Kapalabhati Nefesi Nedir?

Kapalabhati nefesi, yaşam enerjisini yükseltmeyi sağlayan teknikler arasındadır. Kavram, Sanskritçe “kapala” ve “bhati” kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Bu kelimeler, sırasıyla kafatası ve aydınlanma anlamlarına gelir. Ateş nefesi olarak da bilinen bu yöntem, arındırıcı etkisiyle pek çok açıdan daha iyi hissetmenize yardım eder. Solunum sisteminden metabolizmaya kadar bedenin farklı noktalarına yararı bulunur. Ayrıca zihinsel anlamda da rahatlamanıza ve hayatınıza pozitif hislerle devam etmenize olanak tanır. 

Kapalabhati Nefes Tekniğinin Faydaları Nelerdir?

Bilinçli nefes almayı öğreten kapalabhati tekniği, beden ve zihin arasında denge kurar. Düzenli uygulandığında enerji düzeyini belirgin biçimde artırdığı için sık uygulanan yöntemler arasında gösterilir. Daha dinç hissetmeye yardımcı olan bu yöntem, günlük işlere odaklanmayı kolaylaştırır. Beraberinde güçlü motivasyon, konsantrasyon ve sosyal ilişkiler gibi pek çok kazanım getirir. Kapalabhati nefesi faydaları arasında şunlar da yer alır:

 • Diyafram ve karın kaslarını güçlendirir. 
 • Sinüsleri ve akciğerleri temizlediği için solunum sistemini destekler.
 • Hücrelere taşınan oksijen seviyesini artırır.
 • Pasif sindirim sistemini uyarmasıyla metabolizmayı hızlandırır.
 • Bağışıklık sistemine destek sağlar. 
 • Anksiyete gibi yaşamı zorlaştıran hislerle başa çıkabilme gücü verir.
 • Egzersiz yapmak için ihtiyaç duyduğunuz isteği ve motivasyonu kazandırır.

Kapalabhati nefesi, bedenin farklı aktivitelerini düzenleyen parasempatik sinir sistemini uyarır. Bu sistemin uyarılması, vücut aktivitelerinde yavaşlama ve dengelenme anlamına gelir. Yani kalp atış hızı, nabız sayısı, tansiyon ve kan şekeri gibi değerler olması gereken seviyelerde kalır. Buna bağlı olarak stres ve kaygı gibi günlük hayatı bir hayli etkileyen duygular da azalır. Daha sakin olacağınız için bahsi geçen hislerden dolayı enerjiniz düşmez. Böylece kendinizi daha rahat ve huzurlu hissetmeniz de mümkün hâle gelir. 

Kapalabhati Nefes Tekniği Nasıl Uygulanır?

Kapalabhati nefes tekniği, doğru adımları izleyerek özenli bir şekilde uygulandığında kısa sürede etkilerini gösterir. Bu yöntemden olumlu sonuçlar elde edebilmek için bazı noktaları es geçmemekte fayda vardır. Kısa ve etkili diyafram nefesleriyle uygulanan kapalabhati tekniğine minderin ya da sandalyenin üzerine rahat bir pozisyonda oturularak başlanır. Ardından sırasıyla şu aşamalar izlenir:

 • Eller, karın bölgesinin altına ya da dizlerin üzerine paralel olarak yerleştirilir.
 • Dil, üst ön dişlerin hemen arkasına damağa değecek biçimde getirilir.
 • İki burun deliği de açıkken derin bir nefes alınır.
 • Burundan karın kaslarını geriye çekerek güçlü nefes verilir.
 • Göbek deliğinin yeteri kadar geriye gittiğinden emin olunur.
 • Nefesi tamamen verdikten sonra karın kasları serbest bırakılır.
 • Birkaç defa bu adımları tekrar ettikten sonra normal nefes düzenine dönülür ve bedende meydana gelen değişimler izlenir. 

Söz konusu adımları, vücudunuzun verdiği tepkilere göre üç defa tekrarlayabilirsiniz. Baş dönmesi ve ağrısı gibi belirtilerle karşılaşmanız hâlinde egzersizi bırakmanız önerilir. Bu nefes çalışmasını, öğünlerin üzerinden en az 2 saat geçtikten sonra yapmanızda yarar vardır. Kapalabhati nefesi uygulaması; yüksek tansiyon, epilepsi, vertigo, fıtık ve kronik rahatsızlığı olanlar için risklidir. Ayrıca hamilelik ve regl döneminde yapılması da tavsiye edilmez

Enerji Veren Kapalabhati Nefesi ve Daha Fazlasını Breath Hub’la Keşfedin!

Breath Hub, enerji veren kapalabhati nefesi egzersizlerini zorlanmadan yapmanıza yardımcı olur. Doğru adımları takip etmenizi sağladığı için sizi hem bedenen hem de zihnen rahatlatır. Ayrıca farklı beklentilere yanıt veren çok sayıda nefes tekniği sunar. Üstelik bu yöntemleri profesyoneller eşliğinde zorlanmadan ve keyif alarak uygulamanız da mümkün olur. Rehberlerden alınan destekle bilinçli nefes ve farkındalık gibi daha pek çok kazanım elde edilir. Dilerseniz Breath Hub’ı hemen indirebilir, yaşamınıza kayda değer değişimler getirebilirsiniz. 

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kapalabhati Nefesi Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin