Kan Pıhtılaşmasını Önleyen Besinler
Kan Pıhtılaşmasını Önleyen Besinler

Kan Pıhtılaşmasını Önleyen Besinler

Kan pıhtılaşmasını önleyen besinler damarların tıkanmasına bağlı olarak görülen kalp krizi ve felç gibi ölümcül risklerin önüne geçilebilir.

Kan pıhtılaşmasını önleyen besinler düzenli olarak tüketildiğinde, damarların tıkanmasına bağlı olarak görülen kalp krizi ve felç gibi ölümcül risklerin önüne geçilebilir. En sağlıklı kan damarlarında bile görülen pıhtılaşma, çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Bunların başında hareketsiz yaşam ve sigara bağımlılığı ilk sıralarda yer alırken, kanın pıhtılaşmasına neden olan daha birçok sebep bulunuyor. Bu yüzden sağlıklı beslenme koşulları kanın pıhtılaşmasını önlemek için ciddi bir öneme sahiptir.

Kan Pıhtılaşması Neden Olur?

Kan Pıhtılaşmasını Önleyen Besinler
Kan Pıhtılaşmasını Önleyen Besinler100

Öncelikle genel olarak kan pıhtılaşması neden olur? Sorusuna cevap verecek olursak, alınabilecek önlemlerin daha iyi anlaşılmasını sağlayabiliriz. Kan pıhtılaşmasına sebep olan faktörler şunlardır;

Sigara ve Alkol Tüketimi

Sigara ve alkol oksijenin kana ulaşmasına engel olan en önemli 2 alışkanlıktır. Kana oksijenin daha az taşınması nedeni ile kan hücreleri birbirine yapışarak pıhtılaşma meydana gelir. Bu nedenle uzmanlar özellikle hareketsiz yaşam biçimine sahip olan kişilerin, sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan mutlaka uzak durması gerektiğini belirtiyorlar.

Susuzluk

Sağlıklı her insan günlük en az 2 litre su tüketmek durumundadır. Suyun az tüketilmesi vücutta çeşitli komplikasyonların meydana gelmesine neden olurken, bunlardan biri de kan pıhtılaşması olarak öne çıkmaktadır.

Az su içilmesine bağlı olarak yine kana oksijenin sağlıklı bir şekilde taşınması sorunlu hale gelmektedir. Bunun neticesinde kan pıhtılaşması riski artmaktadır. Genel sağlığımız için de hayati öneme sahip olan saf su, yetişkinlerde günlük düzenli olarak en az 2 litre olacak şekilde tüketilmelidir.

Hareketsiz Yaşam

Hareketsiz yaşamın kan pıhtılaşması üzerindeki rolü büyüktür. Diğer etkenler ile birleştiğinde hareketsiz yaşam biçiminin, kan pıhtılaşması başta olmak üzere kalp krizi risklerini de beraberinde getirdiği bilinmektedir. Pıhtılaşmaya bağlı olarak damar tıkanıklığının meydana gelmesi, kişide beyin kanaması, kalp krizi ve felç gibi ölümcül sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Kan Pıhtılaşmasını Önleyen Besinler Nelerdir?

Kan Pıhtılaşmasını Önleyen Besinler
Kan Pıhtılaşmasını Önleyen Besinler

Uzman önerilerine göre kan pıhtılaşmasını önleyen besinler arasında en yararlı olanları şunlardır;

Doğal Yetiştirilmiş Sebzeler

Kanın daha ince hale gelmesini sağlayan çeşitli enzimleri içeren sebzeler, düzenli olarak tüketilmelidir. Özellikle doğal ortamda en az katkı ile yetiştirilmiş sebzelerin, kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı oldukları bilinmektedir.

Bunların başında lahana çeşitleri, patlıcan, kabak, bezelye ve yeşil fasulye gelmektedir. Diğer taraftan koyu yeşil yapraklı sebzelerin tamamı, soğan, salatalık ve dolmalık biber gibi sebzelerinde kan pıhtılaşmasını önleyici etkileri vardır.

Bunlardan sonra diğer seçenekler olarak mısır, şalgam, balkabağı ve havuç çeşitleri sayılabilir.

Deniz Balıkları

Başta sardalya ve somon balığı olmak üzere, tüm deniz balıkları kan pıhtısını önleyici içeriklere sahiptirler. Omega-3 zengini olan balıklar, düzenli olarak tüketildiğinde pıhtılaşma riski azalır. Uzmanlara göre haftada en az 1 porsiyon balık tüketilmesi, kanda pıhtılaşma riskini yarı yarıya düşürmektedir.

Soğan ve Sarımsak

Çiğ veya pişmiş olarak tüketebileceğiniz soğan ve sarımsak gibi sebzelere ayrı bir yer açmak gerekir. Bu besinler yağlı yiyeceklerde bulunan kombinasyonların daha iyi sindirilmesini sağlayarak, yağların kan pıhtısına neden olmasını engeller.

Özellikle kılcal damarlara kan akışının daha iyi bir şekilde sağlanması için, düzenli bir şekilde soğan ve sarımsak tüketilmesi tavsiye edilir.

Kan Pıhtılaşmasını Önleyen Meyveler

Kan pıhtılaşmasını önleyen besinler arasında, neredeyse tüm meyveler faydalı sayılabilir. Ancak özellikle bazı meyveler vardır ki, kan pıhtılaşması gibi sağlık sorunları için etkin mücadele sağlarlar.

Bunlar arasında portakal, elma, ahududu ve kızılcık ilk sıralarda yer almaktadır.

Zeytin ve Zeytinyağı

Sağlık yönünden zengin ve oldukça doğal içeriklere sahip olan zeytin ve zeytinyağının, sağlıklı oldukları uzun zamandır bilinmektedir. Doğal ortamlarda elde edilmiş zeytinyağı, kan akışının en ideal şekilde gerçekleşmesini sağlayarak pıhtılaşmanın önüne geçmektedir. Yemeklerde farklı yağ türleri yerine zeytinyağı kullanmak, en sağlıklı seçimlerden biridir.

Kan Pıhtılaşmasını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Pıhtılaşmayı önleyici özelliklere sahip besinlerin yanı sıra, kanın normal seviyede akışkan olması için aşağıdaki önerileri dikkate almak da önemlidir.

  • Günlük en az 2 litre düzenli olarak su tüketilmelidir.
  • Sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan uzak durmak gerekir.
  • Düzenli olarak egzersiz yapmak önemlidir.
  • Aşırı kilo alımından sakınarak, sağlıklı yaşam koşulları benimsenmelidir.
  • Stresle başa çıkmanın yolları öğrenilerek, yoğun stresten mutlaka uzak durulmalıdır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kan Pıhtılaşmasını Önleyen Besinler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin