Mutlu Bir İlişki İçin Gerekenler
Mutlu Bir İlişki İçin Gerekenler

Mutlu Bir İlişki İçin Gerekenler

Günümüzde ilişlerinde en büyük sorunlardan biri de kısa, anlamsız ve kötü bir şekilde sürmesidir. Bu yazıda anlamlarla dolu güzel, mutlu bir ilişki için gerekenler nelerdir? konularından bahsedeceğiz. 

Mutlu Bir İlişki İçin İlk Adımlar: Sevgililik Nedir?

Mutlu Bir İlişki İçin İlk Adımlar: Sevgililik Nedir?
Mutlu Bir İlişki İçin İlk Adımlar: Sevgililik Nedir?

Öncelikle sevgililik kavramından başlayalım. Sevgili olmakla veya sevgililik bir kişiye karşılıklı bir şekilde bağlılık ve sevgi barındırmak demektir. Flört kavramı ile karıştırılmamalıdır çünkü flört duygusal arkadaşlık demektir. Sadece hoşlanmaktır yani sevgililik flörtten sonraki kısmıdır. Kısacası flört ettiğin kişi ile ilişkinin adını koyduktan sonraki halidir.

Nasıl Sevgili Olunur?

1) Taktik kullanmak: Öncelikle başkalarından duyulan taktikler kullanılmamalıdır çünkü her insan farklıdır ve karşınızdaki kişiye odaklı adımlar atmalıdır. Yani başkasında işe yaradı bende de yarar diye düşünülmemelidir.

2) Birlikte vakit geçirmek: Görüşme sıklığını arttırarak karşınızdaki kişiyi daha net tanır ve ortak yönlerinizi bulmak daha kolay hale gelmiş olur. Birlikte başka ortamlarda bulunmak hem size hem de çevresindekilere nasıl davrandığını görme ve tanıma fırsatı verir.

3) Aceleci davranmamak: Flört döneminden birden sevgililiğe geçilmemelidir önce hoşlanılan kişiyi tanımaya özen gösterilmelidir.

4) Kafa karışıklığı oluşturmamak: Karşınızdaki kişiyi aşırı bunaltmak, yoğun ilgi göstermek veya ona gelgit yaşatmak karşınızdaki kişide kafa karışıklığı oluşturur. Yani karşınızda ki kişiye net olunmalı ve kafa karışıklığı önlenmelidir.

5) Net olmak: Herkes ne istediğini bilen özgüvenli kişileri sever bu yüzden sadece ilişki açısından değil tüm hayatınızda özgüvenli olmaya özen gösterin.

6) Gerçekçi olmak: Kendinizi olmadığınız gibi biri olarak göstermek doğru değildir, yapmacık olmayın bu sebeple kendiniz gibi davranmakta fayda var. Karşınızdaki sizi siz olduğunuz için sevsin.

Eskiden çıkma teklifi diye bir şey vardı. Hoşlandığın kişiye teklif eder ve sevgili olunurdu ama günümüzde çıkma teklifi olayı artık demode olarak görülmektedir. Çıkma teklifinin demode olarak görülmesi yüzünden bazı kişiler kafa karışıklığı yaşamaktadır. Çıkma teklifi olsun veya olmasın bir kişi ile birlikte vakit geçirmekten mutluluk duyuluyorsa kişi zaten kendini çok güzel bir olay içinde bulur. Zamanla her şey yerine oturur ve anlam kazanır.

Mutlu Bir İlişki İçin Öneriler

  • Öncelikle karşınızdaki kişiyi kalıplara sokmaya çalışmayınız. Her insan farklıdır ve farklılara saygı gösterilmelidir. Bir kişinin farklılıklarını tanıyıp kabul etmek hem ilişkinizi güçlendirir hem de mutlu bir ilişkinizin oluşmasını sağlar.
  • Baskınlık kavramına girişilmemelidir. İlişkide bir yarışa gerek yoktur yani önemli olan anlaşabilmektir. Her iki kişinin de ilişki üzerinde eşit olduğunu unutmayın.
  • İlişkide çiftler birbirine vakit ayırmalıdır. Birlikte herhangi bir aktivitede bulunmak, dolaşmak , konuşmak ve onun ilgi alanlarına saygı gösterip katılmak önemlidir çünkü insan sevdiği bir aktiviteyi sevdiği kişiyle birlikte yaptığında mutlu olur.
  • Çiftler arasında ortak, anlaşmalı bir gelecek oluşturulmalıdır. Karşınızdaki kişinin isteklerine önem vermeli ve o doğrultuda kararlar verilmelidir yani illa benim dediğim olsun diye karşınızdakine baskı kurup bencillik gösterisine girilmemelidir.
  • Cinsel mutluluğu da önem verilmelidir. Genellikle mutlu çiftler cinsel hayatında da mutlu olurlar. Kendi arzularına önem verin bunun yanında partnerinizin de mutluluğunu sağlayın. Partnerinizin size yeterli olduğunu belli etmek önemlidir.
  • Mutlu bir ilişki için sürekli yeni fırsatlar oluşturulmalıdır. Yeni yerler görmek, birlikte yeni tatlar tanımak, birlikte yeni filmler ve diziler izlemek hatta birlikte yeni konular konuşmak bile ilişkinizi canlı tutar.

 İlişkilerde Yapılan Hatalar

 İlişkilerde Yapılan Hatalar
İlişkilerde Yapılan Hatalar

İletişimi Kesmek: Konuşamamak, duyguları paylaşmamak en çok yapılan hatalardan biridir. Karşınızdakine nasıl hissettiğinizi paylaşmak ve kötü hissettiren durumdan kaçmayıp çözüme ulaşmak için uğraşmalısınız.

Şüpheci Davranmak: Karşınızdaki kişiyi yapmadığı bir şeyler yüzünden suçlamak bir diğer en çok yapılan hatalardan birdir. Bu durum ilişkide güveni sarsar böylelikle ilişkinin kötü bir hale gelmesine yol açar. Öncelikle yapmanız gereken şey kafanızda soru işaretine sebep olan şeyleri partnerinizde konuşup bir sonuca ulaştırmalısınız.

Geçmişi Yüzünden Suçlamak: Karşınızdaki kişiyi sizi tanımadan önceki yaptığı davranışlar için suçlamak doğru değildir. İnsanlar hayatları boyunca hatalar yapabilir bu oldukça normaldir. İnsan bu hatalar sayesinde doğru yola yönelir. Geçmişte yaptığı size uygun olmayan bir davranış yüzünden olay çıkarmak yanlıştır çünkü unutmayın ki insanlar değişir ve hep iyiye yönelmek isterler.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mutlu Bir İlişki İçin Gerekenler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin