Sabah Motivasyonunu Artırmak İçin İpuçları
Sabah Motivasyonunu Artırmak İçin İpuçları

Sabah Motivasyonunu Artırmak İçin İpuçları

Motivasyon eksikliği yaşayanlar için sabah motivasyonunu artırmak için ipuçları verdiğimiz bu içerikte yer alan tavsiyeler, özellikle uzman psikolog tavsiyeleri dikkate alınarak hazırlanmıştır.

Sabah motivasyonunu sağlamak gün içerisinde daha enerjik olmak ve işlerinizi sorunsuz bir şekilde yapmak için gereklidir. Özellikle iş hayatında güne mutlu bir şekilde başlayan kişilerin, iş ve sosyal yaşantısında mutlu ve başarılı oldukları gözlemlenmiştir.

Doğal olarak iyi bir ruh haline sahip olmak, iş hayatında üretkenliğin daha yüksek olmasına neden olur. Bunu bireysel olarak ele aldığımızda ise, elde edilen verimliliğe bağlı olarak çalışma hayatında daha iyi yerlere gelebilmek mümkün olur.

Sabah Motivasyonunu Artırmak İçin İpuçları Nelerdir?

Aslında birçoğu basit olan ancak ihmal edilen bu ipuçları eksiksiz uygulandığında, iş ve sosyal yaşantınızda daha mutlu ve huzurlu olabilirsiniz. Diğer yandan bilişsel ve fiziksel sağlığınız için de bunların faydalı olduklarını söylemek mümkün.

Uyku Düzeni

Sabah kendinizi daha dinç hissetmek için, uyku düzenine dikkat etmek gerekiyor. Yapılan birçok bilimsel araştırma gece uykusunun düzenli olması ve sabah erken kalkılması halinde, kronik yorgunluk gibi problemlerin önemli ölçüde azaldığını gösteriyor.

Sabahları erken uyanmak için erken yatmak veya gece uykusunu tam olarak almak gerekiyor. Bu süreçte metabolizma daha sağlıklı bir şekilde çalışmakta ve metabolik hastalıkların görülme riski de azalmaktadır.

Gündüz uykusuna nazaran gece uykusunun fiziksel olarak daha faydalı olması, sabahları zinde uyanmanın temel nedenlerinden biridir.

Düzenli Olun

Gece yatarken ve sabah kalktığınızda etrafınızın düzenli olması, psikolojik olarak beyni olumlu sinyaller gönderiyor. Örneğin kalktığınızda yataklarınızı ve eşyalarınızı toplamanız, üretkenlik ve motivasyonunuzu araştırmanıza yardımcı olur. Diğer yandan kalkar kalkmaz basit bir egzersiz yapmış olursunuz.

Perdeleri Aralayın

Sabah kalktığınızda yapmanız gereken hiçbir şeylerden biri, gün ışığının içeriye girmesi için perdeleri aralamak olmalıdır. Doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmazsanız bile, gün ışığının zihin açıcı etkisinden böylelikle faydalanabilirsiniz.

Serin Bir Duş İyi Gelir

Sabah motivasyonunu artırmak için ipuçları arasında basit ve etkili yöntemlerden biridir. Serin bir suyla duş almanız fiziksel olarak rahatlama sağladığı gibi, ruhsal olarak da kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Vücudun dinçlik kazanması için 5 veya 10 dakikalık bir duş yeterli olacaktır.

Taze Sıkılmış Meyve Suyu Tüketin

Sabahları taze sıkılmış meyve suyu tüketilmesi, vücudun doğal ve sağlıklı yollarla enerji kazanımı için önemlidir. Meyvelerde bulunan mineraller, vitaminler ve antioksidanlar gibi pek çok besin maddesini de böylelikle almış olursunuz.

10 Dakikalık Bir Yürüyüş Yapın

Güneş ışınlarına aşırı süre maruz kalmak zararlıdır. Ancak günlük toplamda 1 saat kadar güneş ışınlarına maruz kalınması, vücut tarafından üretilmeyen vitaminlerin alınmasını sağlar.

Vücudumuz e vitaminini az ürettiği için, güneş ışınlarına maruz kalan kişilerin ihtiyacı olan bu vitamini almaları mümkündür. Yapacağınız 10 dakikalık yürüyüş egzersizi, ruhsal rahatlık için önemlidir.

Yapacağınız İşlerin Listesini Kontrol Edin

Düzenli bir hayata sahip olmanız motivasyonu arttırmak için zaten rutin olarak olması gereken şeylerden biridir. Bunun için sabah kalktığınızda gün içerisinde yapılacak işler listenizi kontrol etmeniz, kolay takip ve motivasyon sağlayacaktır.

Hareketli Müzikler Dinlemeye Özen Gösterin

Ruh halinin gelişiminde hareketli müziklerin faydaları kanıtlanmıştır. Sevdiğiniz müzik türleri farklı olsa da, o kategorideki hareketli müzikler dinleyerek ruh halinizi iyileştirebilirsiniz.

Mutlaka Kahvaltı Yapın

Sağlıklı bir beslenme için kahvaltının önemi büyüktür. Bu yüzden uzmanlar sabah motivasyonunu artırmak için ipuçları verirken, ev fırsatta kahvaltının önemine değinirler. Sağlıklı ve doğal besinler ile yapacağınız kahvaltı sayesinde, gün boyu enerjik hissedebilirsiniz.

İşe Gitmek İçin Erken Çıkın

Son dakikacı olmanız ve bunun sonucunda işe zar zor yetişmeniz, motivasyon eksikliği yaşamanıza neden olur. Trafiğin yoğun olacağını ve yolda yaşanabilecek aksaklıkları düşünerek, iş için erken çıkmaya özen gösterin.

İş yerine yaklaşık 30 dakika erken gitmeniz, iş ortamında ön hazırlık yapmanız ve dolayısıyla başarılı olmanız için önemlidir.

listemakale.com

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sabah Motivasyonunu Artırmak İçin İpuçları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin