Futbola Gelse Oyunu Çok Daha Zevkli Kılacak Kurallar
Futbola Gelse Oyunu Çok Daha Zevkli Kılacak Kurallar

Futbola Gelse Oyunu Çok Daha Zevkli Kılacak Kurallar

 

Günümüz futbolunda her ne kadar çok fazla kural olsa da bazı eksiklikler hâlâ hissediliyor. Nasıl ki VAR sistemi getirilerek bazı açıklar giderildiyse ilerde de bu önerilerden bazılarının futbola adapte edilebileceği öngörülüyor. İşte futbola gelse oyunu çok daha zevkli kılacak bazı kurallar

Futbola Gelse Oyunu Çok Daha Zevkli Kılacak Kurallar Neler Olabilir?

Oyun süresi basketboldaki gibi olmalı.

Bilirsiniz, takımı önde olan futbolcular oyun süresinden çalmak için sakatlanmış taklidi yapabiliyorlar. Kaleciler ise oyunu geciktirme nedeniyle pek çok kez sarı kart görebilmekte. Bazen de oyuncu değişikliği sırasında oyundan ağır adımlarla çıkabiliyorlar. Bütün bunlar elbette ki sarı kartlara neden oluyor, en önemlisi de seyirciyi de oyunu da geren hoş olmayan davranışlar. Hakem her ne kadar böyle durumlarda uzatma eklese de bu dakikalar istenildiği gibi olamayabiliyor. İşte bütün bu sorunları önlemek adına basketboldaki sistem getirilmeli. Topun dışarı çıkması, oyun değişikliği, sakatlık vb. durumlarda süre durakatılmalı ve oyun başladığında süre yeniden aktif edilmelidir. Böylece 45+, 90+ gibi uzatmalar ortadan kalkacaktır.

Hakem, pozisyonu tekrar izlemek için VAR’a çağrılmamalı.

VAR sistemi futbola çok geç getirilmiş yararlı bir fikir olsa da hâlâ eksikleri bulunuyor ne yazık ki. Yeniden izleme durumunda oyun uzun süre duruyor. Bu yüzden sadece VAR odasındaki hakem kesin kararı vererek, orta hakeme kararı iletmelidir.

Ofsayt bayrağını kaldırmak için pozisyonun tamamlanması beklenmemeli.

VAR sistemi sonrası gelen bir diğer açık. Bariz bir şekilde ofsayt dahi olsa, pozisyondaki oyuncu n’olur n’olmaz düşüncesiyle pozisyonu tamamlamaya çalışıyor. Bu esnada defans oyuncuları ve kalecide motivasyon eksikliği olacaktır. Bu durumu ortadan kaldırmak için tıpkı bilgisayar oyunlarında olduğu gibi yapay zeka sayesinde anlık olarak ofsayt kararı verilebilmeli.

Bunu tabii ki teknolojik detaylar belirleyecektir, muhtemelen formalara eklenebilecek bir verici sayesinde bu özellik mümkün kılınabilir. Verici sayesinde oyuncunun ofsaytta olduğu kesin bir şekilde anlaşıldığında hakemlerdeki cihazlara titreşim verilebilir. Sadece kamera sistemiyle bile mümkün olabilir.

Turuncu kart olmalı.

Sarı ve kırmızı kart varken yeni bir kart rengine neden gerek var? Tahmin edeceğiniz üzere iki kartın ortasını temsilen bir renk. Yani bu kartın etkisi de bu şekilde olacak. Bazı pozisyonlar için sarı kart hafif, kırmızı kart ise ağır olabiliyor. Bu gibi durumlarda turuncu karta başvurulabilir. Çünkü kırmızı kart gerçekten de oyun gidişatını önemli ölçüde etkiliyor.

Peki turuncu kart gören futbolcuya ne gibi bir yaptırım gelmeli? Bu kart sayesinde cezalı oyuncu sadece 15 dakikalığına oyun dışı bırakılmalı. İki sarı kart gören oyunculara da kırmızı yerine turuncu kart gösterilebilir. 3 sarı kartta kırmızı kart gösterilir. Çünkü kırmızı kart o kadar ağır bir ceza ki o maçta zaten oyun dışına atılan oyuncuyu bir de sonraki iki maçta da cezalı duruma düşürüyor.

Turuncu Kart olmalı
Turuncu kart olmalı

 

Penaltının alternatifleri de olmalı.

Ceza sahası içerisindeki bariz gölü engelleyen faullerde ve el temaslarında verilmeli sadece. Mesela kaleye oldukça uzak bir yerde ve önemsiz denebilecek bir pozisyonda ele çarpma nedeniyle penaltı verilmesi oldukça mantıksız. Böyle hafif durumlarda penaltı noktası yerine yaydan bir şut çekilmesi kararı verilebilir. Yine baraj olmayacak fakat mesafe daha uzak olacak. Buna “daha uzun mesafeli penaltı” diyebiliriz.

Puan sistemi bir miktar daha teşvik edici olmalı.

En az 3 fark atan takımlara bir puan daha verilmeli. Çünkü 2-0’dan sonra oyunda sıkıcılık baş gösteriyor. Bunun yerine bir gol daha attıklarında 1 puan daha alınacağı için oyun kalitesinde düşme olmayacaktır. 0-0 biten maçlara 1 puan yerine yarım puan verilebilir. Gol atmayı teşvik eder ve oldukça sıkıcı geçen maçları alevlendirebilir. 0-0 bitmesine rağmen bol pozisyonlu zevkli maçlar da olmuyor değil tabii.

Böyle maçlarda istatistiklere bakılabilir. Hangi takım daha çok isabetli şut çekmiş, hangi takım daha az kart görmüş, hangi takım daha fazla pozisyona girmiş diye bakılabilir. Üstün takıma 1, diğerine 0,5 verilir. Bunu boksta nakavt olmadığında istatistiklere bakılmasına benzetebiliriz.

İşte bunun gibi futbola gelse oyunu çok daha zevkli kılacak bazı kurallar sayesinde futbolun verdiği seyir zevki artabilir ve oyun adaleti daha iyi sağlanabilir. Bakalım zaman ne gösterecek?

Birbirinden ilginç içeriklerimiz için ListeCafe kategorimize göz atabilirsiniz.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Futbola Gelse Oyunu Çok Daha Zevkli Kılacak Kurallar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin