Gölge Yazarlık Nedir?

“Gölge yazarlık nedir?” sorusuna verilebilecek en basit cevap, bir kişiye ait bir eserin başka bir kişi tarafından yazılmış olmasıdır.

Gölge yazarlık nedir?” sorusuna verilebilecek en basit cevap, bir kişiye ait bir eserin başka bir kişi tarafından yazılmış olmasıdır. Bu eserlerin çoğu roman, hikâye, çocuk kitapları ve diğer kitap arşivlerinden oluşsa da farklı dönemlerde sahneler, oyunlar, makaleler veya bildirilerde de farklılıklar bulunmaktadır. Gölge yazar teriminin dilimize dönüşümüne hayalet yazarlık kavramı da eşlik etmiştir. İngilizce’deki “ghost writer” kavramı, gölge yazarlık haline gelmiştir.  

Gölge Yazarlık (Hayalet Yazarlık) Ne Demek? 

Gölge yazarlık, diğer bir deyişle hayalet yazarlık, birçok farklı nedenle yazması gereken eseri yazamayanlara yönelik bir danışmanlık ve destek hizmetidir. Yazar koçluğuna benzer şekilde, gölge yazarın amacı, kitabın en başından, yani yazma sürecinden itibaren yazarla birlikte olmak ve destek sağlamaktır. 

Özellikle iş yükünün fazla olması, zamanın olmaması ya da yazma becerisinin yetersiz olması vb. sebeplerden dolayı profesyonel bir kişiye yazı yazılması gerekmektedir. Bu kişi istenilen kitabı eser sahibinin istediği gibi yazarak eserin görünümünü sağlar. Üstelik ortaya çıkacak olan bu ürün hem edebi hem de dilsel açıdan nitelikli bir içerik olacaktır. Bu hizmet öncelikle uzman editörler ve deneyimli yazarlar tarafından verildiğinden talep edilen kitapların profesyonel düzeyde olmasını sağlar. 

Kimler Gölge Yazarlık Yapabilir? 

Gölge Yazarlık Nedir?
Gölge Yazarlık Nedir?

Gölge yazarlık öncelikle ABD ve Avrupa’da doğmuştur. İnsanların kendi alanlarında kariyer planlaması, maddi kazanç, prestij ve sanal itibarlarını güçlendirme gibi çeşitli nedenlerle kitap yayınlamaları gerekmiştir. Birçok tanınmış yazar, şirket CEO’su, akademisyen ve ünlü, kitaplarını profesyonel gölge yazarların desteği veya danışmanlığıyla yayınlamıştır. Yazar koçlarıyla çalışmanın yanı sıra gölge yazarlar ile çalışmaları sayesinde çalışmaları diğer rakiplere veya alternatiflere göre daha fazla ilgi görmüş, ayrıca deneyim ve bilgileriyle insanlara hizmet vermektedir. Buna ek olarak, dünya çapında ünlü olan pek çok yazar da gölge yazarlık yapmıştır. 

Gölge yazarlığın yelpazesi oldukça geniştir. Gölge yazarlarla birçok farklı alan ve koşulda çalışabilirsiniz. Bunlardan bazıları aşağıda sıralanabilir: 

  • Alan çalışmaları tamamlanmış pek çok bilimsel makale, tez, kitap ve projelerde 
  • Akademik çalışmaları tamamlanmış tez ve kitaplarda 
  • Temel olarak içeriği belirlenmiş inceleme ve araştırma kitaplarında 
  • İçerik bilgileri belli olan hatırat ya da gezi kitaplarında 
  • Tematik olarak tanımlanmış kişisel gelişim kitaplarında 
  • Kendi veya başkalarının hayatlarını anlatmak isteyen biyografi ve otobiyografik kitaplarda 
  • Karakterleri, türü ve çeşidi belirlenen roman taslaklarında 
  • Kurgu ve projenin eser sahibi tarafından hazırlanmış olan roman taslaklarında 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gölge Yazarlık Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin