Et Beni Nedir? 
Et Beni Nedir? 

Et Beni Nedir? 

Sağlık açısından ciddi sorunlara neden olmayan fakat zaman zaman estetik açıdan kişiyi rahatsız eden et beni nedir, tedavisi var mıdır?

Çoğunlukla cilt renginde olan ve cilt altındaki kökleri olmayan, aile öyküsü olan kişilerde daha sık görülen et beni nedir? yazımızda tüm detaylarıyla sizin için açıklayacağız.

Et beni, ağrı ve acıya neden olmayan ve kansere dönüşmeyen bir ben türüdür. Saplı ben olarak da bilinen deri benleri, boyun ve koltuk altlarındaki deri kıvrımlarında daha sık görülür. 

Et benleri tıbbi bir soruna yol açmaz, insanların estetik açısından negatif olarak etkiliyorsa ameliyatla veya ameliyatsız tedavilerle yok edilebilir. Boyutları kişiden kişiye değişebileceği gibi aynı bölgede büyüklükleri farklılık gösteren birden fazla ben bulunabilir. Başka bir deyişle, et beni, 1 mm çapında olabileceği gibi birkaç santimetre çapında da olabilir. Benler genellikle 20 yaşından sonra oluşmaya başlar ve zamanla büyüme ve çoğalma gösterir.

Et Beni Sebepleri 

  • Benlerin oluşumunda birçok faktör rol oynar. Kolajen, vücutta bulunan ve ben oluşumunda rol oynayan bir proteindir. Başka bir deyişle, et beni kolajen liflerinden ve kan damarlarından oluşarak vücudun farklı bölgelerinde kendini gösterebilir.
  • Deri dokularının düzensiz büyümesai nedeniyle oluşan et benlerinin çoğu kalıtsaldır. Ailesinde ben öyküsü olan kişilerde de vücudun aynı bölgesinde benler olabilir.
  • Hamilelik sırasında hormon düzeylerinde meydana gelen değişiklikler benlerin oluşumuna neden olan önemli faktörlerden biridir. Kadınlar ayrıca hamilelik sırasında benlerinin sayısında bir artış görebilir.
  • Obezite, insülin direnci ve tip 2 diyabetli kişilerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

 Et Beni Nasıl Tedavi Edilir 

"<yoastmark
Et Beni Nedir?

Tıbbi tedavi gerektirmeyen et beni, ağrıya neden oluyorsa veya sosyal ve estetik açıdan rahatsız ediciyse, birçok şekilde vücuttan alınabilir.

Kriyoterapi: Sıvı nitrojen ile dondurarak benlerden kurtulabilirsiniz.

Elektrocerrahi: Yüksek frekanslı elektrik enerjisi kullanan bir cihaz, dokuya kasıtlı olarak termal hasar vererek benleri yok edebilir.

Ligasyon: Ameliyat ipliği ile boğma olarak tanımlanan bu yöntemle et benleri vücuttan uzaklaştırılır.

Cerrahi: Lokal anestezi uygulanarak cerrahi müdahale ile et benleri hekim tarafından alınabilir.

Bilimsel olarak etkisi kanıtlanmış olmayan doğal tedavi yöntemler ile de et benlerinden kurtulma denenebilir. Elma ya da alıç sirkesi, limon suyu ve çay ağacı yağının düzenli olarak et benlerine sürülmesi benin düşmesinde etkili olabilir.

Et benlerinin tırnak ile yolunması, iple boğulması, makasla kesilmesi ve kimyasal ürünler ile düşürülmeye çalışması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden bu tarz yöntemlerine tkili olduğunu duysanız bile kesinlikle uygulamamalısınız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Et Beni Nedir? 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin