Azerbaycan’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?

Azerbaycan’da asgari ücret ne kadar? İş imkanları neler? sorularını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Azerbaycan’da son yıllarda yüksek göç oranları nedeniyle işsizlik artmıştır. Bu nedenle maddi sıkıntılar da meydana gelmiştir. Gelirlerin eşit olmadığı ve Azerbaycan’a gelen Türklerin genellikle Türk şirketlerini tercih ettiği Azerbaycan’da çok sayıda Türk şirketi var. Kozmetik, hazır giyim ve gıda sektörleri pazarın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Peki, bu kadar çok göç alan Azerbaycan’da asgari ücret ne kadar? İş imkanları neler? Gelin beraber inceleyelim. 

Azerbaycan’da Asgari Ücret Ne Kadar? 

2022 yılı itibariyle Azerbaycanlı işçi ve çalışanlar için asgari ücret 300 manattır. Güncel kurdan Türk lirasına çevirdiğimizde 2.979 liraya denk geliyor. ABD doları cinsinden hesapladığımızda asgari ücret 176 dolardır. Bu miktar, tam zamanlı asgari ücretli çalışanlar için geçerlidir. Tam zamanlı bir iş haftada 38 ila 40 saattir. 

Haftada 5 gün, günde 8 saat çalışarak, haftada 40 saat zorunlu çalışma tamamlanır. Günlük çalışma saatleri her işyerinde farklılık göstermekle birlikte yaklaşık 8 saattir ve günde 8 saatten fazla çalışan işçilere fazla mesai ücreti ödeniyor. 

Azerbaycan’da haftada 5 gün, günde 8 saat yani haftada 40 saat çalışan tam zamanlı bir işçi için asgari ücret 300 manattır. Ancak Azerbaycan’da tek başına bu ücret ile geçim sağlamak mümkün değildir. Azerbaycan’daki en düşük ücretli işçiler genellikle 450 ila 500 manat civarında kazanıyor. 

Azerbaycan İş İmkanları Neler? 

Azerbaycan’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?
Azerbaycan’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki olumlu diplomatik ilişkiler sayesinde Azerbaycan’daki Türkler için birçok iş fırsatı vardır. Bu nedenle Azerbaycan, yurtdışında çalışmak için en iyi yerlerden bir tanesidir diyebiliriz. 

Azeriler genellikle Türkleri çok severler. Azerbaycan’da yaşayan Türklerin en ufak bir yabancılık hissetmediklerini söyleyebiliriz. Para kazanmak için gidiyor olsanız da neticede bu ülkede yaşayacaksınız. İnsanların sizi sevmesi de oldukça önemlidir. Azerbaycan’da Türkler için birden çok sektörde iş imkânı vardır. Bu sektörleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Tıp sektörü 
 • Ulaşım sektörü 
 • Yemek sektörü 
 • Turizm sektörü 
 • Hizmet sektörü 
 • Tekstil sektörü 
 • Gıda sektörü 
 • İnşaat sektörü 

Yukarıda belirttiğimiz sektörlerin hemen hemen hepsinde Türkler iş imkânı bulabiliyor. Özellikle öne çıkan birkaç sektör Azerbaycan’da en çok işçi alımı yapan sektörlerdir. Bu sektörler şu şekildedir: 

 • Yemek sektörü 
 • İnşaat sektörü 
 • Gıda sektörü 
 • Hizmet sektörü 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Azerbaycan’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin