Restoran Açmak İçin Yapılması Gerekenler
Restoran Açmak İçin Yapılması Gerekenler

Restoran Açmak İçin Yapılması Gerekenler

Restoran açmak için yapılması gerekenler konusunun en başında ne tür bir restoran açacağınıza karar vermek gelir. Peki, diğer yapılacak nelerdir? yazımızda...

Bir restoran açmak sadece para için yiyecek satmakla ilgili değildir. Bir restoranda insanlara somut bir şey verirsiniz. İnsanlar restoranlara sadece yemek yemek için değil, eğlenmek, kutlamak ve tanışmak için gelirler. Başka bir deyişle, restoranınızın belirli bir konsepti olmalıdır. Restoran açmak için yapılması gerekenler konusunun en başında ne tür bir restoran açacağınıza karar vermek gelir. Daha sonra, piyasada size uygun bir yer olup olmadığını değerlendirmeniz gerekir.

Restoran açmak, yeni bir iş kurmak isteyen birçok kişinin fikridir. Restoran işletmeciliğinde başarılı olmak istiyorsanız restoran açmadan önce kontrol etmeniz gereken birçok şey var. İşte işinizi kurmanıza ve yeni bir restoran açmanıza yardımcı olabilecek bir liste.

Restoran için Konsept Belirleyin

Açacağınız restoranın konseptine karar vermek için birçok farklı kriteri göz önünde bulundurmalısınız. İnsanlar genellikle kendilerini rahat hissettikleri ve pişirmeyi sevdikleri yemekleri servis edebilecekleri bir yer açmak isterler. Diğerleri de franchise (bayi) sistemiyle ilgilenir. Müşteri onaylı bir markanın çatısı altında olmak ve hazır bir pazarlama planına sahip olmak bu sistemin avantajlarından biridir. Ancak sistem ucuz değil ve restoran işletmecileri birçok katı ve kısıtlayıcı kurala uymak zorunda.

Restoranın Yerini Belirleyin

Konum seçimi, herhangi bir restoran için kritik öneme sahiptir. Sizin için en iyi restoran konumunu araştırırken, bölgenin erişilebilirliği ve müşteri potansiyeli gibi birçok faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir. Uygun bir yer bulduğunuzdan emin olmalı ve en makul kirayı müzakere etmelisiniz.

Personel Alın

Restoran Açmak İçin Yapılması Gerekenler
Restoran Açmak İçin Yapılması Gerekenler

Herhangi bir restoran için doğru personeli işe almak çok önemlidir. İyi bir yemek, kötü hizmetle tüm çekiciliğini kaybedebilir. En iyi adayları seçebilmeniz için arka ofis ve ön büroda çalışacak kilit kişilerin rollerini iyi anlayın. Şefler, restoran yöneticileri ve sunucular gibi kilit pozisyonlardaki kişilerin deneyimlerini göz önünde bulundurun.

Restoranınıza İsim Belirleyin

Restoran adı bir temayı (Meksika, Çin veya Avrupa’ya özgü), bir bölgeyi veya basit bir kelime oyununu yansıtabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, restoranınızın adının müşteriler üzerindeki etkisidir. Müşterilerin kolayca hatırlayacağı ve yazabileceği bir ad seçin.

Menü Belirleyin

Menü, restoranınızın önemli bir parçasıdır. Sonuçta, müşteriler yemeğinizi sevdikleri için restoranınızı korumaya devam edecekler. Menünün şekli ve düzeni, menüdeki yiyecekler kadar önemlidir. Küçük stok görseller veya fotokopisi alınmış el yazısı gibi profesyonel olmayan menü tasarımlarından kaçının. Son olarak, kar marjlarınızı artırmanıza ve daha fazla yatırım yapmanıza yardımcı olacak bir fiyatlandırma belirleyin.

Restoranınızı Düzenleyin

Restoranınızın mutfağını, yemek alanını ve barını düzenlemek, başlangıç bütçenizin önemli bir parçasıdır. Ayrıca, ihtiyacınız olanı elde etmenin, istediğinizi elde etmekten daha önemli olduğunu unutmayın. Gereksiz eşyaları satın almak gibi bütçenizi aşmanın gizli tehlikelerinden kaçının. Temel bilgilerle başlayın, gerekirse daha sonra ekleyebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Restoran Açmak İçin Yapılması Gerekenler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin