Daha Mutlu Hissetmenin Yolları Var mıdır? 
Daha Mutlu Hissetmenin Yolları Var mıdır? 

Daha Mutlu Hissetmenin Yolları Var mıdır? 

İş hayatında karşılaşılan sorunlar, aile içerisindeki yaşanan gerginlikler, maddi konularda karşılaşılan sıkıntılar, aşk hayatındaki problemler ve daha pek çok bilumum olumsuz durum karşısında insan zaman zaman mutsuz hissetmektedir.  Ama insan beyninde bulunan ödül merkezi aslında bu olumsuz durumlar karşısında düşüncelere kısa vadeli de olsa destek olur. Nörologlara göre daha mutlu hissetmenin yolları bulunmaktadır. 

 

İşte Daha Mutlu Hissetmenin Yolları

 

Şükrettiğiniz Şeylere Odaklanın 

Alex Korb, kitabında hayatta minnettar olunan ve şükredilen şeylere odaklanıldığında beynin harekete geçen bölümlerini açıklıyor. Hipotalamus adı verilen bölgenin harekete geçmesi uyku, stres ve genel huzur konusunda oldukça faydalıdır diyen Korb, kötü hissettiğinizde yalnızca hayatta yakaladığınız şanslara şükredin, sevdiğiniz insanları ve arkadaşlarınızı hatırlayın diyor. 

İnsanlara Dokunun 

Daha Mutlu Hissetmenin Yolları Var mıdır? 
Daha Mutlu Hissetmenin Yolları Var mıdır?

Dokunmanın gücü hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Fiziksel temasın mutluluğu arttırmak için oldukça etkili bir yöntem olduğu yüzlerce araştırma tarafından kanıtlanmıştır. Dokunma eylemi, doğumdan itibaren öğrenilen ilk duygudur. Dokunma eylemi ile; sevgi, sevinç, şükran ve empati gibi pek çok güçlü ve pozitif duygu aktarılmaktadır. Başka bir insana dokunulduğunda, nörotransmitter olan oksitosin denilen hormonlar beyin tarafından serbest bırakılır. Bu sayede insanda bağlanma, güven, sakinlik gibi pozitif duygular harekete geçer ve stres seviyeleri düşer. 

Güzel Bir Kahvaltı Yapın

Sevdiğiniz insanlarla ya da tek başınıza yapacağınız güzel bir kahvaltıya eşlik eden eğlenceli bir müzik moralinizi yükseltecek ve daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Sevdiğiniz yemekler, sevdiğiniz şarkılar, sevdiğiniz insanlar olumsuz duyguları sizden uzaklaştıracaktır. 

Ağlayın 

Eğer ağlamak içinizden geliyorsa kendinizi tutmayın ve ağlayın. Olumsuz düşünceler gözyaşları ile birlikte sizden uzaklaşacaktır.  

Kızlar ya da Erkekler Gecesi Yapın 

Daha mutlu hissetmenin yolları arasında olumsuz düşünceleri kafanızdan uzaklaştırmakta bulunmaktadır. Bunun için yapacağınız ilk şey kendi başınıza kalmamak. O halde hemen hemcinslerinizden oluşan yakın arkadaşlarınızı arayıp, kızlar ya da erkekler gecesi yapabilirsiniz. Eğlenceli bir gece geçirmek adına olumsuzluklarınızı uzun uzun arkadaşlarınıza anlatmak yerine daha eğlenceli konulardan bahsedebilirsiniz.  

Meditasyon Yapmayı Deneyin 

Daha Mutlu Hissetmenin Yolları Var mıdır? 
Daha Mutlu Hissetmenin Yolları Var mıdır?

Meditasyon yapmanın hem ruh hem de beden için ne kadar faydalı olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. İçinde bulunduğunuz şartlardan ve olumsuz düşüncelerden hem ruhsal hem de bedensel açıdan meditasyon ile arınabilirsiniz.

Mis Gibi Bir Uyku Çekin

Yorucu ve stresli bir günün ardından eve gidip sıcak bir banyo yapıp, temiz ve rahat pijamalar ile yatağınıza girerek mis gibi bir uyku ile rahatlayabilirsiniz.  

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Daha Mutlu Hissetmenin Yolları Var mıdır? 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin