Yılan Saçlı Medusa
Yılan Saçlı Medusa Hakkında Bilgiler

Yılan Saçlı Medusa

Yunan mitolojisinde oldukça önemli bir yere sahip olan Yılan Saçlı Medusa, kafasının üzerinde ki canlı yılanlar ile bilinen bir canavardır. Her ne kadar canavar olarak bilinse de aslında dünyaya bu şekilde gelmemiştir.

Anlatılan çirkin ve korkunç görüntüsünün aksine aslında Medusa oldukça büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Yaşadığı trajediler sonrasında cezalandırılarak canavara dönüştürülen Medusa’nın hikayesi, yunan mitolojisinde en fazla bilinen efsanelerde yer almaktadır.

Farklı mitoslara konu olan Medusa’nın bir canavara dönüştürülmesi Yunan tanrılarından olan Posedion’un umutsuz aşkı ile başlamıştır.

Yılan Saçlı Medusa Laneti

Yılan Saçlı Medusa Efsanesi

Güzelliği ile yaşadığı bölgede ün salmış olan Medusa, Phorkus ve Keto’nun üç kızından en küçüğüdür. Üç kız kardeş arasında ölümlü olan tek kardeş olan Medusa, yalnızca güzelliği değil ahlaklı ve bilgili olması sebebiyle de kıskanılmıştır. Kendi güzelliğinin farkında olmasına rağmen bununla böbürlenmemiş ve kendini tanrılara adamıştır. Kendisine yapılan tüm teklifleri reddederek Atina’daki Athena tapınağında kendini tanrılara adayan genç kız, gününün büyük bir bölümünü tapınakta geçirmekteydi.

Sahil kenarında yürüyüş yaptığı bir gün kendisini fark eden Posedion tarafından beğenilmiş ve tüm olaylar bundan sonra başlamıştır. Posedion, yunan mitolojisinde üç önemli tanrıdan biridir. Güçlü ve hırslı olması ile bilinen bu tanrı Medusa’yı gördüğü anda ona aşık olmuş ve onunla gelmesini istemiştir. Fakat medusa bunu reddederek tıpkı Athena gibi bakire olmak istediğini ve kendini yalnızca tanrılara ibadet için adayacağını söylemiştir.

Posedion bu süreç içerisinde bir ölümlüye aşık olduğu için utanmış ve bunu saklamıştır. Aradan geçen zamana karşı Posedion’un aklı hala Medusa’nın güzelliğindedir. Medusa’yı arzulayan Posedion, bu isteğine karşı koyamamış ve Athena’nın tapınağında Medusa ile birlikte olmuştur.

Tapınakta yaşanan bu olay Athena’ya büyük bir saygısızlık olarak da kabul edilmiştir. Medusa, Athena’nın ona yardım edeceğini düşünürken olay tamamen tersine dönmüştür. Medusa’ya tecavüz edildiği gerçeğini görmezden gelen Athena, tapınağının kirletildiğini söyleyerek Medusa’yı lanetlemiştir.

Medusa’nın Sonu
Zeka tanrıçası olarak bilinen Athena, Medusa’yı saçlarının her telini yılan şeklinde olması ve gözlerine doğrudan bakan herkesin taşa dönüşmesi şeklinde lanetlemiştir. Bu lanet sonucunda tam anlamıyla bir canavara dönüşen Medusa, büyük bir hayal kırıklığına uğrayarak hayatını kaçarak geçirmiştir.

Birçok tanrı ve tanrının oğlu Medusa’nın öldürülmesi için peşine düşmüştür. Denizlerin kralının yaptığı bir yanlışın bedelini ödeyen Medusa, hayatını korku ile geçirmiştir. Birçok kişinin onu öldürmek için peşine düştüğünü gören Medusa’nın kaçmaktan başka çaresi kalmamıştır.

Mitoslara göre kanatlı bir at olan Pegasus, Medusa ve Posedionun çocuğudur. Gözlerine baktığı herkesi anında taşa çevirdiğinden birçok kişinin ölümüne sebep olduğu bilinmektedir. Medusa’nın saçlarının her telinin yılan olması ve gözleri ile düşmanları alt etmesi onun çok iyi bir koruyucu olabileceği düşüncesinin oluşmasına neden olmuştur.

Peşine düşen kişiler onu öldürerek kafasını kendi çıkarları için kullanmayı düşünmüştür. Son olarak Zeus’un oğlu Medusa’nın peşine düşerek onu öldürmeye karar verir. Uzun bir arayış ve uğraş sonucunda Medusa’yı öldürmeyi başarmıştır. Öldürdükten sonra kafasını kopartarak Athena’ya teslim ettiği bilinmektedir.

Medusa Hakkında Bilinen Bir Diğer Mitos
Medusa ile ilgili mitosların sayısı oldukça fazladır. Lanetlenmesi ile ilgili olan bir diğer mitos ise Athena’ya saygısızlık yaptığı şeklindedir. Bilinen bu mitosa göre Medusa güzelliğinin farkında olduğu için böbürlenen ve kendini oldukça beğenen bir kızdır. Bu güzelliği ile ilgili sürekli olarak kendini anlatan ve Athena’dan daha zeki olduğunu iddia eden bir kız haline gelmiştir.

Çevresinde bulunan herkese Athena’dan daha zeki ve güzel olduğunu söylemiştir. Bu saygısızlık Athena’nın tapınağında da devam etmiştir. Medusa, Atina’da ki Athena tapınağına giderek tanrıça ile ilgili kötü söylemlerde bulunmuştur. Ondan daha zeki, daha ahlaklı ve daha güzel olduğunu söylemiştir. O sırada tapınakta olan Athena bunları duymuş ve çok sinirlenmiştir. Bunun üzerine Medusa’yı hayatının sonuna kadar lanetleyerek cezalandırmıştır.
*Bu mitos az bilinen ve diğerine göre doğruluğundan şüphe edilen bir mitosdur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yılan Saçlı Medusa

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin