Pandemi, Üniversitelerde Hangi Bölümlerin Yıldızını Parlattı

Zorlu pandemi koşullarında sınava hazırlanan gençler için YKS geride kaldı. Şimdi sıra tercihlerde… Pandeminin üniversite tercihlerini etkileyeceğini ifade eden Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Aydın’a göre adayların tercih listelerinde bu yıl teknoloji ve e-ticaret bölümleri öne çıkacak.

 

“YÜKSELEN TRENDLERİN YANI SIRA KENDİ İSTEK VE İLGİSİNE BAKMALI”

Dr. Görkem İldaş’ın hazırlayıp sunduğu Yolun Başındayken programına katılan Aydın, veri biliminin önemine dikkat çekti. Aydın, büyük veri analizinin dünyayı değiştireceğini vurgulayarak adayın hangi alanı seçerse seçsin veri analizinde bulunabilecek yetkinliği kazanması gerektiğini belirtti. Aydın’a göre; yapay zekanın yücelttiği günümüzde insani becerilerin üzerinde daha fazla düşünülmesi gerekiyor. Aydın, insan odaklılık, empati, liderlik, girişimcilik, hepsinin bir arada olduklarında anlamlı olduklarına dikkat çekti. Aydın, bu kazanımlar için de gençlere okudukları alanın yanı sıra yan branşlarla, seminerlerle, sertifika programlarıyla eğitim hayatlarını desteklemelerini önerdi.

 

Aydın, “Öğrenciler panik yapmadan, seçtikleri alan kendilerine uymuyorsa bile üniversiteye geldikleri anda kendilerini geliştirecek ve değiştirecek çok daha fazla imkâna sahip olacaklar. Bunları araştırsınlar. Bunun yanı sıra yatay geçiş veya çift anadal yapabilirler. Yeter ki istesinler, kendilerinin farkında olsunlar.” dedi. Öğrencilere, yükselen trendlerin yanı sıra kişisel ilgi ve isteklerin de önemli olduğu uyarısında bulunan Aydın “Elektronik ticaret ile pek çok küçük ölçekli şirket bu dönemde büyüme gösterdi. E-ticaretin başladığı yer ile geldiği yer arasında büyük farklılıklar var. Teknoloji ve e-ticaret bölümleri bu tercih döneminde daha çok rağbet görecek ancak eğer üniversite adayı kendisinde bu yetkinliği ve isteği görmüyorsa kendi istediği bölümü seçmeli” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Pandemi, Üniversitelerde Hangi Bölümlerin Yıldızını Parlattı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin