VAJİNADA KAŞINTI NEYİN BELİRTİSİDİR
VAJİNADA KAŞINTI NEYİN BELİRTİSİDİR

Vajinada Kaşıntı Neyin Belirtisidir?

Vajinada kaşıntı hissini genellikle mantar, alerjik durumlar veya çeşitli bakteriler oluşturmaktadır. Vajinanızda geçmeyen bir kaşıntı var ise bu durumu önemseyerek bir hekime danışmanız gerekir. Öncelikle vajinadaki kaşıntıya neyin sebep olduğu saptanmalı ve buna göre tedavi yöntemi seçilmelidir.

Vajinadaki kaşıntı durumlarında en fazla görülen neden mantardır. Eğer kaşıntının nedeni mantar ise, ilaç tedavisi ile 2 hafta içerisinde bu sorun geçecektir. İlk günden itibaren sonuç veren ilaçlar vardır. Ancak kaşıntı geçse bile bu kaşıntının nedeni bulunmalı ve tedavisi yapılmalıdır.

Vajinada kaşıntı hissini genellikle mantarlar oluşturmaktadır.

Vajinada Kaşıntı Hissi Oluşturan Nedenler Nelerdir?

Vajinal kaşıntının giderilmesi için pH ve bakteri dengesinin kurulması gerekir. Bilinenin aksine kaşıntıyı oluşturan mantar yalnızca cinsel ilişki ile partnerinizden bulaşmaz. Vajinada oluşan mantar enfeksiyonları pH değerinin bozulmasından kaynaklıdır.

Vajinanın mikrop yapısındaki değişiklikler mantarların daha kolay üremesine yol açar. Bu dengenin bozulmasının nedeni de genellikle kullandığınız antibiyotiklerdendir. Yine de kaşıntının nedeni mantardır diyerek bir hekime danışmadan herhangi bir ilaç veya ürün kullanmamanız gerekmektedir. Bu davranış daha ciddi hastalıklara neden olabildiği gibi mantar kaynaklı sorunların artmasına ve yayılmasına da neden olabilir.

PH değerinin bozulması havuz veya deniz sonrasında ıslak mayo ile oturmak ve hemen duş alınmaması nedeniyle de olabilir. Cinsel ilişki sırasında partnerinizden mikrop kapma olasılığı da vardır. Bu durumun saptanması için partnerinizin de gerekli testleri yaptırması gerekmektedir.

Vajinadaki bu kaşıntıyı geçirmek için çeşitli bitkisel yöntemler de uygulanabilir. Örneğin papatya çayını demleyerek suyunu bir pamuk vasıtası ile vajinanın dış duvarlarına sürebilirsiniz. Vajinadaki kaşıntının bir diğer sebebi de şeker seviyesinin yüksekliğidir. Şekerinizi ölçtürün ve şeker seviyeniz yüksek ise doktorunuz ile görüşün. Eğer sebep şeker yüksekliği ise kontrol altına alındığında vajinadaki kaşıntı da geçecektir.

Vajinal kaşıntının önlenebilmesi için hijyen kurallarına da uymak çok önemlidir. Bakterilerin üremesini önlemek ve kaşıntıdan kurtulmak için temizliğe dikkat etmek ve pamuklu iç çamaşırı kullanmak gereklidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Vajinada Kaşıntı Neyin Belirtisidir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin