Fyodor Dostoyevski – Suç ve Ceza
Fyodor Dostoyevski – Suç ve Ceza

Suç ve Ceza Kitap Özeti

Suç ve Ceza kitabı Dünya Klasikleri dizisi içinde yer alıyor. Yazıldığı tarihten itibaren milyonlarca kişi tarafından alınmış ve çok beğenilerek okunmuştur. Herkesin okuması gereken insanın ufkunu açacak ve farklı düşünme şekilleri oluşturacak bir kitaptır.

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski bu kitapta toplumsal kötülüklerin ne sebepten oluştuğunu anlatmaya çalışırken kötülükleri yapanların cezalarını çekmediklerini, çoğu zaman masumların zarar gördüğünün üstüne basmaktadır.

Suç ve Ceza Özeti

Fyodor Dostoyevski – Suç ve Ceza Özeti

Raskolnikov oldukça yoksul ve geçim sıkıntısı yaşayan bir gençtir. Maddi durumu kötü olması nedeniyle Petersburg’da okuduğu hukuk öğrenimini yarıda bırakır. Maddi durumlarda çok sıkıştığı zaman faiz karşılığı para aldığı yaşlı bir kadın vardır. Raskolnikov ilerleyen zamanlarda bu kadını öldürecektir.

Aklı karmakarışıktır. Uzunca bir süre düşünür acaba bu tefeciyi öldürüp insanları bu pislikten kurtarmalı mıyım? Yoksa kendi haline mi bırakmalıyım? Kafasının içinde binlerce tilki gezmektedir. Artık planını yapmıştır ve herkesin nefret ettiği ve kurtulmak istediği bu kötü tefeciyi öldürecektir. Dünyadan pislik bir insanı yok etmeyi başaracaktır.

Tefecinin bu dünyada olmaması gerektiğini ve insanlardan kötü niyetle faydalanmasına artık katlanamayıp bir gün artık canına tak etmesi ile birlikte tefecinin kapısını çalar ve onu öldürür. Bu sırada tefecinin kız kardeşi de ansızın eve geldiği için onu da öldürmek zorunda kalır. İkinci cinayet plansızdır. Bu aslında daha sonralarında Raskolnikov’a ağır gelecektir. Kendi içerisinde çelişecek ve psikolojisinin alt sınırlarını çokça zorlayacaktır.

Raskolnikov daha önceden bir meyhanede bir adamla tanışmıştır. Bu adamın bir kızı vardır. Bu kızın adı Sonia’dır. Aradan bir süre geçince Sonia ile ansızın bir yerde denk gelecektir. Bu tesadüfen karşılaşma arada bir aşk yaratacaktır.

Sonia fahişelik yapmasına rağmen dinine bağlı bir kadındır. Sonia, Raskolnikov’un işlediği cinayeti öğrendiğinde bunun yanlış olduğunu ve polise gidip itiraf etmesi gerektiğini söyler. Raskolnikov, Sonia’yı dinleyecek ve polise giderek suçunu itiraf edecektir.

Raskolnikov sonrasında Sibirya’ya sürgün edilir. Ancak Sonia onun sürgünden dönmesini ve kavuşacakları günü bekler. Raskolnikov, Sonia sayesinde dinine bağlı bir karakter olacaktır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Suç ve Ceza Kitap Özeti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin