etkili iletişim
etkili iletişim nedir

Etkili İletişim Nasıl Kurulur?

Gerek sosyal ve gerekse iş hayatında etkili iletişimin önemi oldukça fazladır. Ancak sadece iletişim kurmak, etkili iletişim kurmak anlamı taşımaz. Bu yüzden karşınızdaki kişi ya da kişilerle etkili bir iletişim kurabilmek için, bazı ayrıntıları dikkate almanız gerekir. Peki, etkili iletişim nasıl kurulur? Bu soru, kişisel gelişimine artı değer katmak isteyenlerce sıklıkla sorulmaktadır. Çünkü doğru bir iletişim kurulması halinde, kendinizi daha iyi ifade edebileceğiniz için, istihdam ve sosyal alanlarda da başarılı olmanız da mümkün olacaktır.

Kişinin kullanmış olduğu iletişim dili eğitimini, dini inançlarını, yetişmiş olduğu ortamı ve yaşını ortaya koymak için yeterli olmaktadır. Etkili iletişim teknikleri arasında kullanılabilecek bu yöntemler, kişisel gelişim içinde önemli birer figür haline gelmiştir.

Etkili İletişim Nasıl Kurulur? Ne Yapmak Gerekir?

etkili iletişim nasıl kurulur

Aslında iletişim dilinin açık olması, etkili bir iletişim için en önemli ayrıntıdır. Bunun dışında aşağıdaki ayrıntılara dikkat etmek, etkili iletişim konusunda size ihtiyacınız olan başarıyı getirmek için yarar sağlayacaktır.

Kendinizden Bazı Örnekler Verebilirsiniz

Özellikle hayatında sorunlarla karşılaştığınızda, sizin altınızda yer alan pozisyonlarda bulunan kişilerle istişare ederken kendinizden örnekler verebilirsiniz. Ortadaki sorunla alakalı mevcut endişelerinizi, doğrudan kendinizi örnek göstererek vermeniz diğer insanların bunu anlamasına yardımcı olacaktır.

Son Söz Her Zaman Sizde Kalmasın

İletişimde yapılan en büyük hatalardan biri, her zaman son sözü söyleyen kişi olma çabasıdır. Bunun yerine diğer insanların da sorunlar ya da projeler üzerinde gelecekte söz söyleme haklarının olmasını sağlayın. Hiç ummadığınız bir anda ve yine hiç ummadığınız bir kişi, son sözü ile problemin ortadan çözülmesine büyük katkı sağlayabilir.

İletişim İçin Sınırları Zorlamayın

Sosyal veya iş yaşantınızda insanlarla iletişim kurmaya çalışmak, her şeyden önce sizin bu iletişimden faydalı çıkmanızı sağlayacaktır. Ancak sizinle iletişim kurmamakta ısrarcı olan kişiler ile iletişim kurabilmek için ısrarcı olmanız, işin büyüsünü ortadan kaldıracaktır.

Tane Tane ve Sakin Konuşmayı Deneyin

İyi bir iletişim diline sahip olmak için, öfkeli konuşma şeklinden vazgeçmeniz gerekir. İnsanlara bir şeyleri anlatırken bunu tane tane ve sakin bir şekilde anlatmanız gerekir. Problem ne kadar büyük olursa olsun, soğukkanlılığınızı koruyarak problemi çözmek için başvuracağınız kişilerle iletişiminizde sakin olmanız faydalı olacaktır.

Göz Teması Etkili İletişimin Anahtarıdır

İnsanlarla göz teması kurmak, etkili iletişim en doğru şekilde nasıl kurulur? Sorusunun önemli cevaplarından biridir. İletişim kurarken insanlarla göz göze gelmekten çekinmek, iletişim dilinin basit kalmasına sebep olacağı için pek fayda sağlamayacaktır.

Etkili Cümleler Seçin

Cümlelerinizde daha şık ve etkili kelimeler seçmeniz, iyi bir iletişim dili için size fayda sağlar. Basit cümle kalıpları ile konuşmanız ve bunu sık tekrar etmeniz, iletişimin gücünüz zayıflatacaktır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Etkili İletişim Nasıl Kurulur?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin