Kimler Kolajen Kullanmalıdır?
Kimler Kolajen Kullanmalıdır?

Kimler Kolajen Kullanmalıdır?

Kimler kolajen kullanmalıdır? Hangi yaştan itibaren kolajen kullanmaya başlanmalıdır? Bu soruların cevabı oldukça önemlidir. Zira kolajen vücudumuz için çok yararlı bir proteindir. Vücudumuzun yapı taşı kolajendir. Ana görevi bağ dokusunu güçlendirmek olan kolajen buna ek olarak vücut bütünlüğünü korur. Cildin yanı sıra eklem, tendon, kemik ve kaslarda da çok miktarda kolajen vardır.

Yaşımız ilerledikçe kolajen üretimi azalır. Özellikle 20 yaşından sonra kolajenin yaklaşık olarak %1’i her sene kaybedilir. Bundan dolayı zamanla ciltte kuruma, kırışıklık, sarkma, ince cilt, kırılan tırnaklar ve güneş lekeleri oluşur. Bu durumu engellemek için kolajen takviyeleri sıklıkla tercih ediliyor. Kolajen kullanmak yaşlılık belirtilerini hafifletir ve daha canlı, parlak bir cilde kavuşulmasına yardımcı olur.

Kolajen takviyeleri günümüzün gözde cilt, saç ve eklem desteğidir. Ancak oldukça pahalıdırlar ve farklı tip kolajenlerin farklı etkileri vardır. Bundan dolayı kolajen takviyesi alırken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Bu püf noktalar nelerdir? Kimler kolajen kullanmalıdır? Hangi yaştan itibaren kolajen kullanmaya başlanmalıdır? Sorularının cevapları yazımızın devamında.

Kolajeni Kimler Kullanmalıdır?

Kimler Kolajen Kullanmalıdır?
Kimler Kolajen Kullanmalıdır?

Kolajen takviyelerini kullanmaya başlamak için genellikle 30’lu yaşlardan sonrası tavsiye ediliyor. Ancak 30 yaştan küçük olanlarda kullanabilirler.  30-50 yaş arasında olan bireyler senede 2 kere 3 aylık kürleri, 60 yaş üzerinde olan bireyler ise senede 3 kere 3 aylık kürleri kullanmaları uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. 

Hangi Kolajen Kullanılmalı?

Kimler Kolajen Kullanmalıdır?
Kimler Kolajen Kullanmalıdır?

Kolajenin farklı tipleri mevcuttur. Farklı kolajen tiplerinin de farklı dokuları vardır ve farklı yoğunluktadırlar. Örneğin; cildin %70’ini kolajen tip 1 ve tip 3 oluşturmaktadır. Bundan dolayı kolajeni cildinize destek olması için kullanacaksanız tip 1 ve tip 3 kolajen karışımlarını tercih etmeniz gerekir. Özellikle tip 1 kolajen tercih etmelisiniz.

Saç ve tırnaklarınız için tip 3, tendonlar için tip 1 ve tip 3, eklemler içinse tip 3 kolajenini tercih etmeniz gerekiyor. Kullandığınız kolajen miktarı da oldukça önemlidir ve alacağınız performansı etkiler. En ideali hidrolize, peptid kolajenlerini kullanmaktır. Mümkünse 2-2,5 gram üzerinde olan dozlardan kullanmalısınız. Doğal kolajen tozları ya da haplarını kullanırken ideal doz 6-10 gram doz olmalıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kimler Kolajen Kullanmalıdır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin