Kategori arşivi: Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim dendiğinde genellikle akla kitap okumak, film izlemek, çok sayıda yabancı dil bilmek geliyor. Aslında bu terim çok daha derin anlam taşıyor. Gelişimin sağlanması için ise sadece kitap okumak veya her konuda film izlemek yeterli olmuyor.

Kişisel gelişim için kişinin kendini tüm olumlu özellikler bakımından tamamlamasıdır şeklinde basit bir tanım yapabiliriz.

Nasıl Sağlanır?

Bireyin kendisini geliştirme süreci hayatının her evresine yayılmış olan bir süreçtir. Doğumdan itibaren ilk birkaç aydan sonra başlayan bu süreç hayatın son zamanlarına kadar devam eder ve tüm hayatı bizimle birlikte yaşar.

Bireyin kendisini geliştirmesi, sosyal hayatın ve iş hayatında daha başarılı olması için kişisel gelişimine destek olması gerekmektedir. Kişisel gelişimin tamamlanması için; kitap okumak, film izlemek, belgesel izlemek, seyahat etmek gibi pek çok şey yapılabilir.

 • Kendinizi tanıyın: İnsanın kendisini tanıması, mevcut potansiyelini iyice analiz etmesi, kendini gerçekleştirmesi için oldukça önemli bir adımdır. Kişi kendini tanımaya çalışmazsa, potansiyelinden uzak hedefler ve hayaller ile başarısızlık duygusu ile yüzleşerek öz benliğinden uzaklaşabilir.
 • Kendinize zaman ayırın: Kişisel gelişim için yapılacak çalışmalara zaman ayırmak oldukça önemlidir. Kişisel gelişiminizi destekleyen filmler ve belgeseller izleyerek ya da kitaplar ve dergiler okuyarak hedefinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.
 • Geçmişe takılı kalmayın: Her insan hayatının bazı dönemlerinde olumsuzluklar, başarısızlıklar ile yüzleşebilir. Bu durumlardan ders almak yerine bu sonuçlarda takılı kalmak ilerlemenin önündeki en büyük engellerdendir. Bu yüzden geçmişten yalnızca ders alarak geleceğe daha sağlam adımlar atmak gerekmektedir.
 • Sosyal etkileşim içinde olun: Sosyal çevrenizle olan ilişkilerinizin iyi şekilde ilerlemesi için uğraşın. Çevrenizden alacağınız moral ve motivasyon gelişiminizi destekleyecektir.

Listemakale kişisel gelişim kategorisinde bu konu hakkında detaylı bilgilere ve önerilere ulaşabilir, kendiniz ve hayatınız adına yeni adımlar atabilirsiniz.

 

 

 

 

Dürüst Bir İnsan Hangi Davranışları Gösterir?

Dürüstlük; gerçeği gizlememe, içi dışı bir olma, bilineni ve inanılanı farklı göstermeme ve özü sözü bir olma gibi söylemlerle ifade edilebilecek insani bir değerdir. Dürüstlüğün, insanların hayatında önemli bir yeri vardır ve buna ek olarak karakteristik bir özellik olarak da kendini gösterir. Dürüst insanlar genellikle en güvenilir insanlardır ve toplumdaki yerleri de çok değerlidir. Dürüst bir insan hangi davranışları gösterir? adlı yazımızda sizlere bu konu hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Dürüst Bir İnsanın Davranışları

Dürüst Bir İnsan Hangi Davranışları Gösterir?

Dürüstlük insan psikolojisi ile yakından ilgili bir durumdur. Dürüst insan hayatını bu etik ilkeye göre planlar, yalandan uzak durur ve akıl sağlığı yerindedir. Bu nedenle dürüst insanların davranışları daha sağlıklı gelişir. Genel olarak konuşursak, dürüst insanların davranışları tamamen gerçeğe, ahlaka ve sosyal değerlere dayanır. Dürüst insanlar daha samimi davranışlar gösterirler. Birbirine değer veren, duygularını dikkate alan ve aynı zamanda kendini düşünen ve değer veren kişilerdir. Bu tür insanlar yaşamları boyunca daha sağlıklı kararlar verebilir ve bunları eyleme geçirebilirler.

Dürüst insanlar, hayatta ne olursa olsun doğruyu söylemeyi ve doğruyu yaşamayı seven insanlardır. Bu doğrultuda dürüst insanların özellikleri farklı olsa da giyimlerinden ya da sözlerinden dürüst insanları anlamak mümkün değildir. Örneğin; sevmediğini şeylere gereksiz zaman harcamaktan kaçınan, yalan söylemekten kaçınan, sevmediği durumlar karşısında asla taviz vermeyen, rahat bir kişiliği olan, sakin bir zihin ve hayatı boyunca anlamlı dostluklar kuran, kişilerarası ilişkilerde dürüst insanlar olarak ifade edilebilecek samimiyetin özellikleri olan güvene dayanmaktadır. Bu nitelikler sayesinde dürüst insanları anlamak ve tanımak mümkündür. Dürüstlük abidesi olarak nitelendirilen kişilerin genellikle çok fazla arkadaşı olmasa da en doğru ilişkiyi birkaç arkadaş ve çevre ile kurabilirler. Ayrıca düşüncelerinde ve eylemlerinde dürüst olan insanlar, çevrelerindekileri aldatmayı ve yanlış yönlendirmeyi sevmezler, bu nedenle daha sağlıklı ve uzun süreli ilişkiler kurabilirler. Bu kişilerin en temel özelliklerinden biri kendilerine uygun olmadığını düşündükleri ortamlardan uzak durmak ve bir konu üzerinde gereksiz zaman harcamaktan kaçınmaktır.

Nasıl tanımlanırsa tanımlansın önemsediğimiz niteliğin, yani dürüstlüğün, hayatımız boyunca her zaman etrafımızdaki insanlardan beklediğimiz nitelik olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Dürüstlük sayesinde insanlar arasında güvene dayalı ilişkiler kurulabilir. Özel yaşantımızda ya da iş hayatımızda sevdiğimiz ve saygı duyduğumuz arkadaşlarımızın ve insanların her zaman içten ve samimi olduğunu bilmek isteriz.

Odaklanma Sorununa Karşı İpuçları

Yoğun strese maruz kalmak ve kaygı, odaklanma sorununun ve dikkat eksikliğinin en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Odaklanma sorununa karşı ipuçları listemizdeki basit adımları dikkate almanız, bu sorunun etkilerini en aza indirerek daha iyi bir konsantrasyon sağlayacaktır. Düzensiz uyku, hiperaktivite bozukluğu ve yetersiz beslenme gibi birçok etken, odaklanma sorununun temelindeki bazı nedenlerdir.

Odaklanma Sorununa Karşı İpuçları Neler?

Odaklanma Sorununa Karşı İpuçları

Doktora gitmeden ve ilaç kullanmadan odaklanmayı geliştirmek mümkündür. İşte odaklanma sorununa karşı ipuçları arasında en etkili olanları şöyledir;

Puzzle Yapmak

Yapboz, sadece çocuklar için değil yetişkinler için de en keyifli beyin egzersizlerinden biridir. Kayıp parçaları birleştirmek ve bir bütün oluşturmak, odaklanmayı ve hafızayı geliştirir.

Kuruyemiş Tüketmek

Magnezyum, kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olan birçok kuru yemiş, beyin sağlığına iyi geliyor. Dikkat eksikliğini azaltmak için, öğün aralarında ceviz ve badem yenebilir.

Kitap Okumak

Özellikle roman, hikâye ve destan gibi giriş – gelişme ve sonuç bölümünden oluşan kurgusal metinler okumak hafızayı ve odaklanmayı geliştirir.

Ezber Çalışmaları Yapmak

Odaklanma, doğrudan doğruya hafıza ve bellek ile ilgili bir kavramdır. Beğenilen kısa metinleri, şiirleri ya da tekerlemeleri ezberleyip sık sık tekrar yapmak, odaklanmayı güçlendiren  egzersizler arasında yer alıyor.

Uyku Düzenine Dikkat Etmek

Geceleri ayakta olmak ya da az uyumak, dikkat eksikliğinin temel nedenlerinin başında geliyor. Çocuklar günde en az 8- 9 saat, yetişkinler ise 7-8 saat uyumalıdır. Az ışık alan ve gürültüsüz bir ortamda uyumak da hem beynin hem de vücudun dinlenmesini sağlar. Gündüzleri değil geceleri uyunmalı ve uyunan yerin sessiz olmasına özen gösterilmelidir.

Notlar Almak

Odaklanma güçlüğü ve dikkat eksikliği olan kişiler, gün içerisinde gerçekleşen önemli olayları, izlenimlerini ve yakın geleceğe dair planları not alabilir. Not alma alışkanlığı, hafızaya iyi geldiği için de uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Başarılı ve Mutlu Olmak için 4 Zihinsel Yöntem

Her gün zihnimizden yaklaşık 70.000 düşüncenin geçtiğini biliyor musunuz? Bu 70.000 düşünce, her gün, gün içinde, biz istesek de istemesek de zihnimizde belirip kayboluyorlar. Bu düşünceler kendimizi mutlu veya mutsuz hissetmemize neden oluyorlar. 21. yüzyılın başlarında, bu düşünceleri kullanarak geliştirilebilen 4 zihinsel yöntem keşfedilmiş. Siz de bu 4 zihinsel yöntem sayesinde hayatınızda daha başarılı ve mutlu olabilirsiniz. Peki, başarılı ve mutlu olmak için 4 zihinsel yöntem nedir?

Başarılı ve Mutlu Olmak için 4 Zihinsel Yöntem

Başarılı ve Mutlu Olmak için 4 Zihinsel Yöntem

 1. Problem Çözme Yöntemi

Hayatımızda karşımıza yüzlerce problem çıkıyor. Bu problemlerin üstesinden gelmek için bu problemlerle karşılaştığımız anlarda çeşitli stratejiler uyguluyoruz. Çoğu zaman uyguladığımız bu stratejiler, yetişme biçimimiz, kişiliğimiz, bilinçaltımızdaki deneyimlerimiz tarafından spontane olarak belirleniyor. Öyle ki karşılaştığımız sorunlara verdiğimiz tepkiler ve uyguladığımız çözümler bile birden ortaya çıkıveriyor.

Problem çözme yöntemi ile hayatımızda mevcut sorunlar hakkında veya ileride karşılaşacağımız sorunlar hakkında uygulayacağımız stratejiler üzerinde düşünme yöntemidir. Gün içinde aklımıza gelen 70.000 düşünceyi kullanarak, 30 dakikalık bir zaman ayırın. Bu egzersizi düzenli olarak, haftada birkaç kez uyguladığınızda, bir sorunla karşılaştığınız her seferinde çok daha bilinçli olacak ve çok daha isabetli kararlar alacağınızı göreceksiniz.

 1. En Yakın Arkadaşınıza Tavsiye Verir Gibi…

Bir problemle karşılaştığınızda veya bir hata yaptığınızı düşündüğünüzde, en yakın arkadaşınıza tavsiye verir gibi kendinizle konuşmayı deneyin. Bu yöntem, “kendine empati” yöntemi olarak da bilinen zihinsel bir yöntemdir. Bu yöntemde empati yapmanız gereken kişi, bir başkası değil, kendiniz olacaksınız. Sorununuzu sanki en sevdiğiniz kişi yaşıyormuş gibi düşünerek kendinize tavsiyeler vermelisiniz. Bu yöntemin geliştirilmesinin temel nedeni, genellikle sorunlar veya hatalar karşısında kendimize çok acımasız davranmamızdır. Oysa aynı hatayı bir arkadaşımız yaptığında çok daha tarafsız ve şefkatli olabiliyoruz. Hayatımızda başarılı ve mutlu olmak istiyorsak aynı şefkati ve tarafsızlığı, kendimize de göstermemiz gerekiyor.

 1. Duygularınızın Farkında Olun

Çoğu insan duyguları hakkında konuşmaktan veya duygularını göstermekten çekinir. Bu yüzden çoğu insan çoğu zaman nasıl hissettiğini bile bilmeden, duygularından uzak bir şekilde yaşıyor. Gün içinde zihnimizden geçen 70.000 düşünce, aslında bizim duygularımızdan kaynaklanan düşüncelerdir. Eğer duygularımızın farkında olabilirsek, aklımızdan düşünceleri de değiştirme gücüne sahip oluruz.

Çoğu insan duygularından kaçar, onları yok saymayı tercih eder. Ancak duygularımızın var olmasının çok iyi bir nedeni var. Duygularımız bizim yol göstericimizdir. Bizi haksızlığa uğradığımızda mutsuz olmayalım diye uyarırlar. Örneğin, öfkelendiğimizde bilmeliyiz ki ortada bize karşı yapılan bir haksızlık var. Biz bu uyarıları fark edemezsek hayattaki en iyi rehberlerimizi yitirmiş oluruz. Bunu yaşamamak için duygularınıza isim koyma yöntemini uygulayabilirsiniz. Öfkeyi ne zaman hissediyorsunuz, ne zaman kendinizi mutsuz hissediyorsunuz, ne olduğunda hayal kırıklığı ve üzüntü yaşıyorsunuz? Bunun için her gün birkaç dakikanızı duygusal durumlarınızı belirlemeye ve onların neden ortaya çıktıklarını anlamaya çalışın.

 1. Duygularınızı Aklınızla Dengeleyin

Hayatınızda karşılaştığınız tüm problemlerde, duygularınızı aklınızla dengeleyebildiğinizde kendiniz için en iyi kararları vereceksiniz. Herhangi bir sorunda duygularınızı fark ettiğiniz anda daha rasyonel düşünmek için çaba harcayın. Duygularımızı aklımızla dengelemenin en iyi yöntemi, verdiğiniz tüm kararların, yaptığınız tüm seçimlerin artı ve eksi yönlerini düşünmektir. Artı ve eksileri karşılaştırarak, yani duygularınızı aklınızla dengeleyerek en iyi kararları verebilirsiniz.

 

 

Kişisel Stratejik Planlama Yapmanın Yolları

Kişinin hayattaki amacını gerçekleştirmesi ve var olmak istediği yerde olması için, kişisel stratejik planlama yapması önemlidir. Bu planlamaya yapmak kadar eyleme dökmek ve plan dâhilinde kalmak da ayrı bir önem taşımaktadır. Kişisel stratejik planlama yapmanın yolları başlığı altında, hedeflerinizi daha kısa sürede gerçekleştirmeniz için, nasıl bir planlama yapılması gerektiğinden bahsettik.

İnsanların hayattaki en büyük zaafları, profesyonel ve kişisel amaçlarını dengelemeye çalışmaktır. Oysaki hayatın akışında bunu gerçek manada gerçekleştirmek mümkün değildir. Bu yüzden uzmanlar insanların hayattaki amaçlarını ne olduğu konusunda net olmaları gerektiğini belirtiyorlar.

Stratejik Planlama Nedir?

Stratejik planlama esasen işletmeler için ortaya atılmış, faaliyet seyrini değiştiren yönetim kavramıdır. Ancak kişinin kendi amaçları doğrultusunda daha net hareket ederek başarıya ulaşması için kullanacağı yönetim biçimi, kişisel stratejik planlama olarak ele alınır.

Burada yapılacak planlama tamamen sosyal hayatı kapsamasa bile, sosyal hayatın bir kısmını içine almaktadır. Hedeflerinizi belirleyerek bu hedefler doğrultusunda planlar oluşturmanız, kişisel amaçlarınıza daha hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

Kişisel Stratejik Planlama Yapmanın Yolları Nelerdir?

Kişisel Stratejik Planlama Yapmanın Yolları

Amacınıza giden yolda karşınıza çıkabilecek riskleri öngörmeniz ve bu tehditlere karşı b planları oluşturmanız, kişisel stratejik gelişimin önemli bir parçasıdır. Planlamanın esasında ise karar vermek yer alır. Hedefleriniz ne kadar büyükse, yapacağınız planlamada uzun bir sürece yayılmalıdır. Yaşam boyu devam eden hayallerin gerçekleşmesi ve fırsatların iyi şekilde değerlendirilmesi için, planlar dâhilinde stratejiler geliştirebilirsiniz.

Öncelikle Karar Verin

Doğru bir planlama yapmak için hedeflerinizi ve öncelikli hayallerinizi iyi bir şekilde belirleyin. Hedeflerinize karar vermek, yapacağınız planın uygulanmasında size kolaylık tanıyacaktır.

Hayallere yönelik hedefleri belirlenirken, kendinizi kandırmaktan uzak olmalı ve gerçekçi hedefler koymalısınız.

Değişime İstekli Olun

Einstein dünyaca ünlü meşhur sözünde “Aynı alışkanlıkları devam ettirerek farklı sonuçları beklemenin bir anlamı yoktur” mânâsına gelen bir ifade kullanmıştır. O yüzden planlarınızı gerçekleştirmek için, öncelikle değişime hazır olmanız gerekir.

Mutlaka Not Alın

Planın ilk aşamasından itibaren işinize yarayabilecek en ufak detayları dahi not alın. Böylelikle ileride kafa karışıklığı olduğunda, bu notlardan istifade edebilirsiniz.

Hazırlık Aşaması

Kişisel stratejik planlama yapmak için en önemli aşama, hazırlık aşamasıdır. Hedeflerinize ulaşma yolunda başarılı olmak istiyorsanız, yaşam planınız doğrultusunda iyi bir hazırlık yapmanız gerekir. Plan dâhilinde yeni adımlar atmaya başladıkça, hayalleriniz konusunda daha da fazla netliğe ulaşabilirsiniz.

Hazırlık aşaması sadece fikir ve doğrudan adım atmaya yönelik stratejiler içermemelidir. Hedeflerinize ulaşmanın maddi bir boyutu varsa (ki kesinlikle vardır), olumsuzluklar karşısında yapmanız gerekenlere de hazırlıklı olmanız gerekir.

Hayallerinizin Peşinden Gidin

Misyon, vizyon ve değerlerinizin derin bir yansıması olarak amacınızın peşinden gitmeniz gerekir. Bunu yapmak için neleri değiştirmeniz, neleri korumanız veya neleri daha fazla geliştirmeniz gerektiğinin farkına daha iyi varabilirsiniz. Sizi motive edecek şeyleri düşünmeniz, hayallerinizin peşinden gitmenin bir parçası olmalıdır.

Destek Alabileceğinize Emin Olun

Çıktığınız bu yolda başarıya ulaşmak için kimlerden destek alabileceğiniz konusunda emin olmanız gerekebilir. Bu konuda yalnız olabilirsiniz. Ancak gerçekten size destek olup olamayacak kişilerin var olduğunu bilmeniz, adımlarınızı buna göre atmanızı sağlayacaktır.

Doğru Analizler Yapın

Doğru analiz yapmak kişisel stratejik planlama yapmanın yolları arasında hayati bir öneme sahiptir. Yapacağınız analizler, bu uzun süreçte size yol gösterici olacaktır. Böylelikle kontrol ettiğiniz bir ortamda güçlü ve zayıf yönlerinizi daha net bir şekilde ortaya çıkarabilirsiniz. Karşınıza çıkabilecek tehditleri de daha önceden kestirme imkânınız bu sayede olacaktır.

İletişim Becerilerinizi Geliştirin

Mevcut iletişim becerilerinizi doğru bir şekilde kullanırken, bir yandan da bu becerileri geliştirmeye özen gösterin. Hedeflerinize ulaşmak için farklı zamanlarda tanıdığınız veya tanımadığınız birçok insanla iletişim kurmanız gerektiğini unutmayın. İletişim kurarken etkili olabilmek, işlerinizi kolaylaştıracak bir etkendir.

Yaratıcı Olun

Herkes tarafından izlenen yollar sizi başarıya götürebilir. Ancak başarıya daha hızlı gitmek ve daha verimli bir sonuç almak için, yaratıcı fikirler ortaya koyabilirsiniz. Sizi başarıya götürecek tek yol, herkes tarafından gidilen yol değildir. Mutlaka daha iyi bir alternatif vardır.

İmkânları ve Riskleri Değerlendirin

Karşınıza çıkacak imkân ve riskleri değerlendirerek, kişisel stratejik planlamanızı en iyi şartlarda yapabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz yeni teknolojileri dikkate alabilir, bulunduğunuz ülkenin ileriki süreçte ki durumunu öngörebilir ve karşınıza çıkabilecek fırsatları analiz edebilirsiniz.

Olumlu yönlerin yanı sıra karşınıza çıkabilecek riskleri daha önceden analiz edip değerlendirmek, başarı planınızı doğrudan etkileyecektir.

Son Olarak: Eylem Planı

Tüm hazırlıklarınızı iyi bir şekilde yaptıktan sonra, sıra eylem planına geçmeye geldi. Kısa ve orta vadede gerçekleştirilecek ve hayallerinizin gerçekleşmesini sağlayacak adımları atmanın zamanı artık gelmiştir.

Eylem planınızı iki farklı kategoride değerlendirebilirsiniz. Bunlardan birincisi spesifik yani hedef ve hırslarınıza göre bir plan hazırlamak, diğeri ise ölçülebilir bir plan üzerinden harekete geçmektir. Kişisel karakterinizi de dikkate alarak bu iki planı yerine göre değerlendirip, başarıya ulaşmak için harekete geçebilirsiniz.

 

Etkili İnsanların Özellikleri 

Etkin olmak ve etkili olmak birbirinden farklı kavramlardır. Etkin olmak az kaynak kullanılarak sonuca ulaşmaktır. Az zamanda çok iş yapmak etkinliğin bir göstergesidir. Etkili olmak ise, insanın istediği sonuca ulaşmasıdır. Örneğin; diyet yapıp kilo vermek, spor yapıp iyi bir vücuda sahip olmak, bir işi yönetirken isabetli kararlar alıp, bunu hayata geçirmek ve hedefe ulaşmak etkili olmaktır. Etkili olmak sonuç almak olarak nitelendirilmektedir. Verimli olmak, az kaynakla çok iş yapmak oldukça önemlidir fakat etkin bir insan olmak hayatta çok daha değerli bir şeydir. Peter Ducker, hiç yapılmaması gerek bir işi çok etkin bir şekilde yapmak, insanın düşeceği en acınası durumlardan biridir diyerek, etkili insan olmanın önemini vurgulamıştır. Herkes etkili insan olmayı öğrenebilir. Bu yüzden yazımızda etkili insanların özellikleri konusuna yer vereceğiz.  

 

Peter Durcker’a Göre Etkili İnsanların Özellikleri  

 

Ne Yapılması Gerektiğini Sorgulamak

Her insanın her gün yapması gereken pek çok iş bulunmaktadır. Bunların hangileri önemli hangileri öncelikli diye ayırmak ve nelerin yapılacağına karar verip bunları hayata geçirmek, etkili olmanın en önemli koşuludur. Acil olan ile önemli olanı ayırmak etkili olmak için şarttır. Bir insan sürekli acil işlerini yapmak için efor harcarsa günleri telaşla geçer ve yapılması gereken önemli işlerini unutur. Zamanı doğru kullanmayı bilmeyen insan etkili olamaz.  Bu yüzden etkili olmak için önce zamanı yönetmeyi bilmek gerekmektedir.  

“Doğru Olan Nedir?” Sorusunu Sormak

Etkili insanlar, bir durumda kimin hakkında lehine karar alınması gerektiğini düşünmek yerine, söz konusu şirket için doğru nedir diye sorarak buna göre alırlar. “Doğru olan nedir?” sorusunu sorup doğru olan duruma göre davranmak etkili insanların özellikleri arasında yer alan en önemli özelliklerden biridir. Çünkü bu özellik adeta bir pusula görevi görmektedir. 

Bir Eylem Planı Geliştirmek

Etkili insanlar kararlarını muhakkak eyleme dönüştürürler ve hayata geçirirler. Eyleme değişmeyen hiçbir kararın bir değeri yoktur. Ayrıca etkili insanlar yaptıkları her planın hayatın getirdiklerine göre değişmesi ve güncellenmesi gerektiğini de bilirler. Bu nedenle planlarını belirli aralıklarla gözden geçirerek gerekirse değişiklikler yaparlar.  

Sorunlara Takılı Kalmazlar, Fırsatlara Odaklanırlar

Karşımıza çıkan sorunlar elbette önemlidir. Bunların çözülmesi gerekir fakat ama sorunları çözmek ileriye etkili bir adım atmaya fayda sağlamaz. Hayatta her zaman başka fırsatlar bulunmaktadır. Bu yüzden de etkili insanlar sorunlara takılı kalmak yerine yeni fırsatlara odaklanırlar. Bu yüzden de değişimden ve değişmekten korkmazlar. 

Kendi Güçlü ve Zayıf Yönlerinin Farkındalardır

Etkili insanların özelliklerinden biride farkındalık sahibi olmalarıdır. Kendi eksikliklerini bilirler ve bunları gidermek için uğraşırlar.  

Farklı Görüşlere Önem Verirler

Etkili insanlar, çevrelerindeki insanlarla sürekli aynı görüşte olmayı istemezler. Doğru kararların farklı görüşlerin tartışılmasıyla ortaya çıktığının farkındalardır. Bu yüzden de herhangi bir toplantıda herkes aynı görüştüyse, mutlaka farklı görüşlerin ifade edilmesini isterler ya da kendileri aykırı biri görüş ileri sürerek toplantıda konular pek çok boyutu ile tartışılır.  

 

Sınav Stresi Nedir? Sınav Stresi Nasıl Engellenir?

Sınav stresi; sınav öncesi öğrenilen bilgilerin, sınav sırasında etkili bir şekilde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine sebebiyet veren, yoğun kaygı, korku ve endişe gibi olumsuz duyguların bir ara yaşanması durumu olarak tanımlanmaktadır.  

Çoğu insan sınavlardan önce kaygı, korku ve endişe yaşamaktadır. Kaygı ne kadar olumsuz bir duygu olarak ele alınsa da normal seviyede yaşanan kaygı bireyi korur bu açıdan sağlıklı bir duygudur. Kaygı, bireyleri psikolojik ve fizyolojik olarak canlı tutar ve daha iyi bir iş çıkarmasına yardımcı olur. Ancak kaygı, korku gibi duyguların aşırı seviyelerde yaşanması kişinin günlük yaşantısınız olumsuz etkiler ve performansının düşmesine ve bozulmasına sebebiyet verir. Bu yüzden sınav stresi yaşayan kişilerde profesyonel bir destek alınması önerilir. 

Sınav kaygısı kişilerde çeşitli fiziksel, bilişsel, davranışsal ve duygusal belirtilere neden olmaktadır. 

 • Kalp Çarpıntısı 
 • Titreme 
 • Terleme 
 • Baş Ağrısı 
 • Uyumada Zorluk 
 • Odaklanmada Güçlük 
 • Yeme Düzeninde Bozulmalar 
 • Aşırı Huzursuzluk ve Sinirlilik Hali 
 • Baş Ağrısı 
 • Yorgunluk ve Halsizlik 

Sınav Stresi Nasıl Engellenir? 

Sınav Stresi Nedir? Sınav Stresi Nasıl Engellenir?
 • Stresi yönetmesi için kişinin kendisine uygun bir motivasyon kaynağı bulması gerekmektedir.  
 • Stresi gelecek korkusuna dönüştürmeden, mevcut kaygı seviyesini olumlu bir yöne yönlendirmek gerekmektedir. 
 • Kişi boş zamanlarında kendine vakit ayırmalı ve sevdiği şeylerle uğraşmalıdır. 
 • Stres seviyesini düzenleyecek bir hobi edinmek gerekmektedir. 
 • Sınavın sonuçlarını çok fazla büyütmemek gerekmektedir. Bu sonuç dışında başka alternatiflerinin olduğunu bilmek sınav stresini en aza indirecektir. 
 • Sınavla ilgili olmayan durumlar düşünülmemelidir. “Ben bunu yapamam” “Sınavlarda zaten hiçbir zaman başarılı olamadım” gibi öğrenilmiş çaresizlik durumlarına girilmemelidir.  
 • Yoga gibi dingin spor dallarına yönelerek gevşemek stres ve kaygı düzeyini azaltacaktır. 
 • Stresli ve kaygılı hissedildiği zaman hava almak ve pozitif düşüncelere yer vermek kaygı seviyesini düşürecektir. 

Sınav stresi, sınav zamanlarında ortaya çıkan, kişinin aşırı sıkıntılı ve endişeli olmasına neden psikolojik bir durumdur. Herkes sınav esnasında belli bir seviyede kaygı ve stres yaşar fakat bu durumla başa çıkmayı öğrenememek performansı olumsuz yönde etkileyecektir. Aşırı stres ve kaygı halinde kişi çalıştığı konuyu hatırlayamayacaktır. Kişinin yaşamını ciddi şekilde etkileyen, başarısız olmasına sebebiyet veren, fiziksel ve ruhsal olarak çöküntülere neden veren kaygı seviyesi durumunda kesinlikle bir uzmandan yardım alınmalıdır.  

 

 

Zengin İnsanların Arkadaş Seçimi Nasıldır?

Zengin insanların arkadaş seçimi yaparken, daha çok iş çevresine yakın kişileri tercih etmeleri tesadüf değildir. Elbette ki bu durum istisnai olsa da zengin insanların çevresindeki insanlara baktığımızda, bunu rahat bir şekilde görebiliriz. Bunun temel amacı ihtiyaç sahibi insanların kendilerine maddi olarak zarar vermesini önlemek ve gelecek projelerinde arkadaş çevrelerini değerlendirmektir.

Zengin İnsanların Arkadaş Seçimi

Her insanın arkadaş çevresi, aslında geleceğini değiştirecek adımları atması için önemli bir yer tutmaktadır. Bu konuda dünya genelinde birçok araştırma yapılmıştır. Yaklaşık 200 Milyoner ile yapılan röportajda, zengin olan bu insanların arkadaş çevresi için kendilerine ilham verecek ve gelecekte işlerini daha iyi şartlarda yapabilecekleri insanları tercih ettikleri görülmektedir.

Yani zengin insanlar, kendileri gibi zengin ve başarılı insanlarla arkadaşlık kuruyorlar. Zengin bir insanın maddi zorluklar içerisinde olan veya kendisine fayda sağlamayacak bir insanla arkadaşlık kurması nadir görülen durumlardan biri olarak görülüyor.

Zengin İnsanların Arkadaş Seçimi

Ortalama İnsanlar Arkadaşlarını Bilinçsiz Şekilde Seçiyor

Yapılan araştırmalarda maddi boyutu orta seviyede olan insanların, arkadaşlarını zengin insanlara göre daha bilinçsiz bir şekilde seçtiklerini göstermektedir.

Kişinin arkadaş çevresi de kendisine benzer olduğu için, genellikle arkadaş etkisiyle fazla gelişim gösterememesi söz konusu olabilmektedir. Ancak milyoner insanlara baktığımızda bu durum tamamen farklıdır. Onlar her zengin ile arkadaşlık kurmak istemeyip, daha çok kendi sektörleri ile alakalı ve işlerinde faydalı olabilecek insanlarla dostluk kurmayı tercih ediyorlar.

Arkadaşınız Sizi Aşağıya Çekebilir

Arkadaş çevreniz yapacağınız çalışmalarda sizi daha aşağıya çekebileceği gibi, daha yukarıya da kaldırabilir. Çünkü kişinin hayattan beklentileri ve hayalleri, maddi durumları ile bağlantılıdır.

İş hayatınızda daha ileride yer almak ve maddi durumunuzu düzeltmek istiyorsanız, mümkün olduğunca zararsız ve sizden daha zengin insanlarla irtibatta olmaya önem vermeniz gerekir. Sonuç itibarıyla geriye dönüp arkadaş çevrenize baktığınızda, birçoğunun sizin için hiçbir katkısı olmayan insanlar olduğunu görebilirsiniz.

Arkadaşlık ve dostlukla para her şey demek olmasa da olumlu ve olumsuz etkilerini karşılaştırdığımızda, arkadaşlarınız arasındaki birçok insanın size faydasından çok zararı olduğunu görebilirsiniz.

İyi Bir Arkadaşta Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

İyi Bir Arkadaşta Olması Gereken Özellikler

Arkadaşınızda aşağıdaki özelliklerin olması, sizin için büyük faydalar sağlayacaktır. Zengin insanların seçimlerinde de zaten genellikle bu özelliklerin bir çoğunu bulabilirsiniz.

 • Çalışma etiğine sahip olanın çalışkan bir insan olması,
 • Disiplinli ve güçlü bir iradeye sahip olması,
 • Finansal açıdan istikrarlı ve güçlü olması,
 • Çevresine karşı sadakat duygusunun gelişmesi,
 • Cesaret verici özelliklere sahip olması,
 • Çevresine ve arkadaşlarına güven vermesi,
 • Dünya görüşünün pozitif olması,
 • Heves ve tutkularının abartıya kaçmayacak şekilde kararında olması,
 • Minnet duygusunun gelişmişliği,

İyi bir arkadaş için ideal özellikler arasında yer almaktadır.

 

İş Hayatında Çevre Edinmenin Yolları

İş hayatında çevre edinmek, işinizin kalitesi ve başarı oranını artıran en temel etkenlerden biridir. Çünkü faydalı ve geniş bir çevreye sahip olmak, daha nitelikli ve karlı işler yapmanızın yolunu açacaktır. İş hayatında çevre edinmenin yolları arasında uygulayabileceğiniz birçok basit ama etkili yöntem bulunuyor. Edineceğiniz çevre maddi olanak ve sektörünüze göre farklılık gösterecek bir durum olsa da kaliteli çevre yapmanız daha iyi iş teklifleri almanızın da önünü açacaktır.

Sosyal çevreden ziyade çalışma hayatında faydalı çevre edinmeniz, hayatının yanı sıra sosyal hayatınıza da etki edebilir. Özellikle bulunduğunuz kuşaktan sonra gelen nesil arasında bir uçurum olduğunu düşünüyorsanız, bu düşünce çalışma hayatında yapabileceğiniz yanlışlardan biridir. Çünkü iş hayatında öngörüler ve önyargılar önemli bir yer tutmaktadır.

Şayet kendi işiyle ilgilenen ve başarı elde etmeyi planlayan biriyseniz, kendinizden önceki ve sonraki kuşaklarla da iyi bir iletişim halinde olmanız ve hatta arkadaşlık ilişkilerinizin gelişmiş olması gerekir.

İş Hayatında Çevre Edinme Yolları Nelerdir?

Daha geniş ve işlerinize faydalı bir çevreye sahip olmak için, aşağıdaki önerileri dikkate almanız sizin için faydalı olabilir.

İnsanlarla İrtibatta Olmasını Bilin

İş çevresinde işinize nadir olarak yarayacak insanlarla dahi iletişiminizi asla koparmayın. Hatta işinize yaramayacak olduğuna inandığınız insanlarla dahi iletişim halinde olmak, belirli bir zaman içerisinde o insandan faydalanmanızı sağlayabilir.

Buradaki faydalanmak art niyetli bir tutum değildir. Sadece işinizi yapabilmeniz için, hiç ummadığınız insanlardan çeşitli yardımlar alabilirsiniz. Bu yüzden önem sırasına göre sosyal ve iş hayatınızda tanıştığınız insanlarla belirli düzeyde iletişim kurmaya önem gösterin. Doğrudan ziyaret edemiyorsanız bile, en azından telefon veya internet aracılığı ile kısa bir iletişim kurarak, sağlık durumunu sorup nezaketen iletişim kurmuş olabilirsiniz.

İnsanlara Yardımcı Olmanın Yollarını Arayın

Gerçek manada kaliteli bir çevre edinmek istiyorsanız, sadece insanlardan fayda beklemeyin. Sizin de insanlara faydanızın olması, daha sağlam ilişkiler kurmanıza yardımcı olacaktır.

Bu yardımlar sadece maddi olarak düşünülmemeli, aynı zamanda kişinin iş yaşantısında karşılaşacağı sorunların üstesinden gelmek için yapılacak yardımlar da olabilir. Böyle bir durumda karşınızdaki kişi büyük memnuniyet duyup, sizin yardımınızı veya yardım isteğinizi belki de ömür boyu unutmayacaktır.

İnsanları Küçük Görmeyin

Çevre edinememenin en önemli nedenlerinden biri, insanları küçük görmektir. Kimi insan maddi açıdan gelişmiş olurken, fiziksel ve karakter olarak kendini geliştirmemiş olabilir. Veya bunun tam tersi olması da birçok meslek dalında görülebilecek bir durumdur.

Her ne olursa olsun insanları küçük görmemeye özen göstermelisiniz. Bunların yanı sıra mesleki sınıfları ve unvanları ile onları küçümsemeniz, günü geldiğinde en basit işinizi yaptırmak için dahi o insanlara muhtaç olduğunuzda mahcubiyet duymanıza neden olabilir.

Planlı Hareket Edin

İyi bir plan oluşturmak, iş hayatında çevre edinmenin yolları arasında önemle durulacak konulardan biridir. Çevrenizdeki her insanın değerli olduğunu unutmayın. Ancak bunu yaparken insanlarla herhangi bir plan oluşturduğunuzda, birazda iş hayatında sizlere daha fazla faydalı olabilecek kişilere zaman ayırmanız gerekir.

 

Etkili İletişim Nasıl Kurulur?

Gerek sosyal ve gerekse iş hayatında etkili iletişimin önemi oldukça fazladır. Ancak sadece iletişim kurmak, etkili iletişim kurmak anlamı taşımaz. Bu yüzden karşınızdaki kişi ya da kişilerle etkili bir iletişim kurabilmek için, bazı ayrıntıları dikkate almanız gerekir. Peki, etkili iletişim nasıl kurulur? Bu soru, kişisel gelişimine artı değer katmak isteyenlerce sıklıkla sorulmaktadır. Çünkü doğru bir iletişim kurulması halinde, kendinizi daha iyi ifade edebileceğiniz için, istihdam ve sosyal alanlarda da başarılı olmanız da mümkün olacaktır.

Kişinin kullanmış olduğu iletişim dili eğitimini, dini inançlarını, yetişmiş olduğu ortamı ve yaşını ortaya koymak için yeterli olmaktadır. Etkili iletişim teknikleri arasında kullanılabilecek bu yöntemler, kişisel gelişim içinde önemli birer figür haline gelmiştir.

Etkili İletişim Nasıl Kurulur? Ne Yapmak Gerekir?

Aslında iletişim dilinin açık olması, etkili bir iletişim için en önemli ayrıntıdır. Bunun dışında aşağıdaki ayrıntılara dikkat etmek, etkili iletişim konusunda size ihtiyacınız olan başarıyı getirmek için yarar sağlayacaktır.

Kendinizden Bazı Örnekler Verebilirsiniz

Özellikle hayatında sorunlarla karşılaştığınızda, sizin altınızda yer alan pozisyonlarda bulunan kişilerle istişare ederken kendinizden örnekler verebilirsiniz. Ortadaki sorunla alakalı mevcut endişelerinizi, doğrudan kendinizi örnek göstererek vermeniz diğer insanların bunu anlamasına yardımcı olacaktır.

Son Söz Her Zaman Sizde Kalmasın

İletişimde yapılan en büyük hatalardan biri, her zaman son sözü söyleyen kişi olma çabasıdır. Bunun yerine diğer insanların da sorunlar ya da projeler üzerinde gelecekte söz söyleme haklarının olmasını sağlayın. Hiç ummadığınız bir anda ve yine hiç ummadığınız bir kişi, son sözü ile problemin ortadan çözülmesine büyük katkı sağlayabilir.

İletişim İçin Sınırları Zorlamayın

Sosyal veya iş yaşantınızda insanlarla iletişim kurmaya çalışmak, her şeyden önce sizin bu iletişimden faydalı çıkmanızı sağlayacaktır. Ancak sizinle iletişim kurmamakta ısrarcı olan kişiler ile iletişim kurabilmek için ısrarcı olmanız, işin büyüsünü ortadan kaldıracaktır.

Tane Tane ve Sakin Konuşmayı Deneyin

İyi bir iletişim diline sahip olmak için, öfkeli konuşma şeklinden vazgeçmeniz gerekir. İnsanlara bir şeyleri anlatırken bunu tane tane ve sakin bir şekilde anlatmanız gerekir. Problem ne kadar büyük olursa olsun, soğukkanlılığınızı koruyarak problemi çözmek için başvuracağınız kişilerle iletişiminizde sakin olmanız faydalı olacaktır.

Göz Teması Etkili İletişimin Anahtarıdır

İnsanlarla göz teması kurmak, etkili iletişim en doğru şekilde nasıl kurulur? Sorusunun önemli cevaplarından biridir. İletişim kurarken insanlarla göz göze gelmekten çekinmek, iletişim dilinin basit kalmasına sebep olacağı için pek fayda sağlamayacaktır.

Etkili Cümleler Seçin

Cümlelerinizde daha şık ve etkili kelimeler seçmeniz, iyi bir iletişim dili için size fayda sağlar. Basit cümle kalıpları ile konuşmanız ve bunu sık tekrar etmeniz, iletişimin gücünüz zayıflatacaktır.

 

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim; kişinin sahip olduğu potansiyeli daha iyiyi bir seviyeye getirmek için gerçekleştirdiği pozitif çabadır. Kişisel gelişim isteği, insanın mevcut konumundan daha iyisi olabileceğini hissetmesi, düşünmesi ve istemesiyle tetiklenmektedir.

İnsanoğlu, ilk insandan günümüze kadar sürekli olarak değişim içindedir. Alınan eğitimler, izlenilen filmler, okunulan kitaplar, kurulan ilişkiler, gezilen yerler gibi pek çok faktör insanı değişime itmektedir. Bu değişimler insanın, kontrolü ve bilinci dışında gerçekleşmektedir.

İnsanlar bir potansiyel ile dünyaya gelirler ve bu potansiyelinin farkına vararak amaçlarına ulaşırlar. Fakat, dünyada potansiyel olarak daha iyiler her zaman vardır. Bu yüzden, kendilerini tanıyarak, mevcut konumlarını daha iyi bir yere getirmek isteyen insanlar kişisel gelişim alanına yönelirler. Peki, herkesin kendini geliştirmek için tercih ettiği yollardan biri olan, kişisel gelişim nasıl gerçekleşir?

Kişisel Gelişim Nasıl Gerçekleşir?

Kişinin kendini, bilgi ve becerilerini isteyerek daha iyiye taşıma hedefine odaklanması kişisel gelişimi için bir adımdır. İnsanın kendini geliştirebilmesini destekleyecek pek çok imkân bulunmaktadır. Özellikle günümüzde bu alanda yardımcı olabilecek pek çok kitap, dergi, film, belgesel, kurs ve seminerler vardır.

Kişisel gelişimin gerçekleşmesi için;

 1. Her şeyden önce kişinin kendisine önem vermesi gerekmektedir. Kendisine önem veren kişiler, kendileri için harekete geçecektir.
 2. Kendini geliştirmek için insanın kendisini tanıması gerekmektedir. Potansiyelinin farkına varan insan bu yolda adımlar atarak kişisel gelişimini destekleyecektir
 3. Ulaşılmak istenilen hedef ya da hayal ile ilgili her şeyi öğrenmek bu alanda kendini eğitmek, kişisel gelişimi gerçekleştirmekte faydalı olacaktır.
 4. Ulaşılmak istenilen hedef ve hayali hatırlatacak semboller ile motive olmak bu yolda başarıyı sağlayacaktır.
 5. Her şeyden önce kişinin kendisine önem vermesi gerekmektedir. Kendisine önem veren kişiler, kendileri için harekete geçecektir.
 6. Kendini geliştirmek için insanın kendisini tanıması gerekmektedir. Potansiyelinin farkına varan insan bu yolda adımlar atarak kişisel gelişimini destekleyecektir
 7. Ulaşılmak istenilen hedef ya da hayal ile ilgili her şeyi öğrenmek bu alanda kendini eğitmek, kişisel gelişimi gerçekleştirmekte faydalı olacaktır.
 8. Ulaşılmak istenilen hedef ve hayali hatırlatacak semboller ile motive olmak bu yolda başarıyı sağlayacaktır.

Bunların dışında kişisel gelişimin gerçekleşmesine yardımcı olacak fiziksel, zihinsel, sosyal ve ruhsal gibi pek çok kaynaklarda vardır.

Fiziksel Kaynaklar: Kişisel gelişim ve büyümenin gerçekleşmesi için, insanlar orta seviye fiziksel aktivitelere ihtiyaç duymaktadır. Haftanın üç günü, 30 dakikalık bir yürüyüş ya da 15 dakikalık bir koşu bu ihtiyacı giderecektir.
Zihinsel Kaynaklar: Günlük olarak çözülen bulmacalar ya da Lumosity gibi belleği, dikkati, işlem hızını ve problem çözmeyi geliştirdiğini iddia eden zihinsel oyunlar oynamak kişisel gelişimi destekleyecektir.
Sosyal Kaynaklar: Kişilerden görülen destek, yalnız olmadığını bilme hissi; umut ve duygusal anlamda insanları sosyal çevrede olumlu bir şekilde etkilemektedir. Bu gibi konularda pek çok alanda destek grupları vardır. Bu destek gruplarına katılmak kişisel gelişim açısından en iyi kaynaklardan biridir.
Ruhsal Kaynaklar: İnsanlar ruhsal olarak iyi bir durumda olmadıklarında, hayatlarına ve çevrelerine karşı ilgili olmamaktadırlar. İyi bir ruh hali, kişisel gelişimi tetikleyen bir durumdur. Bu yüzden insanlar, ruhsal olarak rahatlamak için dua etmek ya da yoga yapmak gibi ruhsal aydınlanmayı sağlayacak alanlara yönelmelidir.

Kişisel Gelişimin Önemi

Utanma, kendini yetersiz görme, başarısızlık, herhangi bir duruma ya da konuya karşı motive olamamak kişisel gelişim eksikliği bulunan kişilerde sıklıkla görülmektedir.

Fakat, kişisel gelişim; kişinin iş hayatında ya da sosyal yaşamında farklılığı olan insanlar arasına girmesine olanak sağlar. Kazanılmış olan yetenekler ile diğer insanlar arasında fark edilir olmayı sağlar.

Kişisel gelişim sürecini tamamlamış insanlar, kendilerini daha iyi anlayabildikleri gibi empati yapma özellikleri de gelişir ve bu da diğer insanların iç dünyalarını anlamalarını sağlar ve bu sayede diğer insanlarla daha sağlıklı iletişim kurarlar. Bu süreçte öğrenilen ve uygulanan şeyler, kişinin fiziki ve ruhsal gelişimine katkı sağlayarak sağlıklı ve mutlu olmasını sağlar.

Kişi kendinde bulunan zayıf noktaları keşfedip ve bu konularda güçlenerek ya da güçlü olduğu konuları geliştirerek daha iyi hale getirmesi kendini daha mutlu ve değerli hissetmesini sağlayacaktır. Her gün kendine bir şey katan insanlar geriye döndüklerinde ne kadar yol aldıklarını görerek kendilerine olan öz saygısı artacaktır.