Hamilelikte Süt Ne Zaman Gelir?
Hamilelikte Süt Ne Zaman Gelir?

Hamilelikte Süt Ne Zaman Gelir?

Hamilelikte süt gelişinin ne zaman olacağını genellikle ilk kez anne olacak adaylar araştırıyor. İlk çocuklarını bekleyen kadınlar, beklenen doğum tarihinden kısa bir süre önce kendilerine, emzirmenin nasıl işleyeceğini sorarlar. Doğumdan sonra kadın bedeni, bebeğin emzirmesinden gebeliğin sona erdiği ve beslenmenin zamanı olduğu bilgisini aldıktan sonra ilk olarak emzirme dönemindeki süreçlere uyum sağlamalıdır.

Hamilelikte Süt Ne Zaman Gelmeye Başlar?

Hamilelikte Süt Ne Zaman Gelmeye Başlar

Süt, bebek doğduktan sonraki ikinci ve dördüncü günler arasında gelir. Eğer süt gelmesi gecikti ise bu durumda endişelenmeye gerek yoktur zira bebek doktor gözetiminde ihtiyaç durumuna göre gerekli takviye besinler ile beslenebilir. Annelerin gereksiz yere endişe içinde olmaları stres faktörü nedeniyle sütlerinin gelmemesine veya halk arasında yaygın tabiri ile sütün geri çekilmesine veya sütün kesilmesine neden olabilmektedir.

Hamilelikten Lohusa Dönemine Kadar Meme Gelişimi

Hamilelikte ilk meme değişikliklerinden süt kaybına kadar geçen süre uzun bir yolculuktur. Bu sırada vücut yapısı gelişir veya değişir. Hamilelik döneminin ikinci yarısından itibaren meme bezleri, süt kanalları, süt keseleri ve meme uçları o kadar iyi gelişir ki, erken doğum durumunda bile anne emzirebilir. Hamilelik sırasında nispeten yüksek progesteron ve östrojen seviyesiyle inhibe edilen hormon prolaktin, süt üretimi için belirleyicidir.

Süt Enjeksiyonu

Doğumdan hemen sonra bebek memeye verilir. Annenin ilk ilk gelen sütüne kolostrum denmektedir. Bebeğin bu ilk sütü alması önemlidir. Kolostrum; kalori, besinler, antikorlar ve proteinler açısından çok zengindir ve bebeğe yaşamının ilk iki günü boyunca ihtiyacı olan tüm besini sağlar.

Süt Sızması Nedir?

Sütün sızmasını gösteren belirtiler aşağıdaki şekildedir;

  • Göğüslerin boyutları gözle görülür şekilde artar.
  • Göğüsler ağırlaşır.
  • Zaman zaman kontrolsüz bir şekilde anne sütü memeden damlar. Ancak, bu endişe nedeni değildir.
  • Artık bebeğin memeleri düzenli olarak boşaltması önemlidir. Emziren kadınlar genellikle emzirme sürecinden sonra büyük bir rahatlama hissederler.

Anne ile çocuğu arasındaki emzirme ilişkisinin oturması dört ila sekiz hafta sürer. Üretilen sütün miktarı bebeğin beslenme şekline göre değişebilir. Anne sütü doğumdan yaklaşık on gün sonra olgunlaşır.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hamilelikte Süt Ne Zaman Gelir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin