Şapel Nedir?  
Şapel Nedir?  

Şapel Nedir?  

Hıristiyanlar için bir ibadet yeri olan ve mimaride de yeri olan şapel nedir?

Bir mimari terim olan şapel nedir? Mimaride şapel ne anlama gelir? Gibi soruların cevaplarına yazımızdan erişebilirsiniz. 

Mimarlık okuyan veya mimariye hevesli olan kişiler bu konuda yaptıkları okumalarda ve araştırmalarda sık sık şapel kelimesine rastlamışlardır. Bir mimari tabir olan şapel kelimesi daha çok Hristiyanlık dininde ibadethane anlamına geldiği için önemli bir olgu olarak görülmektedir.  

Şapel Nedir? 

Şapel Nedir?  
Şapel Nedir?

Şapelin temelde iki anlamı vardır. Her iki anlamı da ibadetle ilgili bir anlamdır. Şapel kelimesi genellikle sahip olduğu ikinci anlamı vurgulamak için kullanılır. Şapeller genellikle kilise içinde rahiplerin veya vaizlerin özel olarak ibadet ettikleri küçük yerler olarak kabul edilir. 

Mimaride Şapel Ne Anlama Gelir?

Şapellerin mimarideki anlamı daha çok küçük ibadethaneler olarak bilinmektedir. Mescit kavramı esas olarak İslam’da bulunur ve Hıristiyanlıktaki karşılığı ise şapeldir. Kısacası, şapel kiliseden küçük bir ibadet yeri veya en küçük ibadet merkezlerinden biri tapınak olarak adlandırılır. Şapel mimarisi birçok alanda mimari yapı olarak gerçekleştirilebilir. 

 Listemakale.com

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şapel Nedir?  

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin