Etkili İnsanların Özellikleri 
Etkili İnsanların Özellikleri 

Etkili İnsanların Özellikleri 

Etkin olmak ve etkili olmak birbirinden farklı kavramlardır. Etkin olmak az kaynak kullanılarak sonuca ulaşmaktır. Az zamanda çok iş yapmak etkinliğin bir göstergesidir. Etkili olmak ise, insanın istediği sonuca ulaşmasıdır. Örneğin; diyet yapıp kilo vermek, spor yapıp iyi bir vücuda sahip olmak, bir işi yönetirken isabetli kararlar alıp, bunu hayata geçirmek ve hedefe ulaşmak etkili olmaktır. Etkili olmak sonuç almak olarak nitelendirilmektedir. Verimli olmak, az kaynakla çok iş yapmak oldukça önemlidir fakat etkin bir insan olmak hayatta çok daha değerli bir şeydir. Peter Ducker, hiç yapılmaması gerek bir işi çok etkin bir şekilde yapmak, insanın düşeceği en acınası durumlardan biridir diyerek, etkili insan olmanın önemini vurgulamıştır. Herkes etkili insan olmayı öğrenebilir. Bu yüzden yazımızda etkili insanların özellikleri konusuna yer vereceğiz.  

 

Peter Durcker’a Göre Etkili İnsanların Özellikleri  

 

Ne Yapılması Gerektiğini Sorgulamak

Her insanın her gün yapması gereken pek çok iş bulunmaktadır. Bunların hangileri önemli hangileri öncelikli diye ayırmak ve nelerin yapılacağına karar verip bunları hayata geçirmek, etkili olmanın en önemli koşuludur. Acil olan ile önemli olanı ayırmak etkili olmak için şarttır. Bir insan sürekli acil işlerini yapmak için efor harcarsa günleri telaşla geçer ve yapılması gereken önemli işlerini unutur. Zamanı doğru kullanmayı bilmeyen insan etkili olamaz.  Bu yüzden etkili olmak için önce zamanı yönetmeyi bilmek gerekmektedir.  

“Doğru Olan Nedir?” Sorusunu Sormak

Etkili insanlar, bir durumda kimin hakkında lehine karar alınması gerektiğini düşünmek yerine, söz konusu şirket için doğru nedir diye sorarak buna göre alırlar. “Doğru olan nedir?” sorusunu sorup doğru olan duruma göre davranmak etkili insanların özellikleri arasında yer alan en önemli özelliklerden biridir. Çünkü bu özellik adeta bir pusula görevi görmektedir. 

Bir Eylem Planı Geliştirmek

Etkili insanlar kararlarını muhakkak eyleme dönüştürürler ve hayata geçirirler. Eyleme değişmeyen hiçbir kararın bir değeri yoktur. Ayrıca etkili insanlar yaptıkları her planın hayatın getirdiklerine göre değişmesi ve güncellenmesi gerektiğini de bilirler. Bu nedenle planlarını belirli aralıklarla gözden geçirerek gerekirse değişiklikler yaparlar.  

Sorunlara Takılı Kalmazlar, Fırsatlara Odaklanırlar

Karşımıza çıkan sorunlar elbette önemlidir. Bunların çözülmesi gerekir fakat ama sorunları çözmek ileriye etkili bir adım atmaya fayda sağlamaz. Hayatta her zaman başka fırsatlar bulunmaktadır. Bu yüzden de etkili insanlar sorunlara takılı kalmak yerine yeni fırsatlara odaklanırlar. Bu yüzden de değişimden ve değişmekten korkmazlar. 

Kendi Güçlü ve Zayıf Yönlerinin Farkındalardır

Etkili insanların özelliklerinden biride farkındalık sahibi olmalarıdır. Kendi eksikliklerini bilirler ve bunları gidermek için uğraşırlar.  

Farklı Görüşlere Önem Verirler

Etkili insanlar, çevrelerindeki insanlarla sürekli aynı görüşte olmayı istemezler. Doğru kararların farklı görüşlerin tartışılmasıyla ortaya çıktığının farkındalardır. Bu yüzden de herhangi bir toplantıda herkes aynı görüştüyse, mutlaka farklı görüşlerin ifade edilmesini isterler ya da kendileri aykırı biri görüş ileri sürerek toplantıda konular pek çok boyutu ile tartışılır.  

 

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Etkili İnsanların Özellikleri 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin