Yemeksepeti, Eylem Odaklı İklim Topluluğu LFCA’e Üye Oldu

Türkiye’de geçmişten bu yana sürdürülebilirlik ve çevre konusunda pek çok projeyi hayata geçiren ve katkıda bulunan Yemeksepeti, Avrupalı girişimci ve yatırımcıların oluşturduğu LFCA’e katıldı.  

 

Türkiye’nin hızlı ticaret platformu Yemeksepeti, en önemli eylem odaklı küresel iklim topluluklarından biri olan Leaders for Climate Action’a (LFCA) üye oldu. İklim krizine kendi somut eylemleriyle karşı koyma iradesiyle birleşmiş olan ve 43 ülkede faaliyet gösteren LFCA; dijital endüstri iklimini dünya çapında nötr hale getirmek ve böylece diğer endüstriler için örnek oluşturmak vizyonuyla etkinlik gösteriyor. 

 

İklim Eylemi İçin Liderler (LFCA) topluluğunun teknoloji endüstrisinde ekolojik başarı ile ekonomik başarıyı” birleştirme hedefi; Türkiyede karbon ayak izini azaltma, kullanıcı ve üye restoranlarıyla birlikte tüm ekosistemini çevre konusunda duyarlılığa davet etme konusunda geçmişten bugüne pek çok proje hayata geçiren Yemeksepetinin bu konudaki amaçlarıyla örtüşüyor.

 

Girişimlere sürdürülebilirlik motivasyonu

LFCAe üye olan girişimler, karbon ayak izlerini azaltma yolunda bir "yeşil taahhüt”ü kabul ederek diğer üye risk sermayesi ağlarıyla sürdürülebilirlik konusunda işbirliğine dahil oluyor. 

 

Şirketleri karbon ayak izlerini düzenli olarak ölçmeye, karbon dengeleme planlarını uygulamaya ve müşteriler ile tedarikçilerle ilişki kurarken çevresel sorumluluğu teşvik etmeye çağıran LFCAnın temel amacı, tüm dijital şirketleri yeşil işletmelere dönüştürmek.

 

Son iki sene içinde 1 milyon ton karbonun azaltılmasını sağlayan ve dünya çapında 1.700den fazla girişimci ile 1.500′den fazla girişimin üye olduğu LFCA; misyon odaklı, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak, sürdürülebilir bir ekonomiye geçişi hızlandırmak ve iklim felaketini önlemek için çalışıyor.

 

Türkiyenin yeşil işletmesi Yemeksepeti

Yemeksepeti olarak, dijitalleşme ve girişimcilik alanlarında Türkiyeye kazandırdıkları yeniliklerin yanı sıra, sürdürülebilirlik alanında da sektörde pek çok ilke imza attıklarını açıklayan Yemeksepeti CEOsu Mert Baki, konuyla ilgili şunları söyledi: “Şirket kültürümüzle ve ideallerimizle uyumlu gördüğümüz küresel bir organizasyon olan LFCA’de yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Öteden beri duyarlı olduğumuz sürdürülebilirlik konusunda çok sayıda proje hayata geçirdik ve somut faydalar elde ettik. Örneğin, sipariş ekranımızdaki ‘Yeşili Koruyalım’ butonu sayesinde geçtiğimiz yıl toplam 926 ton daha az plastik tüketilmesi sağladık. Tüm ofis ve depo operasyonları ile saha ekiplerinin yakıtlarından kaynaklanan karbon emisyonlarına karşılık gelmesi için, Sürdürülebilirlik Akademisi ve Ege Orman Vakfı iş birliğiyle İzmit Derince bölgesinde iki ormanı doğaya kazandırdık ve elektrikli motosikletle teslimatı yaygınlaştırarak karbon ayak izini azaltma konusunda önemli bir adım attık. WWF'in Yeşil Ofis programına dahil olduk ve Yuvam Dünya Derneği işbirliğiyle çalışanlarımıza farkındalık eğitimi verdik. Bundan böyle sürdürülebilirlik konusunda, küresel çaptaki faaliyetlerde de yer alacağımızı mutlulukla söyleyebilirim.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yemeksepeti, Eylem Odaklı İklim Topluluğu LFCA’e Üye Oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin