Tarım makineleri ve teknolojileri sektöründe Türkiye’nin ilk B2B fuarı AgroShow Eurasia, 7-10 Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul’da kapılarını ziyaretçilere açacak

TÜYAP tarafından, Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) iş birliği ile düzenlenecek AgroShow Eurasia, 07-10 Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul’da TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. 

 

Tarım makineleri ve teknolojileri sektöründe tamamen yabancı müşterilere odaklanan Türkiye’nin ilk B2B fuarı AgroShow Eurasia’nın, sektörün küresel firmalarını içinde barındıran marka bir fuar olması hedefleniyor. 

 

TÜYAP tarafından TARMAKBİR iş birliği ile İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan AgroShow Eurasia Tarım, Tarım Makineleri, Teknolojileri ve Yan Sanayileri Fuarı, yurtiçi ve yurtdışından sektör oyuncularını bir araya getirmeye hazırlanıyor. 

 

7–10 Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek olan fuarın sektörde marka bir fuar olması hedefleniyor. Tarım makineleri ve teknolojileri sektöründe Türkiye’nin ilk B2B fuarı olacak AgroShow Eurasia, tamamen yabancı ziyaretçilere odaklanacak. Fuarın ziyaretçi profili arasında yurt dışından potansiyel distribütör adayları, büyük çiftçiler, müteahhitler, ortak makine parkı olan kooperatifler, yakın zamanda yatırım planlayan profesyonel ziyaretçiler, tarım makinesi alımı yapan devlet kurumları, çiftçi örgütleri, önder çiftçiler, tarım makineleri sanayicileri ve profesyonel yöneticiler, tarım makineleri dış ticaret şirketleri, araştırmacılar ve akademisyenler yer alıyor. 

Perakende alım yapan yurt içi ziyaretçiler yerine profesyonel uluslararası ziyaretçilere odaklanan fuar için uluslararası mecralarda dijital ve geleneksel yöntemlerin kullanıldığı tanıtımlara başlandı. 4 gün sürecek olan fuarda katılımcı firmalar, sektörün yoğun fuarlarından farklı olarak rahat bir ortamda sergi, tanıtım ve pazarlama faaliyetleri yürütülebilecekler. 

 

Avrasya’ya vizyon kazandıracak 

Fuarın lansmanı için düzenlenen basın toplantısında konuşan TÜYAP Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “TARMAKBİR ile yıllara dayanan güçlü iş birliğimizi bir adım daha ileri taşıyacak olan AgroShow Eurasia fuarımızı düzenleyecek olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Yoğun tarım makinesi ithalatı yapan ama sektörümüzün yeterli pazar payı alamadığı ülkeler, geleneksel pazarlarımız, komşu ülkeler ve Balkanlar başta olmak üzere yakın coğrafyamız, tarımın giderek daha fazla önem kazandığı Afrika kıtası, Türk Cumhuriyetleri, son dönem gelişmeleri nedeniyle nihai ürün, aksam ve parça odağında uzak doğu yerine Türkiye’yi tedarikçi listesine alan AB ülkeleri fuarın pazarlanmasında odağımızda yer alıyor ve bu kapsamda tanıtım çalışmalarımız bir süredir devam ediyor. Türkiye’nin ilk B2B tarım fuarının Avrasya coğrafyasına yeni bir vizyon kazandıracağına ve ülkemizin tarım makineleri ihracatına önemli bir katkı sunacağına inancımız tam.” dedi. 

 

Tarımda ihracat fırsatları yakalanacak 

Sektörün 600 milyon dolar dış ticaret fazlası vererek ülke ekonomisine sunduğu katkıya dikkate çeken TARMAKBİR Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Önal, “2019 yılında ilk kez 1 milyar dolar ihracat barajını aşan ve dünya sıralamasında 16. sıraya yükselen tarım makinaları endüstrimiz 2021 sıralamasında 15. sıraya yükselmiş olmakla birlikte, hedeflediği ilk 10 için 2,5 milyar dolar bandına yaklaşmak durumunda. 2021 yılında 1,5 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştiren sektörümüz, küresel pazarların -en azından şimdilik- durağan bir seyir izlemesi nedeniyle 2022 yılının ilk aylarında ihracatını arttırmış olmasına rağmen arzu ettiğimiz ivmeyi gerçekleştiremedi. Resmi verilere göre ihracatını ilk 5 ayda sadece yüzde 3 arttıran sektör, iç pazarda özellikle ekipman segmentinde etkisi daha fazla hissedilen daralma sonucunda rotasını alternatifsiz bir şekilde ihracata çevirmiş durumdadır. Tabii yaşanan bu daralma bize özgü de değil; örneğin Avrupa'da tarım makineleri endüstrisi için genel iş ortamı endeksi yılbaşından bu yana devam eden düşme eğilimini sürdürüyor. Tedarikçi tarafındaki fiyat artışları ve arzda yaşanan sıkıntılar nedeniyle Avrupa’da şirketlerin yüzde 40'ı içinde bulunduğumuz dönemde üretimlerini geçici olarak durdurmaya başladılar. Aslında bu geçici durmalar, tedarik zincirindeki bozulmalar –sizlerin de bildiği üzere- salgının başından beri süregelen bir konu. Bu sorunlar kısmen ve zaman zaman bizde de yaşansa da bu noktada onlara göre çok daha iyi bir noktada olduğumuz söylenebilir. Bu fırsatı kazanca dönüştürmemiz için de daha fazla alıcıya ulaşmamız gerekiyor ve bu kapsamda AgroShow Eurasia Fuarı’nı bir fırsat olarak görüyoruz” dedi. Önal, “Tüm tarım profesyonellerini şimdiden fuarımıza davet ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. 

 

Avrasya’nın ihracat kapısı: İstanbul’dan tüm dünyaya! 

Fuarın T.C. Ticaret Bakanlığı ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA’nın desteklerinin yanı sıra Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu DEİK başta olmak üzere çeşitli kurumlar aracılığıyla da tanıtımı yapılması planlanmakta. Bu kapsamda AgroShow Eurasia, dünyada tarımsal teknolojiler alanında tamamen yabancı müşterilere odaklanan ilk B2B fuar olarak ticari ilişkilerini geliştirmek, ihracat hacmini arttırmak isteyen firmalar için yüksek bir potansiyel barındırıyor. 

 

Fuarın kapsamı dikkat çekiyor 

Sergilenecek olan tarım makineleri, sera teknolojileri, sektörel start-up’ların yanı sıra, fuarın dikkat çeken bir diğer yanı ise sektörün yan sanayisini de bir bütün olarak kapsaması olarak öne çıkıyor. Boya, motor yağı gibi kullanım ve sarf malzemelerinden cıvata, zincir, kayış-kasnak gibi genel yedek parçalara, test ve belgelendirme hizmetlerinden otomasyon sistemlerine kadar tarım makinelerine dair ne varsa profesyonel ziyaretçiler tarafından gözlemlenebilecek. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tarım makineleri ve teknolojileri sektöründe Türkiye’nin ilk B2B fuarı AgroShow Eurasia, 7-10 Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul’da kapılarını ziyaretçilere açacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin