Kategori arşivi: Saç Bakımı

Mor Şampuan Ne İşe Yarar?

Güneş ışınlarına maruz kalan saçların zaman içinde rengi solar. Bu durum saçların uçları ile dipleri arasında renk farklılıkları olmasına neden olur. Mor şampuan hem renk farklılıklarını ortadan kaldırır hem de saçlara hacim kazandırmaya yardımcı olur. Renk farklılıklarının beraberinde bakımsız ve yıpranmış saçlar oluşur. Mor şampuan bu durumlar için geliştirilmiştir.  Mor şampuan nedir? Mor şampuan ne işe yarar? Mor şampuan nasıl kullanılır? Mor şampuan hakkında akıllara takılan soruların cevapları yazımızda.

Mor Şampuan Nedir?

Mor Şampuan Ne İşe Yarar?

Bütün kadınlar hayalindeki saç rengine kavuşmayı diler. Ama konu boya olunca her ne kadar dikkat edilse de zamanla saç üzerinde olumsuz etkiler bırakır. Doğal sarı, küllü kumral veya platin saç rengine sahipseniz açık renk boyaların zaman içinde saçlarınızda bıraktığı kötü etkiyi deneyimlemişsinizdir. 

Saçınızı açarak boyadığınız zaman saçlarda kızıllık ya da turuncu yansımalar oluşuyor. Özellikle açık renk saçlarda ortaya çıkan bu sorunun çözümü mor şampuandır. Silver şampuan olarak da bilinen bu şampuan, turuncu ve kızıl rengi nötrlemeye yardımcı olarak saçınızda istemediğiniz kızıllık ve turunculaşma gibi renk farklılıklarından kurtulmanızı sağlar. 

Mor Şampuan Ne İçin Kullanılır? 

Çoğunlukla açık renk saçları olan kadınların tercih ettiği mor şampuan, istenmeyen renk geçişlerini ortadan kaldırmayı sağlıyor. Sarı saçlı kadınlarda oluşan turuncu yansımalar kötü bir görüntü oluşturabiliyor. Bundan dolayı kadınlar bu görüntüyü ortadan kaldırmak için mor şampuan kullanmayı tercih ediyor. Saçlarda oluşan istenmeyen kızıllıklar ve turunculuklar mor şampuan sayesinde nötrleniyor. Saçlarınızı boyadığınızda yaşanan sorunlar ve rengin istediğiniz gibi olmaması durumunda mor şampuan bu durumu düzeltmek için size yardımcı olabilir. Ayrıca bu şampuanın saçlara pek çok faydası olduğu içinde kadınlar tarafından tercih ediliyor.

Mor Şampuan Nasıl Kullanılır?

Mor Şampuan Ne İşe Yarar?

Mor şampuanın saçınızda beklenen etkiyi yapması için kullanım talimatlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Saç bakım ürünleri gereğinden fazla ya da çok kullanılmamalıdır. Yıpranmış ve yağlı bir saça sahipseniz bir ayda en fazla 2 kere bu şampuan ile saçlarınızı yıkamalısınız. Saç renginiz turunculaşmaya başladıysa eğer haftada iki ya da 3 kere mor şampuan ile saçlarınızı yıkamalısınız.

Saç Uzatmada Etkili 5 Yöntem

Kısa saçlarınızın hemen uzamasını istiyorsanız bu konuda yapabileceğiniz birçok alternatifiniz bulunmakta. Bu alternatiflerden birkaçını sizin için saç uzatmada etkili 5 yöntem yazımızda sıraladık.

Saç Uzatmada Etkili 5 Yöntem Nedir?

Saçınıza Zarar Verecek Her Şeyden Uzak Durun 

Saçlarınızı sık sık düzleştiriyor ya da ısı kullanarak şekil veriyorsanız bu işlemleri yapmayı hemen bırakmanız gerekmektedir. Saça ısı uygulamak saçı en çok zayıflatan ve yıpranmasına neden olan işlemlerden biri. Saçınızı yıkadıktan sonra saç kurutma makinasıyla kurutmak yerine saçınızın doğal olarak kurumasına izin verin Aynı zamanda saçı ıslakken taramak ya da sert bir havlu kullanarak kurutmakta saçı yıpratan işlemler arasındadır. Saça şekil vermek için kullanılan jöle ya da sprey gibi sabitleyici ürünleri kullanmayı bırakmanız gerekmektedir. Saçı çok sıcak su ile yıkamak saçın nem kaybetmesine neden olacaktır. Nemini kaybeden saç kuruyacak ve daha fazla kırılmasına neden olacaktır. Bu da saçın uzamasını engelleyecektir. 

Doğal İçerikli Ürünler Tercih Edin 

Market ve kozmetik mağazalarında satılan saç ürünleri yerine, saç için ürünlerinizi eczanelerden almaya özen gösterin. Eczanelerde satılan antikozmetik ürünler saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasında oldukça etkilidir. Özellikle sık sık kullanılan şampuanların doğal içerikli ürünler olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Saç Kremi Kullanmayı Alışkanlık Haline Getirin 

Saç Uzatmada Etkili 5 Yöntem

Cildimizin neme ihtiyaç duyduğu gibi saçlarımızın da neme ihtiyacı vardır. Saçı yıkama saçın ihtiyacı olan nemi karşılamaz. Bu yüzden saçları yıkadıktan sonra saç tipine uygun bir saç kremini saç uçlarına uygulamak saçın ihtiyacı olan nemi karşılayacaktır.  

Saç Kırıklarını Düzenli Olarak Aldırın 

Saç uçları zamanla kırılır bu kırıkları düzenli olarak aldırmak gerekmektedir. Saç uçlarında oluşan kırıkları 2-3 haftada bir mutlaka aldırmak saçların hızlı uzamasını sağlayacak. Kırık saçlar kopacağı için uzamasını olumsuz yönde etkileyecektir fakat kırıklardan arındırılmış saçlar daha sağlıklı ve yenilenmiş olarak güçlü bir halde uzamaya devam edecektir.  

Saçların Hızlı Uzamasını Sağlayan Vitaminler Kullanın 

Saç Uzatmada Etkili 5 Yöntem

Saç uzatmada etkili bir diğer yöntem vitamin kullanımı. Saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Tüm vitamin ve minerallerin düzgün olarak vücuda alınması, organik ve dengeli beslenmek saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için önemlidir. Fakat günümüzde organik beslenmek ve yoğun çalışma temposunda düzenli beslenmek herkes için mümkün olmayabiliyor. Bu durumdan saçların kötü etkilenmemesi için eczanelerde satılan saç uzatan ve besleyen vitaminlerden alabilirsiniz. Üstelik bu vitaminlerin fiyat skalası da oldukça uygundur.  

 

Bitkisel Yağlarla Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Sert, yıpranmış, kalın veya şekil almayan saçlara mı sahipsiniz? Birçok kişi bu ve benzeri sorunlardan şikâyetçi olup ne yapacaklarını bilememektedir. Doğal yağlar saç şekillendirmede de imdadımıza yetişiyor. Yazımızın devamında bitkisel yağlarla saç bakımı nasıl yapılmalıdır? Bitkisel yağların saçımıza ne gibi faydaları vardır ? sorularını cevaplamaya çalışacağız.

Bitkisel Yağlarla Saç Bakımı

Bitkisel yağ; bitkilerden elde edilen, katkı maddesi içermeyen doğal yağların bütünüdür. Bitkisel yağın kullanım alanı çok geniştir ve güzellik-bakım alanında da kullanılmaktadır. Özellikle cilt ve saç bakımında etkili olan bu yağlar saçı uzatma, dökülmesini önleme, derideki hasarı giderme gibi pek çok fayda sağlamaktadır. Saç ve cilt bakımında en çok etkiye sahip olan yağlar aşağıda sıralanmıştır;

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi yağı hem bakım ürünü olarak hem de yemeklere lezzet vermek için kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağı sert saçı yumuşatır ve yıpranmış saçları onarmaya yardımcı olur. Hindistan cevizi yağını erittikten sonra (kısık ateşte)  ılımasını ekleyin ve saç uçlarınıza hafifçe uygulayın. 2 saat saçınızda durduktan sonra herhangi bir şampuan ile durulayabilirsiniz.

Jojoba Yağı

Jojoba Yağı

Jojoba yağı saçın neme doymasını, güçlü ve sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Bu yağ saçın elektriklenmesini önlediği için kıvırcık saça sahip kişilerin en çok tercih ettiği yağlardan biridir. Yoğun bir yağ olduğu için az miktarda ve saç uçlarına uygulanması tavsiye edilmektedir. Saçınızda yaklaşık 20 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra istediğiniz bir şampuanla saçınızı yıkayabilirsiniz. Dilerseniz bu yağı şampuanınıza veya saç kreminize ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Zeytin Yağı

Zeytin Yağı

Zeytin yağı saç derisine uygulanır ve DHT oluşumunu engeller. Saç dökülmesini önlemekle birlikte saçtaki deri hasarını onarması gibi birçok faydası vardır. Bir miktar zeytinyağını hafif şekilde ılıtınız. Ilıttığınız zeytinyağını saç dibinize masaj yaparak uygulayınız. Böylece saç dipleriniz nefes alır ve güçlenir. Saç dökülmeleriniz de büyük ölçüde azalır.

Avokado Yağı

Avokado Yağı

E vitamini açısından oldukça zengin olan Avokado yağı saçın uzamasını sağladığı gibi kurumuş ve yıpranmış saçların daha parlak ve güçlü görünmesini sağlar. Avokado yağı saç derisine yavaşça masaj yaparak uygulanır. Bu sayede saç derisindeki kan dolaşımı hızlanmış olur. İsterseniz banyo sonrasında da uygulayabilirsiniz

Saç bakımı ile ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

2021 İlkbahar/Yaz Sezonu En Trend 10 Saç Rengi

Saç modasına damga vuran 2021 en trend 10 saç rengi, sezona yön vermeye devam ediyor. Şarkıcı, oyuncu ve sanatçıların seçimleri ile adeta ikonlaşan bu renkler magazin yolu ile trend haline gelmektedir.

Modern ve güzel gözükmenize katkı sağlayacak birbirinden farklı renkler, saçlarınızı yeni baştan yaratıyor. Her sezon farklı renklerin trend olduğu saç boyaları, kadınları hayal ettikleri saçlar ile buluşturmayı hedefliyor. Moda akımları doğrultusunda belirlenen en trend 10 saç rengi ile ilgili detaylı bilgiler yazımızın devamında yer alıyor.

Güzellikleriyle Kendinden Sıklıkla Söz Ettirecek 2021 En Trend 10 Saç Rengi

Bakım yapmayı seven ve kendini önemseyen kadınlar, söz konusu saçları olduğunda oldukça hassas tavırlar sergilemektedir. Kadınların saçları ile ilgili en büyük isteği, saçlarının her daim canlı ve parlak gözükmesidir. Bu konuda yardıma saç boyaları yetişiyor.

Saçların canlanarak daha güçlü ve göz kamaştırıcı bir hale bürünmesini sağlayacak saç boyaları, farklı renk paletleri ile dikkat çekiyor.  2021 senesinin bahar aylarında sıkça karşınıza çıkacak 2021 en trend 10 saç rengi arasından seçim yapmak biz kadınları oldukça zorlayacağa benziyor.

Beyaz Sarı

İddialı bir görünüme sahip olmanızı mümkün kılacak beyaz sarı rengi, 2021 ilkbahar yaz sezonunda öne çıkıyor. Mat ve koyu renklerin aksine kişinin daha modern duruş sergilemesini ve sofistike duruşunu kolaylaştıran beyaz sarı, sezonun trend renkleri arasında dikkat çekmektedir. Ancak bu rengin doğru şekilde uygulanması zor olduğundan profesyonel bir kişiden yardım istemeniz öneriliyor.

Pastel Pembe

2021 ilkbahar yaz sezonunda çarpıcı renk trendlerinden biri de pastel pembe trendidir. Hem canlılığı hem de hoş tonu ile fark yaratacak pastel pembe, cesur kişiliğinizi de tam anlamıyla yansıtabilir. Ünlülerin çarpıcı görünümlerinde pay sahibi pastel pembe tonları, özel bakım yapılması haline canlılığını uzun süre korur. Pastel pembenin ilk günkü tonunda kalabilmesi için soğuk suyla durulamanız ve daha az şampuan kullanmanız, uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Bakır Tonları

İlkbahar kış sezonunda da yer alan bakır tonları, 2021 genelindeki en trend 10 saç rengi içerisinde fark yaratıyor. Doygun görünümü ve sıcak tonu ile öne çıkan bakır, bir yandan da güzelliğinizi yansıtıyor.

Küllü Sarı

Saçlarında değişiklik yapmak isteyen ancak eski halinden de fazla uzaklaşmaya cesaret edemeyenler, küllü sarı balyajlar sayesinde istediği değişimi yaşıyor. Son yılların dikkat çeken renklerinden olan küllü sarılar, koyu renkli saçların fazla yıpranmadan yenilenmesini sağlıyor. Özellikle koyu tenli kadınların tercih ettiği küllü sarı rengi, 2021 ilkbahar yaz sezonunu renklendirecek gibi duruyor. Saçları ufak ama etkileyici hareketler ile değiştiren küllü sarı balyajlar, yeni bir görünüme kavuşmanızda adeta başrolü oynuyor.

Gümüş-Gri

2021 yılında pek çok ünlüde görebileceğiniz gümüş-gri tonları, 2021 en trend 10 saç rengi kategorisinde göze çarpıyor. Beyaz saçlarınızı kapatarak daha genç görünmenize yardımcı olacak gümüş-gri renkleri,  özel bakım gerektirmektedir. Mavi şampuan ile yıkanması tavsiye edilen gümüş-gri, saçlarınıza yepyeni bir solu getiriyor.

Siyah

Yalnızca 2021 ilkbahar yaz sezonuna değil, her döneme damga vurmayı başaran siyah saçlarmodanın temel taşları arasında görülmektedir. Evde ya da kuaförde uygulanabilen renk, saçlarınızın bambaşka bir görünüme kavuşmasını kolaylaştırıyor. Klasik ve bir o kadar etkileyici görünen siyah rengi, saçınıza göz alıcı bir parlaklık katıyor. Her ten rengi ile uyum yakalayan siyah, çok sayıda kadının güvenle seçtiği renklerden oluyor.

Leylak

Pastel mor ve gümüş grinin karıştırılması sonucu ortaya çıkan leylak, 2021 yılının en trend 10 saç rengi listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Koyu renk saçlara sahip kişiler için daha zor bir hazırlık süreci gerektiren leylak rengi, saçlarınızda hayranlık uyandırıcı yansımalar oluşturuyor. Renk koruyucu şampuan ve soğuk suyla yıkama sayesinde de rengi daha uzun süre korunma imkânınız oluşuyor.

Koyu Saç Dipleri

2021 yılının fark yaratacak saç trendlerinden biri, koyu bırakılan saç dipleri oluyor. Eski düşüncenin aksine saç diplerinin koyu tonlarda olması, bu sezonda istenilen bir duruma dönüşüyor. Olgun bir görünüm oluşmasına yardımı dokunan koyu saç dipleri, senenin en çok beğenilen saç boyama stilleri içerisinde kabul görüyor.

Çikolata Kahve

Sıcak ve zarif bir görüntünün baş kahramanı çikolata kahve, sezonda sıklıkla kendinden söz ettiriyor. Belirli bir yaşın üzerindeki kadınları gençleştiren çikolata kahve, tüm cilt tonlarına uyumlu tonu ile fark yaratıyor. Siyah rengine alternatif olarak kullanılabilen çikolata kahvesi, herkesin dikkatini çekecek bir zarafete sahip olmanızı sağlıyor. Ünlü modellerin sıkça tercih ettiği bu renk, yoğunluğa özen göstererek uygulandığında harika sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Bal Sarısı

Sarı renge sevdalı birçok kadın için saç denildiğinde sarı ve sarının tonları akla gelmektedir. Saçların açık ve koyu tonların arasında bir görüntüye sahip olmasında etkili bal sarısı, 2021 en trend 10 saç rengi arasında ilgi topluyor. Işıltılı saçları seven kadınlara uygun yapıdaki bal sarısı rengi, ilkbahar yaz sezonuna imzasını atmayı hedefliyor. Daha çok açık renkte saçlara sahip kişilere yakıştırılan bal sarısı, isteyen herkes tarafından uygulanabilecek güzelliği ile gönüllerde adeta taht kuruyor.

 

 

Kabaran Saçlar Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Kabaran saçlar şüphesiz her kadının korkulu rüyalarından biridir. Hele ki dolgun ve hacimli saç hayali kurarken, saçların kabarması son derece üzücü bir durumdur. Fakat bu durum kalıcı değil. Dolayısıyla üzülmeye gerek yok. Ama bu durumun kaynağını bulmak gerek!

Kabaran saçlar denildiği zaman pek çok kişinin kafasında hoşnutsuz tablolar oluşur. Aslında saçlarımızın kabarmasının temel nedeni nem eksikliğidir. Bunun altında ise gerek kullandığımız saç şekillendirici aletler gerekse de ihmal ettiğimiz bakımlar yatar. Saçlarınızın kabarmasından rahatsızlık duyup bu konuya bir çözüm bulmak istiyorsanız, aşağıda yer alan önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Kabaran Saçlar İçin Öneriler

Doğru Şampuan Seçimi

 Saç tipleri birbirinden farklıdır. Kabaran saçlar denildiği zaman ilk akla gele kıvırcık tipli saçlardır. Fakat bu düşünce son derece yanlıştır. Çünkü ince telli, kalın telli, düz, dalgalı ya da kıvırcık saç tiplerinin tamamı kabarabilir. Çözüm içinse öncelikle kendi saç tipinizi belirleyip, sonrasında uygun şampuan tercih etmeniz gerekir.

Kurutma Makinesi Kullanımı

Kadınlar, saçlarına bir an önce şekil vermek için dış sonrasında direkt olarak saç kurutma makinesini kullanmaya başlarlar. Fakat kurutma makineleri, saçların doğal yapısını bozar. Bozulan yapı sonucunda nem oranı azalır. Bu da saçların daha fazla kabarmasına ve kötü görünmesine neden olur. Yani dememiz o ki; saçlarınızın sağlığı açısından kurutma makinesinden uzak durmanızda fayda var.

Saç Kremi Kullanımı

 Daha çok kuru saç tiplerinde kullanılması tavsiye edilen kremler, saçların istenilen nem oranına sahip olmasında etkilidir. Özellikle boya gibi ağır saç işlemleri geçiren kişilerin, bu işlemler sonrasında krem kullanmaları oldukça faydalıdır. Üstelik saç kremleri, saçlarınızın kolay şekil almasına da yardımcı olur.

Kabaran Saçlar İçin Kontrol Yöntemi: Sık Sık Saç Taramak

 Evet! Yanlış okumadınız. Sık sık saç taramak, aslında sanıldığı gibi zararlı bir şey değil. Tabii ki dikkat edilmesi gereken noktalar var. İnce telli taraklar kullandığınız zaman, saçlarınız hem kopabilir hem de daha fazla kabarabilir. Yani kaş yapayım derken göz çıkarabilirsiniz. Fakat doğru tarak seçimi yaptığınızda ve nazik hareketlerle taradığınız zaman saçlarınız beslenir. Çünkü taraklar, saçınızı tararken bir yandan da saçınızdaki yağı yayar. Böylece diplerinizde oluşan saçlarınıza eşit bir şekilde yayılır.

Saçları Yağlarla Nemlendirmek

 Pek çok yolu deneyip, herhangi bir sonuca ulaşamamış olabilirsiniz. Ama pes etmek yok! Günün belli belirsiz saatlerinde kabaran saçlar için etkili çözümlerden biri de yağ kullanmaktır. Saç yağları genel olarak, iç yapıda nemlenme yapar. Yani saçlarınız dışarıdan bakınca yağlı görünmez. Üstelik doğru ürünü tercih ettiğiniz zaman saçlarınız hayal ettiğiniz sağlıklı görünüme kısa bir zaman dilimi içerisinde kavuşabilir.

Saç Maskeleri Kullanmak

 Tıpkı cildinize uygulanan maskeler gibi saçınıza uygulanan maske çeşitleri de vardır. Saçlar da aslında gün stresinden ve yaşadığınız olumsuz durumlardan etkilenebilir. Bu nedenle düzenli bakım yapılmasında fayda vardır. Saç maskeleri hem cansız hem de kabaran saçlar için çözüm niteliğindedir. Maskeleri, haftada bir ya da iki gün yapmanız yeterli olacaktır.

 

 

 

 

Saç Bakım Maskesi Önerileri

Saç bakım maskesi, saçınızın yapısına uygun olan malzemelerle hazırlandığı taktirde sağlıklı ve canlı görünmesine katklı sağlıyor. Saçların işlem görmesi, boyanması ve hatta saçları toplamak bile saçların yıpranmasına ve kırılmasına sebep oluyor. Yıpranmış ve kuruyan saçların daha sağlıklı görünmesi ve canlılığına kavuşması için ise herkesin evinde bulunan malzemeler ile maske yapılabilir.

İnce Ve Yıpranmış Saçlara Son: Saçı Hacimli Gösteren Maske

Ev yapımı maskeler için ilk etapta dikkat edilmesi gereken nokta, saç yapınızı doğru olarak tespit etmenizdir. Örneğin; kuru saçlarınız varsa bunun için olmasa olmaz ürün zeytinyağıdır. Yağlı saçlarda kullanılması da sakıncalı değildir ama kuru saçlar için zeytinyağı adeta bir nem bombasıdır.

 • 1 adet muz
 • 2 yumurta sarısı
 • 3 tatlı kaşığı bal
 • 2 tatlı kaşığı zeytinyağı

Öncelikle saçınızın uzunluğuna göre bu malzemeleri artırıp azaltabilirsiniz. Malzemeleri bir kaba koyup güzelce karıştırıp püre haline getirin. Karıştırdıktan sonra ister fırça yardımı ile ister elinizle saçlarınıza güzelce yedirin. 20-30 dakika saçta bekletilmesi yeterlidir. Kısa sürede olumlu sonuçlarını göreceksiniz.

Saçı Uzatan Ve Besleyen Maske

Eğer saçlarınızın geç uzamasından ve yıpranmasından şikâyetçiyseniz bu saç maskesi size yardımcı olacaktır.

 • Saçlarınızın uzunluğuna göre bir miktar Hindistan cevizi yağı
 • 1 veya 2 kaşık zeytinyağı

Bu iki yağ iyice karıştırılır ve saç diplerine sonra da uçlarına uygulanır. 40-45 dakika saçta beklemesi yeterlidir. Sonra güzelce saç durulanmalıdır.

Kepek Önleyici Saç Maskesi

Saçlarınız kepekliyse ve bunu kimyasal içeren ürünler kullanarak çözmek istemiyorsanız, doğal yollarla da çözümü mevcuttur. Bunun için;

 • Yarım taze zencefil
 • 2 fincan su
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı limon suyu kullanarak doğal maske yapabilirsiniz.

Kepek önleyici saç bakım maskesi yapmak için; zencefili rendeleyin ve su dolu bir kabın içerisine koyun. Daha sonra bu karışımı ocağa alarak suyun yarısı buharlaşana kadar kaynatın. İçine zeytinyağı ve limon suyu ekleyerek karıştırın. Bu karışımı saç derisine dairesel hareketlerle yedirerek sürün ve saçınız tarafından iyice emildikten sonra durulayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saç Cilası Nedir? Nasıl Yapılır?

Boyalı saçları kusursuz bir şekilde ve doğal ışıltı kazanacak hale getirmek amacıyla saç cilası yaptırılabilir. Saçlar, istenilen renge boyatıldıktan sonra geriye sadece bir tek şey kalacaktır o da saçların rengini ve yapısını mümkün olduğunca uzun bir müddet boyunca korumaktır. Bazı saç boyaları zaman içerisinde mat veya soluk bir görünüm kazanabilir. Bu durum, aslında saçları yıkama sıklığına göre değişiklik gösterebilir.

Saç Cilası Nedir?

Saç cilası, boyalı saçta zaman içerisinde meydana gelen istenmeyen yansımaları ve mat görünümü engellemek amacıyla kullanılır. Bu uygulama, saç tellerinin doğal ışıltısını ön plana çıkarmaya ve saç boyasının ömrünü uzatmaya yardımcı oluyor.

Elbette ki saçların tamamının boyatılması suretiyle belirli aralıklarla dip boya işlemlerinin yapılması gerekecektir. Ancak röfle gibi saçın tamamına uygulanmayan boya işlemlerini ise saç boyatma sıklığı tamamen saçlarına bakım yapmak isteyen kişiye kalmıştır. Saçların sadece renginin solması sebebiyle saçların daha sık boyatılması yerine cila yaptırmak tercih edilebilir.

Cila Nasıl Hazırlanır?

Nasıl Hazırlanır?

Cila yapımı daha önceleri saç boyasının sulandırılması aracılığı ile hazırlanan bir karışım kullanılarak oluşturuluyordur. Günümüzde bu işlem, yeni teknolojiler aracılığı ile saçlara ışıltı katan çeşitli bileşenler aracılığı ile yapılıyor.

Kimler İçin Uygundur?

Saçı cilası boyalı saçlara sahip olan bireylerin sıklıkla kullandıkları bir uygulamadır. Kişilerin gri ya da platin sarı gibi açık tonlardaki saçlarda istenmeyen turuncu renklerinin oluşmasını görüyorlarsa saç cilası yaptırmak artık bu saça bakım yapmak isteyen kişinin tercihine kalacaktır. Kısa aralıklarla iki değişik saç boyası kullanmak bazen mümkün oluyor. Saçların tonu bozulduğunda saç cilası aracılığı ile hayali kurulan saç tonu yakalamak mümkün hale geliyor.

Saç Cilası Ne Zaman Akar?

Saç cilasının ömrü yaklaşık olarak 1 ile 1,5 aydır. Fakat saç cilasının dayanıklılığı büyük miktarda uygulanılan saç bakım rutinine bağlı bir şekilde değişiklik gösteriyor. Boyalı saçlara uygun şampuan, saç kremi ve saç bakım yağı kullanıldığında saçlardaki renk ve parlaklık uzun süre kalıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Doğal Yollarla Saç Düzleştirmek

Doğal yollarla saç düzleştirmek içi pek çok yol vardır. Özellikle saçları kıvırcık olan kişilerin hayali olan düz saçlara kavuşmanın, kimyasallara maruz kalmadan da çözümleri vardır. Doğal uygulamalarla da saçınızı yakmadan yıpratmadan düz hale getirebilmeniz mümkündür. Üstelik bu doğal yöntemler, pahalı ve zaman alıcı değildir.

Saçlarının kendi hali düz değil ise düz saçlara sahip olmanın yanında, saçların yumuşak ve yıpranmamış olmasını herkes ister. Önemli olan düz saçlara sahip olurken bunu en az işlemsiz şekilde ve saçın yapısını ve doğallığını bozmadan yapmaktır.  Bunu için uygulayabileceğiniz yöntemler yazımızın devamında yer alıyor.

Süt İle Düz Saçlara Sahip Olabilirsiniz!

Kıvırcık saçlara sahip olan kadınlar, düz saçlara sahip olabilmek için kuaförlerde uzun zaman geçirmek zoruna kalıyor. Kuaföre gitmeyip de bu işlemi kendisi yapmak isteyenler ise saatlerini fön makinaları ile harcamak zorunda kalıyor. Fön makinasının sıcağı ise saçları yakıyor ve yıpratıyor. Bununla birlikte bu yöntemler saçları sertleştirmekte ve doğal olmaktan çıkarmaktadır. Sizi bu yöntemlerden uzaklaştıracak olan yöntemlerden bir tanesi süttür.

Pek çok faydası olan protein özelliği yüksek olan süt, saçlarımız için de çok faydalıdır. Süt içeriği sayesinde saçı nemlendirir ve saçın kuruluğunu onarır. Yaklaşık bir bardak kadar sütü kaynama derecesine getirin ve daha sonra da soğutun. Onu aynı oranda su ile karıştırarak bir karışım elde ediniz ve karışımı kolay sıkabileceğiniz bir şişeye bu sprey şişesi de olabilir, koyarak kullanıma hazır hale getirin. Spreyi saçınıza püskürterek yarım saat bekleyin ve sonra şampuanlayın. Böylece hem saçınıza bakım yapmış hem de saçınızı düzleştirmiş olacaksınız. Süt saçınızın kabarıklığını da alacaktır.

Sıcak Yağ Masajı Uygulayabilirsiniz!

Saçınızı hem düzleştirmek aynı zamanda da bakımını yapmak istiyorsanız bunun için yağlarla masaj yapabilirsiniz. Bu işlem için size önerimiz zeytinyağı, Hindistan Cevizi yağı ve Jojoba yağlarını tercih etmeniz olacaktır. Ilık suya yaklaşık iki yemek kaşığı kadar yağ koyun. Daha sonra parmak uçlarınızla saçlarınıza masaj yaparak yağı iyice saç diplerinize ve uçlarına yediriniz. Saçlarınızı bir havlu kullanarak sarın ve yaklaşık 30 dakika kadar bu şekilde bekletin. Saçınız karışımı iyice emdikten sonra saçlarınızı bitkisel bir şampuan kullanarak yıkayın ve bol su ile durulayın. Böylece saçlarınız düzleşecek ve düzleşmekle kalmayıp daha yumuşak ve parlak bir görünüm kazanacak. Üstelik doğallığından da ödün vermeyecek.

Zeytinyağı Ve Yumurta İle Doğal Saçlar!

Doğal yollarla saç düzleştirmek için zeytinyağı ve yumurta ikilisini kullanabilirsiniz. Bir kabın içerisine iki adet çiğ yumurtayı kırın. İçerisine de bir kaşık zeytinyağı koyarak bir karışım elde edin ve saçlarınıza bu karışımı güzelce yedirin. Yağ ve yumurta karışımını saçlarınıza uygularken, saçlarınızı tarakla ayırın. Ve karışımı bu şekilde uygulayın. Daha sonra da folyo yardımıyla saçlarınızı sarın. Bir saat beklettikten sonra saçınızı şampuanla yıkayın ve bol su ile durulayın.

 

 

 

Saçlara İyi Gelen Yağlar Hangileridir?

Saçlara iyi gelen yağlar düzenli kullanılmaları halinde, saçların canlı ve sağlıklı görünmesinde faydalı olabilirler. Saçların kökten uca beslenmesinde yararlı olan bu yağların, saç derisine etki ederek nem dengesini koruyup kepek oluşumunu engelledikleri de bilinmektedir. Doğal içerikleri bu yağların değerini daha artırmaktadır.

Müthiş Faydaları ile Saçlara İyi Gelen Yağlar

Bu yağlardan bir veya ikisini seçerek, haftada en fazla üç defa uygulamanız gerekir. Aşırı uygulamalar saçlara fayda yerine zarar verebileceği için, haftada üç defadan fazla uygulanmamaları gerekir.

Saçlara İyi Gelen Yağlar: Avokado Yağı

Avokado Yağı

Cilt sağlığı üzerinde önemli etkileri bulunan avokado yağı, saç sağlığında da faydalı doğal yağlar arasındadır. Saçlar için besleyici özelliklere sahip olan bitkisel yağ, özellikle çabuk kırılan ve mat görünümlü saçlar için fayda sağlamaktadır.

Avokado yağının diğer bir faydası ise, kepek oluşumunu engellemesidir. Yağın içerisinde kalsiyum, protein ve vitamin çeşitleri bulunmaktadır. Zengin içeriği sayesinde saçlar üzerinde önemli etkileri bulunan avokado yağını saçlarınıza masaj yaparak uyguladıktan sonra, 10 dakika bekleyip saçlarınızı temizleyebilirsiniz.

Sarımsak Yağı

Rahatsız edici bir kokuya sahip olmasına rağmen, sarımsak ve sarımsak yağı saçlara oldukça faydalı olmaktadır. Uzun süreli yapılan birçok bilimsel araştırma, sarımsağın saçlar üzerindeki etkisini birçok kez kanıtlamıştır.

Doğal bir antibiyotik olma özelliği taşıyan sarımsaktan elde edilen yağ, saçlara uygulandıktan sonra 5 dakika bekletilir. 5 dakikanın sonunda saçlar temizlenerek uygulama sonlandırılır. Sarımsağın keskin bir etkiye sahip olması nedeniyle, mümkün olduğu kadar uzun süre bekletmemeye özen göstermek gerekir. Keskin etkisinden kurtulmak için, kullandığınız şampuanın içerisine 4-5 damla sarımsak yağı damlatıp şampuanla birlikte de kullanabilirsiniz.

Saçlara İyi Gelen Yağlar: Argan Yağı

Argan Yağı

Saçlara iyi gelen yağlar arasında mükemmel etkileri bulunan argan yağı, uzun yıllardır saç sağlığı için tercih edilmektedir. Saç kırılmalarını önleyen, kepek oluşumunu ortadan kaldıran ve sağlıklı görünüme sahip saçlar için tercih edilen argan yağı, saçları kökten uca besleyerek saç dökülmesi problemlerini de en aza indirmektedir.

Bir miktar argan yağını saçlarınıza sürdükten sonra, 20 dakika bekleyin. Süre sonunda saçlarınızı doğal içerikli sabun veya şampuan ile temizleyin. Argan yağını haftada iki kez saçlarınıza uygulamanız halinde, kısa sürede sonuca ulaşabilirsiniz.

Nane Yağı

Ferahlatıcı etkiye sahip olan nane yağı, özellikle saç kırılmaları üzerinde etkilidir. Saçların kolay şekil alabilmesi için tavsiye edilen nane yağı içerisinde, folikül içerikler bulunmaktadır. Saç derinizi rahatlatacağını gibi parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmanıza da yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Yağı

Saç sağlığı için faydalı yağlar denildiğinde, akla ilk gelenlerden biri Hindistan cevizi yağıdır. Saç bakım ürünlerinin içeriğinde de sıklıkla kullanılan Hindistan cevizi yağı, saçların ipeksi hissedilmesini sağlar.

Hindistan cevizi yağı, saç dökülmelerini önlemek için de etkili olan bitkisel yağlar arasında bulunuyor. Diğer yağlarda olduğu gibi Hindistan cevizi yağını masaj yapar şekilde uygulayabilirsiniz. Saçlarınıza uyguladıktan sonra 30 dakika bekleyerek, saçlarınızı temizleyip işlemi tamamlayın. Hindistan cevizi yağının haftada en fazla 2 kez uygulanması gerekir. Daha sık uygulamalar, saç kırılması ve incelmesine neden olacağı için tavsiye edilmemektedir.

Zeytinyağı

Saç bakım ürünlerinin içeriğinde yer alan zeytinyağı, saçlara iyi gelen yağlar arasında en faydalı olanlarındandır. Saçlar için bütünsel faydaları bulunan zeytinyağının, her türlü genel saç bakımı için kullanılabilir özellikleri bulunmaktadır. Saç yapısını güçlendirici etkisiyle saç dökülmesi ve kırılmalara karşı fazlasıyla etkili olduğu bilinmektedir.

Zeytinyağını saçlar için faydalı olan sarımsak yağıyla birlikte karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Yağı saçlarınıza sürdükten sonra, yarım saat bekletip saçlarınızı temizleyebilirsiniz.

Lavanta Yağı

Kaşınan ve çok kuru olan saçlara faydalı olduğu bilinen lavanta yağı, besleyici özellikleri ile saç kırılmalarını önler. Aynı zamanda, saç dökülmesinin de önüne geçer.

Listemizde yer alan saçlara iyi gelen yağlar arasından 1 veya en fazla 2 tanesini seçerek, haftada en fazla 3 kez uygulayın. Düzenli bir şekilde birkaç ay uygulamanız halinde, kullandığınız yağların etkisini çok rahatlıkla görebilirsiniz.

 

 

 

Gül Suyunun Saça Faydaları Nelerdir?

Daha canlı ve sağlıklı görünen saçlara kavuşmak isteyenler, gül suyunun saça faydaları nedeniyle son dönemlerin içeriği ile zengin ve popüler uygulamalarından biri olan gülsuyunu tercih ediyorlar. Saçları sağlamlaştırması, kepek oluşumuna etki etmesi ve saç kırılmalarını önlemesi gibi faydaları bulunan gül suyu, ayrıca normal kabul edilebilecek dökülmeleri de önlemeye yardımcı oluyor.

Gül Suyunun Saça Faydaları Nelerdir?

Genel anlamda saçlar üzerinde faydaları olan gül suyunun saçlara faydaları arasında öne çıkanlar şunlardır;

 • Saçlara canlılık kazandırır.
 • Saçları onarır.
 • Kabaran cansız saçlar için etkilidir.
 • Sağlıklı uzamaya yardımcı olur.
 • Kepek oluşumunu engeller.
 • Saç yağlanmasını önler.

Saçlara Canlılık Kazandırır

Düzenli bir şekilde kullanılması durumunda, gül suyunun saçlara canlılık kazandırdığı bilinir. Daha güzel görünümlü ve parlak saçlar için, düzenli bir şekilde saçlarınıza gülsuyu uygulayabilirsiniz.

Saçları Onarır

Özellikle kadınlarda, saç kırılmaları daha yoğun görülür. Saçlarınıza haftada iki veya üç kez düzenli olarak gülsuyu uyguladığınızda kısa sürede saçlarınızın sağlam bir yapıya kavuştuğunu ve kırıkların onarılmaya başladığını görebilirsiniz.

Genellikle yüksek sıcaklıkta saç bakım veya kurutma ürünlerinin kullanılması sonucu yıpranan saçların onarılmasında faydalı olan gülsuyu, doğal kırılmalar için de faydalıdır.

Kabaran Cansız Saçlar İçin Etkilidir

Düzenli bir şekilde fırçalanmasına rağmen kabaran cansız saçlar, estetik anlamında kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olur. Gül suyunun saça faydaları arasında, bu istenmeyen görüntülerin önlenmesi gibi etkilerinin olduğu bilinmektedir. Saçların daha kolay şekil almasını sağlaması için, düzenli bir şekilde saçlara gülsuyu uygulanması tavsiye edilir.

Sağlıklı Uzamaya Yardımcı Olur

Sağlıklı Uzamaya Yardımcı Olur

İçermiş olduğu vitamin ve mineraller saç yapısını kökten uca besleyerek, hızlı ve sağlıklı bir şekilde saçların uzamasına yardımcı olur. Belirli bir uzunluktan sonra uzama hızı düşen saçların daha hızlı uzayabilmesi için, gül suyu kullanımı faydalı etkilere sahiptir. Saçlarınızın sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzaması için, düzenli bir şekilde gül suyu kullanabilirsiniz.

Kepek Oluşumunu Engeller

Yapılan düzenli denemeler sonucunda, gülsuyu kullanan kişilerde kepek oluşumunun daha az olduğu görülmüştür. Gülsuyu saçın nem dengesini koruyup canlılık kazanmasına etki ederek, saç derisi üzerinde fayda gösterip kepek oluşumunu en aza indirmektedir.

Saç Yağlanmasını Önler

Saç derisinde bulunan yağ gözeneklerinin aşırı yağ salgılaması nedeniyle oluşacak yağlanmalara karşı, önleyici özelliklere sahiptir. Osetein adlı maddenin salınımını engelleyerek yağlı saç oluşumunun önüne geçtiği bilinmektedir.

Genel anlamda gül suyunun saçlar üzerinde birçok önemli faydası bulunmaktadır. Önemli olan uygulamanın doğru yapılması ve düzenli olarak kullanılmasıdır.

Yıpranmış Saçlar İçin Gül Suyu Maskesi Tarifi

Malzemeler

 • Bir çay bardağı gül suyu
 • 5 tane c vitamini kapsülü

Saçlar için gül suyu maskesi yapımı oldukça kolaydır. 1 çay bardağı gül suyunun içerisine a 5 kapsül c vitamini ampulü kırılıp dökülerek, iyice karıştırılır.

Tercihinize göre gül suyunun içerisine birkaç damla elma sirkesi ve bir çay kaşığı süzme bal ekleyerek, karıştırdıktan sonra saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Gül suyunu uygularken kökten uca masaj yapar şekilde saçlarınıza uyguladıktan sonra, doğal maskeyi bir saat saçlarınızda bekletip, ılık su ve sabun yardımıyla temizleyerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Düzenli bir şekilde uygulamanız halinde, kısa sürede saçlarınızdaki farklılığı hissedebilirsiniz.