Köpeğin Gözü Neden Çapaklanır? 
Köpeğin Gözü Neden Çapaklanır? 

Köpeğin Gözü Neden Çapaklanır? 

Evcil hayvanlarının göz sağlığını korumak için köpek sahiplerine önemli bir sorumluluk düşmektedir. Peki, köpeğin gözü neden çapaklanır? 

Köpeklerde en hassas organlardan biri gözlerdir ve köpekler de tıpkı insanlar gibi çeşitli göz hastalıklarına yatkındır. Göz çapakları ve göz akıntısı köpeklerde bu göz hastalıklarının en yaygın olanlarıdır. Köpeklerde oluşan çapaklanmanın pek çok farklı nedeni olabilir. Ancak durumlar önlenebilir ve tedavi edilebilir. Evcil hayvanlarının göz sağlığını korumak için köpek sahiplerine önemli bir sorumluluk düşmektedir. Peki, köpeğin gözü neden çapaklanır? 

Köpeklerin Gözü Neden Çapaklanır? 

Köpek sahibi olanlar veya sahiplenmeyi düşünenler, bu sevimli arkadaşlar için her konuyu araştırmalıdır. İlk başta küçük bir sorun gibi görünen ancak tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara yol açabilen göz çapaklanmasının pek çok nedeni vardır. İlk olarak, sağlıklı bir köpeğin gözleri temiz, kansız ve parlak olacaktır. Çapaklanma sorunları bazen bulundukları ortam nedeni ile ortaya çıkabilir. Ayrıca köpeklerde konjonktivit ve soğuk algınlığı nedeniyle gözlerde çapaklar oluşabilir. Viral distemper gibi farklı semptomları beraberinde getiren bu hastalık için kısa süre içerisinde tedaviye başlanmalıdır. 

Sadece çapaklanma değil, herhangi bir hastalığın ilk aşamalarında doğrudan veteriner kontrolü yapılmalıdır. Doktor, köpeğin eski sağlığına kavuşmasında önemli bir rol oynayarak, mümkün olan en doğru ve en hızlı tedaviyi uygulayacaktır. Bu süreçte köpeğinizi en küçük problemlerde dahi veterinere götürmeniz gerektiğini bir kez daha vurgulamak isteriz. 

Köpeklerde Oluşan Çapak Problemi Nasıl Tedavi Edilir? 

Köpeğin Gözü Neden Çapaklanır? 
Köpeğin Gözü Neden Çapaklanır?

Köpekler düşündüğünüzden daha zeki hayvanlardır. Bu nedenle, göz kusurları gibi sorunları olduğunda, sizden önce durumun farkında olduklarından emin olun ve açıklamaya çalışın. Tek yapmanız gereken köpeğinizi günlük olarak takip etmek ve bulduğunuz sorunları çözmek için doğrudan veterinerinizle iletişime geçmektir. Göz kusurları size başta normal gelebilir ancak bir süre sonra körlüğe ve hatta can kaybına neden olabilir. 

Göz çapağı farklı şekilde tedavi edilebilir. Teşhis konulduktan sonra, bir veteriner genellikle suni gözyaşı ve özel çözümler önerecektir. Ayrıca antibiyotik içeren kremler çapak problemini tedavi etmek için en iyi yöntemlerdir. Veteriner hekimler, çapak problemlerini ortadan kaldırmak için genellikle asidik borik asit içeren solüsyonları göz damlası reçete ederler. Bu ilaçların tek yan etkisi, birkaç gün sürebilen göz akıntısıdır. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Köpeğin Gözü Neden Çapaklanır? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin