Vananız İçin Doğru Aktüatörü Nasıl Seçersiniz?

Özellikle, endüstriyel alanlarda fazlasıyla kullanılan aktüatörler bir otomasyon sistemi barındıran ekipmanlar için oldukça önemli olan sıvı ya da gaz gibi akışkanların akış yönünü açmaya kapamaya yarayan ya da değiştirmeye yarayan mekanizmadır. Doğru aktüatörü seçerken muhakkak nerede kullanıldığına, nasıl kullanıldığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Herhangi bir vanayı açmaya ya da aynı zamanda kapamaya yarayan aktüatörler vana gibi ürünlerin üzerine monte edilerek vananın bulunduğu gövdesine bağlanmaktadır. Son dönemlerde kullanmam aktüatörlerin birden fazla çeşidi söz konusudur. Bu sebepten dolayı seçerken nerelere monte edileceğini özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Aktüatör Nasıl Çalışır?

Aktüatörler vananın kapanıp açılma işleminde ya da akacak olan sıvının yönünü farklı bir konuma getirme işleminde kullanılan bir üründür. Bu ürünler içerisinde bulundurduğu elektrik enerjisini, hareket enerjisine çevirerek operatörde bulunan mekanizmayı devreye sokmaktadır. Bu şekilde aktüatör vanalar açılıp kapatılırken aynı zamanda pozisyonunu da farklı bir şekli alabilmektedir.

İçinde bulunan yazıcı sürücüsü, robotun kontrol sistemi sayesinde hız artmaya başlamaktadır. Genel anlamda kullanılan aktüatörler mühendisliğin en önemli parçalarından biridir. Hareketi arttırma nesneleri sıkıştırılabilme özelliği sayesinde kullanım alanları fazlasıyla geniş bir yer kaplamaktadır.

Aktüatör Nerede Kullanılır?

Birçok alanda karşımıza çıkan, aktörler bükme çekme elektronik sanayi, robotlarla ilgili teknolojiler, malzeme taşımacılığı, otomasyon sistemleri gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bunların yanında takım tezgahları, sprey, tekstil, sanayi, maden sanayisi, denizcilik gibi alanlarda da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Son dönemlerde tarım makinalarında ve gemi kontrol sistemlerinde de aktüatör parçalara yer verilmektedir. Özellikle bu parçalar satın alınırken hangi sektörde kullanılacağı oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Kendi içerisinde üç çeşidi olan aktüatörler kullanıldıkları sektörlere göre değişkenlik göstermektedir.

Bu üç çeşitten ilki pnömatik aktüatörlerdir. Bu aktüatör seçimi basınçlı olan havanın çalıştırıldığı yerlerde bir piston silindir sayesinde sıkıştırma özelliğine sahiptir. Maliyet açısından oldukça fazla tercih edilmektedir.

Diğer bir çeşit ise elektrikli aktüatörlerdir. Bu çeşit de vanayı açmak yada kapamak için elektrikli motor kullanmaktır.

Son olarak hidrolik aktüatörler gücün sağlanamadığı alanlarda büyük avantaj sağlamaktadır. Birinde elektrikli motor kullanırken, diğerinde hava ile alakalı ürünler kullanılmaktadır. Bu sebepten dolayı aktüatör seçimlerinde kullanılacak olan güç ekipman ve malzeme kullanım alanına göre seçilmelidir.

Aktüatör çeşitlerini incelemek ve satın almak için https://www.smstork.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Vananız İçin Doğru Aktüatörü Nasıl Seçersiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin