Kartvizit Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kartvizit Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kartvizit Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş dünyasında profesyonelliğin en önemli göstergelerinden biri, kaliteli bir kartvizittir. Evrensel adı “business card” olan kartvizit, veren kişi ve kurum adından pek çok detaylı bilgiyi içerir. Hemen her iş yerinin, kurumun ya da bireysel çalışan kişinin bir kartviziti vardır. Fakat önemli olan kartın içeriği ve görüntüsüdür. Bu nedenle satın alırken satıcı, tasarımcı, kâğıt tipi, baskı teknolojisi gibi pek çok detaya dikkat etmeniz gerekir.

 

İş yeriniz, ofisiniz ya da şahsınız için bir kartvizit yaptırıyorsanız, dikkat etmeniz gereken birden fazla nokta vardır. Söz konusu detaylara dikkat etmemeniz hâlinde kartınızı verdiğiniz potansiyel müşterilerinizden dönüş alma ihtimaliniz azalır. Her ne kadar dijital iletişim çağına geçilmiş olsa da fiziksel bir kişi ya da kurum kartı, her zaman avantaj sağlar.

1.   İçerik

Kartın içeriği, dikkat edilmesi gereken en önemli detaydır. İçerikte mümkün olabildiğince fazla bilgi verilmesine özen göstermelisiniz. Fakat bu bilgilerin birbirleri ile karışmaması da önemlidir. Bu doğrultuda kartvizitin içeriği oluştururken mutlaka kullanılması gereken bilgiler şu şekildedir:

 

 • İş yerinin/şirketin/ofisin/kurumun adı ya da şahsın mesleki bilgisi
 • Kurumsal logo
 • İlgili kişinin adı, soyadı ve unvanı
 • Kurumsal telefon numarası (varsa faks numarası)
 • Kişinin iş/cep telefonu numarası
 • İş yerinin açık adresi
 • Web sitesi adresi
 • E-posta adresi
 • Sosyal medya (LinkedIn, Facebook, Twitter, Instagram vb.) adresi

2.   Renk

Kart üzerinde yer alan renkler, iş yerinin logosu ile uyumlu olmalıdır. Müşterileriniz sizi genellikle logo renkleriniz ile tanır ve karşıt bir renk kullanmanız, akılda kalıcılığı olumsuz etkiler. Bu nedenle kartvizit alırken üzerindeki renklerin sizi ya da işletmenizi yansıttığından emin olmalısınız.

3.   Kâğıt Türü

Kişi ve kurum kartları için kullanılan birden fazla kâğıt türü vardır. Kâğıt türleri genellikle farklı kalitelerde olduğu için söz konusu kartın yıpranma süresi de bu detaya bağlıdır. Çoğunlukla bristol karton adı verilen kâğıt üzerine basılan kartvizitlerin selefonla kaplanması da ömrünü uzatır. Kullanışlı bir kart almak için bu detaya dikkat etmeniz de önerilir.

4.   Baskı Teknolojisi

Matbaacılık, gelişen teknolojiye ayak uyduran ve bu doğrultuda yeni yöntemlerin uygulandığı bir sektördür. Baskı teknolojisi kart üzerindeki renklerin canlılığına ve yazıların okunabilirliğine doğrudan etki eder. Bu nedenle baskı yöntemini doğru seçmek gerekmektedir.

5.   Tasarım

Kartvizit satın alırken diğer tüm detayların göze hoş görünen, etkili bir tasarım ile birleştiğinden emin olmalısınız. Dolayısıyla tasarımcı ve tasarım seçimi çok önemlidir.

Kartvizit Tasarımları Nasıl Olmalıdır?

Kartvizit üretiminin en çok önem verilmesi gereken aşaması tasarımdır. Çünkü özensiz bir tasarım kaliteli bir şekilde basılsa bile gereken etkiyi yaratamayabilir. Bu nedenle rengi, yazı tipleri, ögelerin konumlanması gibi unsurlar üzerinde özel olarak düşünülmelidir. Genel olarak ideal tasarım şu şekilde özetlenebilir:

 

 1. Markayı yansıtan yazı fontları seçilmelidir.
 2. Yazı boyutları okunabilirliği zorlaştırmamalıdır.
 3. Kişi, kurum ve iletişim bilgileri eksiksiz olmalıdır.
 4. Göz yormayan renkler seçilmelidir.
 5. Yazı rengi ve arka plan rengi aynı tonda olmamalıdır.
 6. Ögeler orantılı bir şekilde konumlandırılmalı, tek bir noktaya sıkıştırılmamalıdır.

Avantajlı Kartvizit Nereden Alınır?

Kartvizitler çoklu alınması gereken materyallerdir. Dolayısıyla önemli bir bütçe gerektirir. Bu gider kalemini ekonomik hâle getirmek içinse internetten sipariş verme seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Örneğin Avansas gibi ofis ihtiyaçlarına dair tüm aradıklarınızı bulabileceğiniz alışveriş sitelerinde avantajlı kartvizitlere ulaşabilirsiniz. Adınıza ve kurumunza özel kart bastırabilir, dilerseniz kendi tasarımınızı kendiniz yükleyebilirsiniz. Ayrıca Avansas’tan kaşe, dosya, klasör, zımba, stampa, bant kesici gibi diğer ofis malzemesi ihtiyaçlarınızı da güvenli alışveriş ve uygun fiyat avantajlarıyla karşılayabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kartvizit Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin