cinsel tutkunun ortaya çıkış şekli; normal cinsellik olarak tanımlanmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hetero Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin