Yaz tatilinde güvenli bir yolculuk için Goodyear’dan altın değerinde öneriler

Eğitim yılının bitişi ve yaz mevsiminin gelmesi ile kara yoluyla seyahatler de fazlalaşıyor. Dünyanın lider lastik üreticilerinden Goodyear, yola çıkmadan önce güvenli sürüş için yapılması gerekenlerin altını çiziyor. Doğru hava basıncı ve doğru lastik seçimi emniyetli araç yolcuğu için en önemli kriterler arasında yer alıyor.

 

Yaz mevsiminin gelmesi ile beraber karayolunda uzun yol seyahatleri artış gösterirken yazın ve tatilin keyfini çıkarmak için yola daha fazla aracın çıkması öngörülüyor. Güvenli sürüş dört mevsim önem ifade ederken, havaların ısınmasıyla daha da dikkatli olunması gerekiyor. Bu noktada dünyanın lider lastik üreticilerinden Goodyear, yaz aylarında yaz lastiği seçilmesi gerektiği konusunda sürücüleri uyarıyor ve önemli ipuçları veriyor. Uzun süre park halinde durmuş olan araç lastiklerinin, tatil için yola çıkmadan önce bakımının yapılması ise güvenli sürüş için önem taşıyor. 

 

Uzun süre park halinde kalmış araçların lastiklerini koruyacak öneriler

Dünyanın en büyük lastik şirketlerinden Goodyear sürücülere, kendi emniyetleri başta olmak üzere aileleri ile keyifli ve güvenli bir yaz tatili deneyimi için güvenli sürüş keyfi önerilerini sıralıyor. Buna göre, öncelikle mevsime göre lastik seçimi büyük önem taşıyor. Yazın yükselen sıcaklıkla beraber hem güvenli sürüş hem düşük yakıt tüketimi hem de lastik ömrünü uzatmak amacıyla yaz ya da 4 mevsim lastiklerinin tercih edilmesi gerekiyor. Yaz lastikleri kuru ve ıslak zeminde iyi bir yol tutuşu sağlarken sürüş hakimiyetini de en üst seviye taşıyor. İstatistiki verilere gör ölümle sonuçlanan kazaların kuru yol kesimlerinde meydana geldiği düşünüldüğünde, hızlı araç kullanmaya bağlı olarak kuru zeminde de lastiklerin yol tutuşunun zayıflayacağı, direksiyona yön vermenin zorlaşacağı unutulmamalı ve limitler aşılmamalı.

 

Sürücülerin araca binmeden önce çevresini dolaşıp sürüş güvenliğini etkileyebilecek olumsuz bir koşul olup olmadığını kontrol etmeleri gerektiğini söyleyen Goodyear, bu sayede aracın genel durumunun da gözlemlenebileceğini belirtiyor. 

 

Yol güvenliğini tehdit eden etkenlerin başında lastiğin hasar almış olmasının altı çiziliyor. Uzun yola çıkmadan önce lastiğinizin genel durumu mutlaka kontrol edilmeli. Aracınızın lastiklerini, otomobil üreticilerinin tavsiye ettiği basınç değerlerine uygun bir şekilde şişirmek, lastik bakımında en önemli noktalardan biridir. Lastiğinizi yanlış basınç değerleriyle şişirmek hem sürüş güvenliğini olumsuz etkileyebilir hem de yakıt tüketimini artırabilmektedir.

 

Aracınızdaki tüm sıvıları takviye etmenin önemi de güvenli bir yolculuk için çok önemli. Motor yağınızı düzenli olarak kontrol etmeli, yeterli silecek suyu bulunduğundan emin olmalısınız, bununla birlikte fren hidroliği veya motor soğutma suyunu da unutmamanız gerekiyor.

 

Goodyear Türkiye Genel Müdürü Mahmut Sarıoğlu, tüm müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan ürün portföyüne dikkat çekerken, bağımsız kuruluşlar tarafından ödüllendirilen ve Goodyear’ın perfomans tescilli lastikleri hakkında da bilgi verdi. Mahmut Sarıoğlu; “Türkiye’de en çok satan binek araçlar Goodyear ile yola çıkıyor. Yenilikçi yaklaşımlarımızla sürüş güvenliği ve konforunu daima iyileştirmek için çalışıyoruz. Ürün portföyümüzde yer alan, ülkemizde üretilen ve hem iç pazara sunulup hem de dünyanın farklı bölgelerine ihraç edilecek Goodyear Eagle Sport 2 bu yıl öne çıkan lastiklerimizden biri. Ayrıca Eagle F1 Asymmetric 6 lastiğimiz başta olmak üzere yaz dönemi için üst düzey verimlilikten zorlu koşullarda performansa kadar birçok parametrede yüksek performans gösterebilen lastikler üretiyoruz. Almanya'nın önde gelen otomotiv dergisi Auto Bild bu yıl Goodyear’ı yılın yaz lastiği üreticisi ödülüne değer gördü.  Bu ödül, farklı müşteri beklentilerine hitap eden bir yaz lastiği ürün grubu yaratma konusundaki mühendislik çalışmalarımız ve teknolojik ilerlememizin ne kadar doğru yolda olduğunu ortaya koyar niteliktedir. Müşterilerimizin istekleri ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ürettiğimiz ve geliştirdiğimiz ürünlerimizle güvenli ve performanslı sürüş deneyimi yaşatmayı sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yaz tatilinde güvenli bir yolculuk için Goodyear’dan altın değerinde öneriler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin