Rektör Budak, YÖK ile TUSAŞ arasında yapılan iş birliği imza törenine katıldı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) arasında havacılık endüstrisinin gelişimine katkı sağlamak üzere “Türk Havacılık Uzay Sanayii ve YÖK Arasında Yükseköğretim Alanında İş Birliği Protokolü” imzalandı. İmza törenine YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil,  YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ve araştırma üniversiteleri rektörleri katıldı.

 

YÖK ile TUSAŞ arasında, havacılık sektöründe yetişmiş insan kaynağını ön plana çıkaracak ve yetkinlik düzeyi oluşturacak konularda gerçekleştirilecek doktora çalışmalarının desteklenmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı. Protokol çerçevesinde 200 doktora öğrencisine burs verilecek. Burs programına kabul edilen öğrenciler, havacılık ve uzay sanayi alanında belirlenen konularda doktora çalışmaları yürütecek.

 

YÖK Başkanı Erol Özvar, protokol ile üniversite sanayi iş birliğinde yürütülen çalışmalar kapsamında yeni bir iş birliğinin hayata geçirildiğini belirterek, Türk havacılık ve savunma sanayisinin öncü kuruluşlarından TUSAŞ ile imzalanan protokolün bu anlamda çok önemli olduğunu belirtti. YÖK olarak üniversite sanayi iş birliğine ve Türkiye’nin yerli ve milli sanayisini geliştirme hamlesine büyük önem verdiklerini belirten YÖK Başkanı Özvar, “Gerek hazırlıklarını tamamlama aşamasına geldiğimiz mevzuat çalışmalarımızla gerekse hayata geçireceğimiz projelerimizle yeni bir sürece gireceğimize inanıyor ve bunun heyecanını duyuyoruz.  Şu kadarını bilmenizi isterim ki, önümüzdeki dönem, Sayın Cumhurbaşkanımızın da verdikleri destekle, üniversitelerimizin sanayinin, sanayinin de üniversitelerimizin içinde olacağı, üniversite-sanayi iş birliğinde yeni bir aşamaya geçeceğimiz çok farklı bir dönem olacaktır. Özellikle TUSAŞ gibi yerli ve milli üretim hamlemizin öncü kuruluşlarıyla yükseköğretim kurumlarımız arasında özlemini duyduğumuz iş birlikleri gerçekleştirilecek, bundan hem üniversitelerimiz hem de diğer kurumlarımız ama her şeyden önemlisi de ülkemiz kazançlı çıkacaktır” dedi.

 

Protokolün, YÖK şemsiyesi altında yükseköğretim kurumlarıyla TUSAŞ arasında önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek kapsamlı iş birliğinin de ilk adımı olacağına inandığını belirten YÖK Başkanı Özvar, “YÖK ve yükseköğretim kurumları olarak, TUSAŞ’la birlikte ülkemizin yerli ve milli sanayi hamlesine daha fazla katkı sunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

 

“Program kapsamında 200 doktora öğrencisine burs verilecek”

İş birliğine ilişkin bilgiler paylaşan YÖK Başkanı Özvar,  “Protokol kapsamında, YÖK ile TUSAŞ arasındaki iş birliğinin artırılması, üniversitelerimizde doktora yapan öğrencilerin, TUSAŞ Teknoloji Yol Haritası Kazanım Planı'nda yer alan çalışma konularına ve TUSAŞ’ın stratejik önceliklerine göre TUSAŞ tarafından belirlenen tez konularında çalışmalarının desteklenmesi ve TUSAŞ imkân ve kabiliyetlerini kullanarak sanayi problemlerinin çözümüne katkıda bulunmalarının sağlanması amacıyla Bilimsel Araştırma Programı kapsamında 200 doktora öğrencisinin TUSAŞ’ın belirlediği konularda çalışmaları planlanıyor. Burs alacak doktora öğrencileri, YÖK ve TUSAŞ ortaklığında gerçekleştirilecek panellerde seçilecek. Önümüzdeki dönemde YÖK ve TUSAŞ ortak araştırma ve geliştirme projeleri yapma adına birbirileriyle etkili bir koordinasyon halinde olacaklar. Ayrıca bu amaçla ortak çalışma grupları oluşturulacak”dedi.

 

“Ülkemizin Millî Üretim Hamlesine daha nitelikli katkı sunacağız”

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ise “YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’ın başkanlığında ve araştırma üniversiteleri rektörlerinin katılımları, Yükseköğretim Kurulu ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii arasında havacılık endüstrisinin gelişimine katkı sağlamak üzere hazırlanan  ‘Türk Havacılık Uzay Sanayii ve YÖK Arasında Yükseköğretim Alanında İş Birliği Protokolü’nün imza törenine katıldık.  Protokol ile ülkemizin yeni nesil hava aracı projeleri, doktora çalışmalarıyla desteklenecek. Ülkemizin yerli ve millî üretim hamlesine yükseköğretim kurumları olarak daha nitelikli katkı sunacağız. Ege Üniversitesi olarak bugüne kadar üniversite sanayi iş birliğine ve ülkemizin mili teknoloji hamlesine yönelik önemli projeleri bölgemize ve ülkemize kazandırdık. Ülkemizin saygın bir araştırma üniversitesi olarak bundan sonra da aynı bilinç ve gayretle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu protokolün ülkemize, üniversitelerimize hayırlı olmasını diliyorum. Başta, YÖK Başkanımız  Prof. Dr. Erol Özvar ve TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Rektör Budak, YÖK ile TUSAŞ arasında yapılan iş birliği imza törenine katıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin