Ağız ve Diş Sağlığına İyi Gelen Besinler

Diş eti ve diş sağlığına iyi gelen besinler, kalsiyum içeriklerinin yanı sıra belirli bölgeler üzerinde fayda sağlayan mineral ve vitaminlere sahiptirler.

Sağlıklı ve doğal olmak koşuluyla tüm besin kaynakları, genel sağlık açısından faydalıdır. Ancak ağız ve diş sağlığına iyi gelen besinler, kalsiyum içeriklerinin yanı sıra belirli bölgeler üzerinde fayda sağlayan mineral ve vitaminleri sahiptirler. Ağız ve diş sağlığının vücudun farklı bölgelerindeki sağlık problemleri üzerinde de doğrudan etkili olduğu bilinmektedir. Bunun için sinüs ve beyne daha yakın konumda olan dişlerin sağlıklı olması, genel sağlığımız açısından da önem taşımaktadır.

Ağız ve Diş Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Aşağıdaki besin kaynakları genel olarak vücut sağlığının korunması için önemli faydalara sahiptirler. Aynı zamanda bu besinlerin özellikle diş sağlığı üzerinde ciddi faydalarının olduğu bilinmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığına İyi Gelen Besinler
Ağız ve Diş Sağlığına İyi Gelen Besinler

C Vitamini İçerikli Besin Kaynakları

C vitamini içeren besinlerin, ağız ve diş sağlığı üzerindeki etkileri oldukça fazladır. Özellikle daha güçlü diş etleri için uzmanlar, C vitamini içeren besinlerin tüketilmesini tavsiye etmektedirler. Diş etinin sağlam olması, dişlerinde sağlam bir zemin üzerinde bulunmasına yardımcı olmaktadır. Sağlıklı diş etleri diş çürümeleri başta olmak üzere, ağız kokusu ve diş sararması gibi estetik sorunların da önüne geçmektedir.

Ayva

Özellikle diş eti kanamalarının önlenmesinde önemli besinlerden biri olan ayva, aynı zamanda diş etlerine kan akışının sağlıklı bir şekilde sağlanması için faydalıdır. Kılcal damarların en iyi şekilde beslenmesine yardımcı olan başlıca besinlerden biri olan ayvanın, sağlıklı diş kökleri içinde faydalı etkilerinin olduğu bilinenler arasındadır. Düzenli olarak ayva tüketmenin diş tartarlarını önlediği de yapılan klinik testler sonucunda kanıtlanmıştır.

Elma

Ağız ve diş sağlığı için en fazla tavsiye edilen meyvelerin başında gelen elma, ağız içi yaraların ve ağız kanserinin önlenmesinde ciddi yararlar sağlamaktadır. Uzun yıllardır yapılan tüm araştırmaların sonucunda elmanın dişeti ve diş sağlığı üzerinde faydalı olduğu görülmüştür. Dişlerin temizlenmesinin yanı sıra diş etlerinin bağ dokusunu kuvvetlendirici etkiye sahip olduğu bilinen elmanın, ağız ve diş sağlığı için düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Yağsız Protein İçeren Besinler

Proteinler vücudumuz için en önemli yapı taşları olarak bilinirler. Sağlıklı kas oluşumunun yanı sıra ağız ve diş sağlığı için faydalarının olması, proteinleri her anlamda sağlıklı bir vücut için daha değerli kılmaktadır. Ancak protein tüketiminin yağlı protein kaynakları yerine yağsız protein kaynaklarından alınması daha önemlidir.

Yağlı gıdalardan alınacak protein dolayısıyla yağlı gıda tüketimini arttıracaktır. Bu da sağlıklı beslenme rutinini bozarak, daha fazla kilo almanıza neden olabilir. Yağsız kırmızı et, peynir çeşitleri, mercimek, tavuk eti, özellikle somon balığı olmak üzere deniz balığı çeşitleri, kümes hayvanlarının yumurtaları ve ceviz gibi besin kaynakları, yağsız protein kaynakları olarak bilinirler.

Bu besinlerin b vitaminleri başta olmak üzere, vitamin ve mineraller bakımından zengin oldukları da bilinmektedir. O yüzden sadece ağız ve diş sağlığı için değil tüm vücut sağlığı için bu tip besinlerin tüketilmesi önemlidir.

Süt ve Süt Ürünleri

Bilindiği üzere diş ve kemik sağlığı için kalsiyum içerikli besinler tüketmek oldukça önemlidir. Kalsiyum zengini olan farklı besin kaynakları bulunurken, özellikle süt ve süt ürünlerinin diş minelerini kuvvetlendirici etkileri daha fazladır. Diş etlerini destekleyici besin içeriklerine de sahip olan süt ve süt ürünleri düzenli olarak tüketilmelidir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ağız ve Diş Sağlığına İyi Gelen Besinler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin