Sağlıklı Tartışmanın Formülü

Tartışmanın yaşanmadığı ilişkiler yoktur. Zaten tartışmasız bir ilişkide sağlıklı değildir. Zira iki insan her zaman aynı fikirde olamaz. Ama tartışırken de saygılı olmamız ve tartışmayı bir kavgaya dönüştürmememiz gerekiyor. Sağlıklı tartışmanın formülü var mıdır? İşte cevabı...

Sağlıklı bir tartışma, kavgaya dönüşmeyen bir tartışmadır. Tartışmasız bir ilişkinin çok sağlıklı olduğu söylenemez. Bu, iki ayrı birey tamamen aynı şeyi düşündüğünde olur ki bu pek olası değildir. Sorunlar göz ardı edildiğinde ve tartışılmadan bırakıldığında, kaçınılmaz olarak sonunda büyük bir patlama olur. Çiftler tartışma ve kavga arasındaki çizgiyi bilmeli ve tartışmalar kavgayla bitmemelidir. Tavırlarınızla tartışabilirseniz, mutlu bir evlilik, mutlu bir ilişki uzun yıllar sürecek, ilişkiyi canlı tutacak ve yeni heyecanlara hazır olacaksınız. Aşk, birbirinize benzediğiniz için ya da zıt kutuplarda olduğunuz için birbirinizi tamamlama sanatıdır. Bu da tartışma yoluyla gelişecek ve olgunlaşacaktır. Tartışmayı bildiğimiz sürece. Peki, sağlıklı tartışmanın formülü var mıdır? 

Sağlıklı Tartışma Kuralları 

Kıyaslama Yapmayın

Kıyaslama Yapmayın
Kıyaslama Yapmayın

Bir tartışma sırasında eşinizi başkalarıyla karşılaştırmak, kıyaslamak ya da etiketlemek, partnerinizin sizi etkili bir şekilde dinlemesini ve kendini savunma ihtiyacı hissetmesini engelleyebilir. Hiç kimse başkalarıyla kıyaslanmak istemez. 

Davranışlara Odaklanın 

Partnerinizi veya ilişkinizi değil, davranışlarını eleştirmelisiniz. “Bunu yaparsan devam edemem” veya “nasıl böyle düşünürsün” gibi eleştirilerden kaçınılmalıdır. 

Genelleme Yapmayın 

Tartışma sırasında genellemelerden kaçınılmalı ve güncel konuya odaklanılmalıdır. Partnerinize her zaman sorumsuz olduğunu söylemek, eldeki sorunu çözmez. Bunun yerine, sorunu şiddetlendirir. 

İletişiminizi Bozacak Davranışlardan Uzak Durun 

Gözyaşlarını silah olarak kullanmak, ilişkiyi bitirmekle tehdit etmek gibi iletişim hattını kapatan davranışlardan kaçınmalısınız. Her tartışmada ayrılık tehdidi yakınlığı engeller. Aynı zamanda ifadenizin ciddiyetini de azaltır. 

İletişim Dilinizi Doğru Kullanın 

Tartışma boyunca doğru iletişim dilini kullanmaya özen göstermelisiniz. Aslında bu kurallar sadece partneriniz için değil, iletişim kurduğunuz herkes için geçerlidir. Sevdiğimiz insanlara yüklenmek ve sinirimizi onlardan çıkartmak her zaman en kolayıdır, çünkü nazımızı çekerler. Ancak bu davranışlarınızı sergileyeceğiniz ilk insan sevdikleriniz olmamalıdır. 

Çözüme Odaklanın 

Tartışma sırasında tamamen çözüm odaklı olmalı ve haklı olma ihtiyacı veya partnerinizin hatalarını bildirme gibi ego tuzaklarından kurtulmalısınız. Unutmayın, konuşmanın amacı tavsiye veya sınırlama önermek değil, ilişkiyi daha barışçıl bir noktaya taşımaktır. 

Karşınızdaki İnsanın Sevdiğiniz Biri Olduğunu Unutmayın

Karşınızdaki İnsanın Sevdiğiniz Biri Olduğunu Unutmayın
Karşınızdaki İnsanın Sevdiğiniz Biri Olduğunu Unutmayın

Evet, kızabilirsiniz ya da üzülebilirsiniz ama unutmamanız gereken şey, karşınızdaki kişinin rakibiniz değil, sevdiğiniz kişi, hayat arkadaşınız olmasıdır. Şu anda ona kızgın olabilirsiniz, ancak birçok yönden o, hayran olduğunuz, sevdiğiniz ve eşiniz olarak gördüğünüz biri olduğunu unutmayın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlıklı Tartışmanın Formülü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin