Sivilce Problemi Yaşayanlar İçin Pratik Çözümler

Ergenlik döneminden itibaren başlayarak hemen hemen her insanın yaşamış olduğu problemlerden biri de sivilce problemi olmaktadır. Bu problem cilt derisinde bulunan gözeneklerinin tıkanması neticesinde meydana gelen bir sağlık sorunudur. Sivilceli cilt sahibi olan kişiler fiziksel olarak bu görüntüden rahatsız oldukları için özgüven problemi yaşarlar. 

Sivilce Problemi Yaşıyorsanız Sivilceleri Sıkmamalısınız

Sivilcelerin Tedavisinde Doğru Yöntem Nedir? 
Sivilcelerin Tedavisinde Doğru Yöntem Nedir?

Ciltte bulunan bakteriler bazı zamanlarda çeşitli iltihaplanmalara sebep olarak gözenekleri tıkar ve bunun neticesinde ise ciltte sivilceler meydana gelir. Bazı dönemlerde ise kalıcı olan bu sivilceler açısından herkesin yapmış olduğu ortak bir hata vardır ki o da sivilceyi sıkmaktır! Kişiler ciltte oluşan bu iltihabı sıkarak dışarı attıklarında sivilcenin yok olacağını zannederler halbuki bu problemi daha da artırmaktadır.

Sivilcelerin Tedavisinde Doğru Yöntem Nedir? 

Sivilcelerin Tedavisinde Doğru Yöntem Nedir? 
Sivilcelerin Tedavisinde Doğru Yöntem Nedir?

Uzmanların yapmış oldukları açıklamalara göre sivilce ile mücadele etmede retinoid içerikli olan ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Bu ilaçlar, krem biçiminde cilde dışarıdan uygulanabildiği gibi hap forumlarında da vücuda alınabilir. Bunun dışında aynı zamanda antibakteriyel özellikli kremler ve enfeksiyon temelli çeşitli sivilcelerde oldukça etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Sivilce oluşumunda yanlış beslenmenin de rolü büyüktür. Kişilerin beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri özellikle de kızarmış ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalarının sivilce probleminin oluşmasını engellediği de uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Sivilce oluşumunda ergenlik dönemi hormonal değişimler de etkili olmaktadır. Kimi durumlarda ergenlik döneminin atlatılmasından sonra sivilce oluşumu sonlanmaktadır.

Yapılan çalışmalarda sivilce oluşumunun psikolojik nedenlerle de oluşabileceği tespit edilmiştir. Kaygı, stres seviyesinin yüksek olması veya panik atak problemi yaşayan kişilerde sivilce problemi daha fazla görülebilmektedir.

Psikolojik durum olarak ya da vücutta yağlanma neticesinde ortaya çıkan sivilceler beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekse de çeşitli ilaçların kullanılması ile yok edilebilir ya da en aza indirilebilir. 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sivilce Problemi Yaşayanlar İçin Pratik Çözümler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin