Böbrek Hastalığı Sivilce Yapar Mı?
Böbrek Hastalığı Sivilce Yapar Mı?

Böbrek Hastalığı Sivilce Yapar Mı?

Her insanda mutlaka bir sağlık sorunu bulunmaktadır. Böbrek hastalığı çoğu hastalık gibi belirtilerini çok belli etmeden sinsi bir şekilde ilerleyiş gösterebilmektedir. Aynı zamanda bu hastalığın belirtilerini anlayamadığımız gibi tedavisinde ise çözümler sağlayabilmektedir. Hasta bireyler sağlıklı yaşamlarına dönebilme fırsatları bulunmaktadır.

Çoğu hastalık genetiktir bu hastalıkta ailelerimizden bir tanesinde bile bu hastalığın varlığından eminsek düzenli olarak kontrollerimizi yaptırmamız gerekmektedir. Bu hastalığı yüksek tansiyon, şeker hastalığı tetiklemektedir. Çoğu ülkede bu hastalığı bilmelerine rağmen veya ailelerinde bu sağlık probleminin olduğundan haberdar olmalarına rağmen rutin kontrollerini yaptırmamaktadır. Rutin kontroller yapılmaması durumunda daha geç tedaviye başlandığı için böbreklerinden olabiliyor hasta bireyler. Bazı hastalarda bu hastalığın belirtileri açığa çıkmakta ve kendini belli ettirebilecek sorunları gün yüzüne çıkartmaktadır. 

Böbrek Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Hastalığı Sivilce Yapar Mı?
Böbrek Hastalığı Sivilce Yapar Mı?

Çoğu hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da sağlık sorunları olmaktadır. Birçok insanda yorgunluk halsizlik belirtilerinin farklı sebepleri de olabilmektedir. Fakat böbrek hastalığının belirteli arasında yorgunluk, aşırı halsizlik durumu da bulunmaktadır. Böbrek işlevlerini yerine getiremediği için bu durumlar olabilmektedir.

Aynı zamanda uyku problemleri yaşıyor ve uyuyamıyorsanız, cildinizde aşırı kuruma belirtileri varsa nemlendirdiğiniz halde nemlenemiyorsa, idrara çok sık sık çıkıyor ve idrarınızda gözle görülür şekilde kan görüyorsanız, idrarınızda sürekli olarak bir köpüklenme oluyorsa, iştahın azalma durumu olmasına rağmen vücudunuzda ayak bilekleri ve gözaltları gibi bölümlerinde inmeyen şişlikler ile karşı karşıya geliyorsanız, vücudunuzdaki kaslara sürekli olarak bir kramp giriyorsa büyük ihtimalle böbrek hastalığınız var diyemeyiz. Ama acilen bir doktora görünüp muayene ve tahlilleri olmanız gerekmektedir. Her hastalık gibi bu hastalıkta sorunlarını belli etmeden sinsi bir şekilde ilerleyiş gösterebilmektedir.

Böbrek Hastalığı Sivilce Yapar Mı?

Sivilce sorunları başka sorunlarla karıştırılabilmektedir. Sivilcelenme probleminiz varsa ilk aklınıza gelen böbrek hastalığı olmamalıdır. Ergenlik, stres, alerjik bir sorunda olabilir. Eğer içinize sinmiyor ve böbrek hastalığının başka belirtilerini de kendinizde görüyorsanız kesinlikle bir doktora görünmelisiniz. En azından sivilce probleminin ne gibi sorundan sizin üzerinizde etki yaptığını öğrenebilirsiniz.

Kronik Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri

Böbrek Hastalığı Sivilce Yapar Mı?
Böbrek Hastalığı Sivilce Yapar Mı?

Böbreklere kan akışının düzenini bozan ve engelleyen birçok neden vardır. Kan damarlarının her hangi bir bölümünde iltihaplanma, alkol ve uyuşturucu kullanımı, bir nedenden dolayı kanser veya kemoterapi alımlarından dolayı ortaya çıkan böbrek yetmezliği, gereksiz yere ilaç kullanımından dolayı böbreklerin etkilenmesi ve hatta böbrek yetmezliğine doğru ilerleme gösterebilmektedir.

Aynı zamanda diyabet yani şeker hastalığı durumu halkımız arasında da en çok rastlanan belirtilerindendir. En çok dikkat etmemiz gereken tansiyon bozukluğu yani hipertansiyon tansiyonun yüksek olma durumuna da böbrek hastalığı yetmezliğinin nedenlerinden biridir. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis ve erken tedavi çok önemlidir. Erken tedavi her zaman için hayat kurtarmaktadır. Sağlıklı bir hayat için senede en az bir kez tüm vücut tarama bir şekilde kontrol amaçlı testlerinizi ve muayenenizi olmanızda fayda vardır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Böbrek Hastalığı Sivilce Yapar Mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin