Tekel Açma Maliyeti ve Getirisi

Kar marjı birçok ürün satışına göre düşük olsa da, yüksek cirolu işlerden biri olması ve sürüm üzerinden kazanç elde edilmesi tekel bayi açmanın kazancını yüksek tutmaktadır. Peki, Tekel açma maliyeti ve getirisi nedir?

Tekel açma maliyeti ve getirisi başlıklı bu yazıda, tekel bayi açmak hakkındaki tüm detayları bulabilirsiniz. Doğru konumda açılması halinde tatminkar bir kazanç sağlaması nedeni ile tekel bayi açmak birçok yatırımcı tarafından cezbedici işler arasında görülmektedir.

Kar marjı birçok ürün satışına göre düşük olsa da, yüksek cirolu işlerden biri olması ve sürüm üzerinden kazanç elde edilmesi tekel bayi açmanın kazancını yüksek tutmaktadır.

Tekel Açma Maliyeti Ne Kadar?

Günümüzde tekel bayi açma maliyeti yaklaşık olarak 200.000 TL civarında tutmaktadır. Bu ortalama bir maliyet olup tekel bayinin büyük ve merkezi bir dükkanda açılması halinde maliyetlerin biraz daha yüksek olması söz konusudur.

Diğer taraftan şık bir dekorasyon çalışmasının yapılması da tekel bayi açma maliyeti için etkileyici önemli faktörlerden biridir. Bunun tam tersi olarak küçük bir alanda tekel bayi açılması maliyetlerin az da olsa düşmesine neden olacaktır.

Dükkan mülkiyetine sahip olmak veya dükkanı kiralamak dolayısıyla maliyetlerin artmasına ya da biraz daha düşmesine etki edecek bir başka faktördür.

Tekel Bayilerinin Aylık Getirisi Ne Kadar?

Tekel bayinin aylık getirisi için net bir şey söylemek mümkün değildir. Bayinin açılmış olduğu konum ve alışveriş için tercih edilmesi kazançları etkileyen faktörlerdir. Ancak tekel bayinin doğru bir konumda açılması ve işletme sahibinin çevresinin olması, kazançlara etki edebilecek önemli hususlardır. Çünkü birçok insan tanıdığı ya da alışmış olduğu bayilerden alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Tütün ürünlerinde kazanç oranları yüzde 6 olurken, alkollü ürünlerde ise kar oranları yüzde 17’dir. Dolayısıyla burada bu kar marjları ile yapılacak satış miktarı önem taşımaktadır.

Tekel Bayi Açmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Tekel Açma Maliyeti ve Getirisi
Tekel Açma Maliyeti ve Getirisi

Tekel bayi açabilmek için gereken belgelerden bazıları şunlardır;

  • Kurumun internet sitesine giriş yapılarak buradaki başvuru formu elektronik ortamda doldurulup çıktısı alınmalıdır.
  • Başvuru sahibine ait nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • İşyeri açma ve çalışma ruhsatı örneği,
  • Vergi mükellefi olunduğuna dair yazılı beyan,
  • Mesafe şartına uygunluk yazısı,
  • Kurum hesabına yatacak tutarın ödendiğine dair banka dekontu,
  • Dükkan kira ise kira sözleşmesi,
  • Dükkanın mülkiyetine sahip olunması durumunda tapu fotokopisi,
  • Belediye ruhsatı,
  • TAPDK ruhsatı,

Tekel bayi açmak için gerekli olan belgelerdir.

Tekel Bayi Açmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tekel bayi açabilmek için dikkat edilmesi ve sağlanması gerekenler şunlardır;

Hedef kitleye uygun kalabalık bir lokasyonda tekel bayi açmak kazançların yüksek olmasına etki edecek en önemli faktörler. Hedef kitlenin olmadığı kalabalık bir yerde tekel bayi açılması kazançların yüksek olacağı anlamını taşımaz. Bu nedenle müşteri potansiyelinin yüksek olacağı yerlerin doğru seçilmesi önemlidir.

Gece geç saatlere kadar çalışılması gerektiği için fizik dayanıklılık ve iş azmi önemlidir. Spor hizmeti, kültür hizmetleri, eğitim ve öğretim ile birlikte sağlık hizmeti veren yerlere yakın konumlarda tekel bayi açılmasının yasak olduğu bilinmelidir.

İbadethaneler, öğrenci yurtları, eğitim kurumları gibi yerlere açılacak tekel bayinin en az 100 metre uzaklıkta olması gerekir.

Ürün çeşitliliğine yeterince önem verilmesi, kazançların artmasını sağlayacak faktörler arasındadır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tekel Açma Maliyeti ve Getirisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin