Suya Düşen Telefon Nasıl Kurutulur?
Suya Düşen Telefon Nasıl Kurutulur?

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurutulur?

Telefon arızası sorunu nedenlerinden bir tanesi, suya düşen telefon nedeniyle kaynaklanan sorunlardır. Özellikle yaz aylarında daha fazla karşılaşılan bu durumda ne yapılması gerektiğini yazımızda ele aldık.

İçerisinde bulunduğumuz yüzyılın beraberinde getirmiş olduğu teknoloji dünyasıyla birlikte hayatımız kolaylaşmış, telefondan tablete bilgisayardan televizyona her türlü teknolojik araç yaşamımızın merkezi haline gelmiştir. Telefonlarımızla dünyanın her yerinden insanlarla iletişim kuruyor ve dostlarımızla yaptığımız görüntülü konuşmalarla bol bol hasret gideriyoruz. Fakat evde, tatilde, denizde veya iş yerinde suya düşen telefon, eğer o anda ne yapılması gerektiği bilinmiyorsa büyük miktarda masrafa yol açabilir.

Suya Düşen Telefon Nedeniyle Sorun Yaşamamak İçin Yapılması Gerekenler

Telefon Suya Düşmeden Önce Alınabilecek Önlemler

Telefon Suya Düşmeden Önce Alınabilecek Önlemler
Telefon Suya Düşmeden Önce Alınabilecek Önlemler
  • Telefonunuzu deniz, havuz, tuvalet gibi ortamlarda yanınızda bulundurmayın.
  • Suya dayanıklı kılıflar kullanın.
  • Suya dayanıklı olan cihazları tercih edin.

Telefon Tatlı Suya Düşerse Ne Yapmalıyız?

Telefon suya düştüğünde ilk yapılması gereken, eğer mümkünse bataryasını çıkartmaktır. Eğer telefonun bataryası gömülü ise bu aşamada telefonu güç düğmesine basarak kapatmak en doğrusu olacaktır. Daha sonra bataryası çıkan telefonun içi bir peçete yardımıyla mümkün olduğunca en iyi şekilde kurutulmalıdır.

Bu aşamada telefonu kesinlikle saç kurutma makinesi veya elektrikli süpürge ile kurutmayınız. Bu gibi araçların telefonu daha iyi kurutacağı düşünülse de aksine oluşabilecek sıvının telefon içerisindeki ana kartın üzerinde yer alan ince kanallara daha çabuk yayılmasını sağlayacak ve telefona daha çok zarar verecektir.

Telefon kurutma işlemi tamamlandıktan sonra cihaz, çiğ pirinç ile dolu olan bir kabın içerisine yatırılmalıdır. Pirince yatırılmasının sebebi ortamdaki nemi alıyor olmasıdır. Bunu yaparken telefonun her tarafının pirince gömülü olduğundan ve telefonu koyduğunuz kabın içerisinin havasız olduğundan emin olmanız önemlidir.

Kabın hava almaması gerekir çünkü ortam ne kadar havasız olursa pirinç cihazdaki nemi o kadar iyi emecektir. Bataryası çıkarılabilen telefonlar bir veya iki gün bataryası çıkartılamayan telefonlar ise en fazla üç gün pirincin içerisinde bekletilmelidir.

Telefon Tuzlu Suya Düşerse Ne Yapmalıyız?

Bu aşamada eğer telefon tuzlu suya düştüyse yapılması gereken ilk işlem, tatlı suya düşen bir cihazda olduğu gibi içerisindeki çıkarılabilir her türlü parçanın çıkartılmasıdır. Daha sonra telefonun tatlı suya yatırılması gerekir. Çünkü tuzun içerisinde yer alan maddeler cihazda bulunan parçalara zarar verebilmektedir.

Tatlı suya yatırıldıktan sonra tuzun içindeki maddeler, cihazdan ayrılarak tatlı suyun içerisine karışacak ve zarar en aza indirilecektir. Son aşamada telefon yine pirince yatırılarak birkaç gün bekletilmelidir. Pirinç içerisinde yeteri kadar bekletilen telefonu bir süre yakından takip edin. Eğer cihazda herhangi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir teknik servise başvurun.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Suya Düşen Telefon Nasıl Kurutulur?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin