Aspirin Ne İşe Yarar?

Aspirin, dünyada en çok kullanılan ve çok popüler olan ilaçlardan bir tanesidir. Durum böyle olunca insanların aklına aspirin ne işe yarar? sorusu geliyor. Aspirin, hafif ve orta şiddete olan ağrıların tedavisi için kullanılıyor. Kan sulandırıcı ve ateş düşürücü olarak kullanılan aspirin bunun yanında anti-enflamatuar özelliğiyle romatoid artrit gibi eklem iltihaplanmalarının tedavisi içinde kullanılıyor. 

Aspirin düşük dozda kullanıldığı zaman kanın pıhtılaşmasını önler. Bundan dolayı kalp krizi ve felç gibi durumların tekrarlanmasını önler. Lakin dikkatli kullanılması gerekir. Mide problemi olan kişiler ve kanama riski olan hastalar aspirin kullanmamalıdır. Diğer ilaçlar ile etkileşime girebildiğinden dolayı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza başvurmanız gerekiyor.

Aspirin Hangi Durumlarda Kullanılır?

Aspirin 300 mg ve üzeri olan yüksek dozlarda ağrı kesici, anti-enflamatuar ve ateş düşürücü özelliği vardır. Kısa süreli olacak şekilde diş ve baş ağrısı gibi genel ağrı tedavilerinde ve ateş düşürmede kullanılır. Uzun süreli olacak durumlarda 75 mg olarak düşük dozda kan sulandırmak için kullanılır. Bu özelliğinden dolayı kan pıhtılaşmasının neden olduğu kalp krizi, felç, periferik arter hastalığı, anjina, iskemik atak, by-pass ameliyatı, damar ve kalp ile alakalı diğer operasyonlardan sonra kullanılır. 

Koroner damar rahatsızlığı olan ve aspirin kullanmasında herhangi bir engel olamayan bütün hastalar için aspirin oldukça yararlıdır. Günlük olarak 75-100 mg arasında dozlar bu durum için yeterli olacaktır. Daha yüksek dozlarda aspirin kullanmak kanama riskini arttırır. Bilinen herhangi bir kalp hastalığı olmayan kişilerde aspirin kullanma kararını kişinin doktoru karar vermelidir.

Aspirinin Faydaları Nelerdir?

Aspirin Ne İşe Yarar?
Aspirin Ne İşe Yarar?

Kalp ve damar rahatsızlıkları başta gelmek üzere pek çok rahatsızlığa karşı etkili olduğu bilinen aspirin, dünyada en popüler ilaçlardan bir tanesidir. Aspirinin sağlığa olan faydaları şunlardır;

  • Hafif ve orta şiddette olan ağrıların tedavisinde kullanılır.
  • Romatizma ağrıların azalmasına ve dinmesine yardımcı olur.
  • Kanı sulandırdığı için kan dolaşımını hızlandırır.
  • Eklem iltihaplanmalarına iyi gelir ve eklem ağrılarının geçmesini sağlar.
  • Ateşin düşürülmesine yardımcı olur.
  • Kadınlarda regl ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.
  • Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aspirin Ne İşe Yarar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin