Evcil Hayvanlar İçin Zararlı Ev Bitkileri 
Evcil Hayvanlar İçin Zararlı Ev Bitkileri 

Evcil Hayvanlar İçin Zararlı Ev Bitkileri 

Evcil hayvanlar için zararlı ev bitkileri nedir? Bu sorunun cevabını arıyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Süs bitkileri en keyifli objelerden biridir ve bir evi renklendirmek için tercih edilebilir. Süs bitkilerinin büyük çoğunluğu zararsızken zehirli ev bitkileri evcil hayvanlar için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Evcil hayvanlar genellikle meraklıdır. Çevrelerindeki nesneler ile oynamayı ve ilgilenmeyi severler. Özellikle kedilerin toprağı kazma ve tatma gibi içgüdüleri vardır. Ancak bazı saksı bitkileri bunu tehlikeli hale getirebilir. Hatta bazı bitkilerin özünde ve yapraklarında evcil hayvanlara zararlı maddeler bulunmaktadır. Bu bitkiler zehirlenmeye, hastalığa ve hatta ölüme neden olabilir. Evcil hayvanınız varsa, yetiştireceğiniz bitkilere dikkat etmeniz gerekir. Evcil hayvanlar için zararlı ev bitkileri nedir? Bu sorunun cevabını arıyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Evcil Hayvanlar için Zararlı Olan Bitkiler 

Evcil Hayvanlar İçin Zararlı Ev Bitkileri 
Evcil Hayvanlar İçin Zararlı Ev Bitkileri

Kalanşo / Kalanchoe 

Sukulent familyasından tropikal bir bitki olan Kalanşo, rengarenk çiçek seçkisiyle evimize renk katmak için tercih ettiğimiz bitki türlerinden biridir. ASPCA’ya (Amerikan Hayvanlara Zulmü Önleme Derneği) göre, Kalanşo bitkisinin tüm kısımları salya, kusma ve ishale neden olan toksinler içerir. Kediler çok miktarda Kalanşo yerse, nadiren kalp ritmi bozukluklarına neden olabilirler. Hatta nöbetler ve bayılma gibi ciddi semptomlar yaşayabilirler. Kedi sahiplerine bu bitkiyi asla evlerinde bulundurmamaları tavsiye edilir. 

Aloe Vera 

İyileştirici ve bakımı kolay özellikleri nedeniyle son zamanlarda iç mekanlarda popüler hale gelen aloe vera bitkisi, evcil hayvan dostlarımızın da oldukça zehirli bitkilerinden biridir.  

Dragon Ağacı / Dracaena Marginata 

Dracaena Marginata veya Dragon ağacı olarak da bilinen Dracaena, içerdiği saponinler nedeniyle zehirli olan Madagaskar’a özgü, ısıya ve neme dayanıklı zarif bir ev bitkisidir. Hem kediler hem de köpekler için ciddi riskler taşır. 

Flamingo Çiçeği / Anthurium 

Flamingo çiçeği, patili dostlarımız için oldukça zehirli olan bitkilerden biridir. Hem çiçeklerinde hem de köklerinde bulunan kalsiyum oksalat adlı maddeden dolayı özellikle kediler için çok zararlıdır. 

Barış Çiçeği / Spathiphyllum 

Barış zambağı olarak da bilinen Spathiphyllum, oturma odamızda en sevdiğimiz bitkilerden biridir ve içerdiği çözünmeyen kalsiyum oksalat nedeniyle kediler için zehirli olan bitkilerden biridir. Temas halinde zararsızdır, ancak yutulması kusmaya, tahrişe, aşırı salya akmasına ve ciddi vakalarda yutma ve nefes alma güçlüğüne neden olabilir. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Evcil Hayvanlar İçin Zararlı Ev Bitkileri 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin