Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi Neden Olur? 

Aşırı adet kanamasından dolayı ya da sağlık problemlerinden kaynaklanabilen adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi neden olur? sorusunun cevabı yazımızda yer alıyor.

Bazı adet dönemlerinde kan vajinadan pıhtı şeklinde gelebilir. Bu şekilde parça parça gelen kan kadınlarda endişe oluşturabiliyor. Aşırı adet kanamasından dolayı ya da sağlık problemlerinden kaynaklanabilen adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi neden olur? Kadınlarda adet döneminde neden kanama miktarında artış olur? Yazımızı okuyarak bu konuda bilgi edinebilirsiniz. 

Adet Döneminde Parça Gelmesinin Sebebi Nedir? 

Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi Neden Olur? 
Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi Neden Olur?

İlk olarak, adet sırasında pıhtılaşma genellikle aşırı kanamanın bir işaretidir. Adet döneminde kanama bazı aylarda azalıp bazı aylarda da artabilir. Özellikle adetinizin geciktiği aylarda kanama normalden daha ağır olabilir. Ancak adet kanamasında genellikle pıhtı yoktur ya da çok küçük pıhtılar vardır. Bu şekilde olan kanamaların çok ciddi olduğu düşünülmez. Ancak ağrılı, aşırı, parçalı kanama meydana gelirse ve kanamanın süresi ve hacmi normalden farklı ise, sebebini araştırmak için bir doktora danışılmalı, destek ve bilgi alınmalıdır.  

Madeni para büyüklüğündeki pıhtılar olan adet kan pıhtıları aşırı kanamayı gösterir. Bu, her adet dönemi için geçerlidir ve ağır kanamayı ve buna bağlı olarak demir eksikliği anemisi olarak da bilinen anemiyi gösterir. Bu tür ağır kanamaya genellikle hormonal bozukluklar, miyomlar, intrauterin polipler, iltihaplanma ve adenomiyoz gibi jinekolojik durumlar neden olur. Bazen doğum kontrolü için kullanılan spiral ağır kanamalara neden olabilir. Bazı iyi huylu ve kötü huylu hastalıkların ilk belirtisinin aşırı kanama veya pıhtı kanaması olabileceği de unutulmamalıdır. 

Ciğer gibi bir parça katı doku da vajinal kanaldan gelebilir. Bu dokuda patoloji (incelenmesi gereken bir anormallik) sorunları da olabilir. Bu durumda, cinsel olarak aktif olan biri için erken bir düşük anlamına gelebilir. Bu durumda gelen doku parçasının hastanede incelenmesi gerekebilir. Erken bir düşük, ilk trimesterde (hamileliğin ilk 3 ayı) kendiliğinden biten bir hamileliktir. Erken gebelik başarısızlığı olarak da bilinir. Kadınlar bunu fark edebilir veya etmeyebilir. Erken düşük genellikle gebeliğin 10. haftasından önce gerçekleşir. 

Bazı düşükler çok erken gerçekleşebilir, bu nedenle kadınlar hamile olduklarını bile bilmeyebilirler. Ne olursa olsun düşük bir kadın için üzücü ve zor bir durumdur. Düşük, aslında cinsel olarak aktif kadınlarda oldukça yaygındır. Hamilelik her ilişkide mümkündür, ancak fark edilmemesi düşüklere neden olabilir. Hamile olduğunu öğrenen kadınların bile %10-20’si erken düşük yapabilir. Erken evrelerde kontrasepsiyon için düzenli olarak test edilen kadınlarda oran daha yüksektir. Arka arkaya iki düşük yapma olasılığı çok düşük olsa da üç veya daha fazla düşük varsa tekrarlayan düşüklerin patolojik bir durumu var demektir.Bu durumda nedeni anlaşılmalı ve konsültasyon sonrası doktora tedavi uygulanmalıdır. 

Pıhtılı adet kanamasına neden olabilecek diğer nedenler şu şekildedir; 

  • Mantar enfeksiyonları 
  • Antibiyotik kullanımı 
  • Vajinit 
  • Cinsel ilişkiyle bulaşan enfeksiyonlar 
  • Pelvik inflamatuar hastalığı 
  • Diyabet 
  • Serviks kanseri (Rahim ağzı kanseri) 
  • Cerrahi işlemler sonrası pelvik enfeksiyonlar 

Listemakale.com

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi Neden Olur? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin