featured

İkiz Bebek Bakım Tavsiyeleri

Yeni bir bireyin eve gelmesi, onun için bir yer hazırlamak ve eski düzenden kopma hissi pek çok anne baba için ürkütücü bir durum olabiliyor. Birde aileye katılacak birey sayısı birden fazla olunca iş kontrolden çıkabilmektedir. Fakat böyle bir durum yaşıyorsanız korkmanıza hiç gerek yok. Yazımızda sizler için ikiz bebek bakım tavsiyeleri için ipuçlarını derledik. Bu küçük ipuçları sayesinde süreci biraz daha rahat atlatmak mümkündür.  

İkiz Bebek için Evde Bakım Tavsiyeleri 

Erken Harekete Geçin

İkiz Bebek Bakım Tavsiyeleri
İkiz Bebek Bakım Tavsiyeleri

Normal bebeklerde yani tek bebeklerde doğum 40. Hafta gibi gerçekleşir. Fakat, ikiz bebek gibi çoklu hamilelikte bu durum 40. Hafta da olmaz, bazı hamileliklerde 6. ay gibi hamileliğin çok erken bir döneminde doğum gerçekleşebilir. Bu yüzden en geç 4. ay gibi hazırlıklara başlanmalı ve en geç 6. ayda bütün hazırlıklar bitmiş olmalı. Herhangi bir beklenmeyen durum olduğunda bir de hazırlıksız yakalanmak moralinizi ciddi anlamda bozabilir ve stres seviyenizi arttırabilir. 

İhtiyaçları İki Katına Çıkarmayın

Her ne kadar iki bebeğiniz olacaksa da bebek eşyaları konusunda her şeyin iki katına ihtiyacınız yoktur. Çünkü bir seferde yalnızca bir bebeğin bakımı ile ilgilenebileceksiniz. Bu yüzden iki tane bebek bakım alanı oluşturmak mevcut alanınızı daraltabilir. Yaşam alanınızın daralması kendinizi daha bunalmış daha sıkışmış hissetmenize sebep olabilir. Bu yüzden bütün eşyaları 2 katına çıkartmak yanlış olacaktır. Ufak eklemeler ile iki bebek için tek bir düzen  gayet yeterli olacaktır. 

Her Bebek için Bir Yatak Olmalı

İkiz Bebek Bakım Tavsiyeleri
İkiz Bebek Bakım Tavsiyeleri

Bir yatağa iki bebek birden yatıralım düşünceniz olmamalı. Her bebeğin kendi yatağı olmalı. Yatak seçiminde en önemli nokta yatağın yere sabit bir şekilde kurulabilecek olmasıdır. Bebek yataklarının hatlarının oval olmaması, köşeli hatlar sayesinde birbirine oldukça yaklaştırılabilir ve alandan tasarruf edilebilecek yapıda olmalıdır. 

Beşiklerin Yerleşimini Dikkatli Yapmalısınız

Anne ile bebek arasındaki yatak aralığı birbirine yakın olmalıdır. Bebeğin yatağı pencere kenarında olmamalıdır. Güneş ışınları bebeklerin aşırı ısınmasına, terlemesine neden olur ayrıca pencereden düşme ihtimalide bulunmaktadır. Beşikler diğer eşyalara uzanarak erişme mesafesinden uzak olmalıdır. Bu yüzden beşiğin odanın ortasına konumlanması daha sağlıklı olacaktır. İki beşiğin birbirine yapışık olmaması kaliteli bir uyku için oldukça önemlidir. 

Minimalist Düzen Tercih Edilmelidir

İkiz Bebek Bakım Tavsiyeleri
İkiz Bebek Bakım Tavsiyeleri

Çoğul gebelik sahibi bireylerin vereceği en doğru kararlardan bir tanesi minimalist bir düzeni tercih etmesidir. Çünkü bu sayede ihtiyacınız olan alanı daha efektif kullanmak için minimalizm doğru bir karar olacaktır. Bu yüzden çok şekilli çok gösterişli yataklardan uzak durmanız yararınıza olacaktır. 

Güvenliği Koruyun

Özellikle bebeklerin biraz büyüyüp ayaklanmaya başlamasıyla tehlikeli olabilecek şeyler yapması beklenen bir şeydir. Bu yüzden güvenli bir ortam oluşturmak oldukça önemlidir. Bebek kilitleri, uzanarak düşürebilecekleri eşyaları kaldırma gibi konulara önem verilmelidir.  

Her Bebek için Beyaz Gürültü Makinesi Edinmelisiniz

İkiz Bebek Bakım Tavsiyeleri
İkiz Bebek Bakım Tavsiyeleri

Bebeğinizin daha rahat uykuya dalması için ya da var olan uykunun devamı için, beyaz gürültü makinesi oldukça işe yarayacaktır. Bu aletin oluşturduğu beyaz ses balonu sayesinde bebekleriniz dışarıdan dikkatini dağıtan sesleri ya da diğer bebeğin ağlamasını duymazdan gelerek uyumaya devam edecektir.  

İkiz bebek bakım tavsiyeleri yazımızda yer olan küçük ipuçları uygulandığı takdirde hem ebeveynler hem de bebekler daha rahat bir şekilde süreçleri atlatacaktır. Doğru kararlar hayat kurtarır, umuyoruz ki bu yazımız doğru kararlar vermenizde sizlere yardımcı olacaktır. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İkiz Bebek Bakım Tavsiyeleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin