Performansa Etki Eden Genler Spor Diyetinde Belirleyici

 Düzenli egzersiz ve spor yapanların, doğru diyet ile beslenmesi çok önemli.  Nesiller Genetik Hastalıkları Değerlendirme Merkezi Kurucusu, Genetik ve Farmakoloji Uzmanı Dr. Gülay Özgön, kas yaparken kilo dengesini sağlamak ve vücudun genel sistemine zarar vermemek için diyetlerin genetik danışmanlık alınarak oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

 

2009 yılından bu yana hastalara, uzman hekimlere, hastane, klinik ve diğer laboratuvarlara rutin ve kişiye özel genetik tanı hizmetleri, genetik danışmanlık ve sürekli eğitim hizmetleri sunan Nesiller Genetik, genetik analizlerin sadece teşhis ve tedavi süreçlerinde değil, yaşamın birçok alanındaki önemine dikkat çekiyor. Nesiller Genetik Hastalıkları Değerlendirme Merkezi Kurucusu, Genetik ve Farmakoloji Uzmanı Dr. Gülay Özgön düzenli egzersiz ve spor yapanların, doğru diyet ile beslenmesi önemli olduğunu, vücudun ihtiyaçları belirlenmeden yapılan düzenli ve ağır egzersizlerin hücrelerde kalıcı hasarlara neden olabileceğini söyledi.

 

Sporla eş zamanlı beslenmeye dikkat

Dr. Gülay Özgön, özellikle büyük kentlerdeki insanların günlük yaşam ve çalışma koşulları rutinlerinin düzenli hareketi engellediğini, insanların hareket ihtiyaçlarını spor ve egzersiz programlarıyla karşılamaya çalıştıklarını söyledi. Dr. Gülay Özgön’e göre düzenli yapılan egzersizlerin insanların sağlıklı yaşamları için önemli olduğunu fakat sporla paralel yürüyen beslenme sisteminin genetik analizlerle belirlenmesi gerektiğini söyledi. Özgön, “Hepimizin düzenli egzersize ihtiyacı var ve vücudun kas sisteminin oluşturulması optimal koşullar altında son derece faydalı. Fakat, kas yaparken kilo dengesini ve vücuda ihtiyacı olan besin maddelerini sağlamak kritik önem taşıyor. Vücudun ihtiyaçları belirlenmeden düzenli ve ağır egzersiz yapmak hücrelerde kalıcı hasarlara neden olabilir” dedi.

 

Performansınızda genlerinizin payı var

Düzenli yapılan egzersizlerin hücrelerimizi aktif hale getirerek, iskelet kasının gelişmesine destek olduğunu vurgulayan Özgön, “İskelet kasına olan yararın yanısıra düzenli egzersizler, kronik hastalıklarda iltihaplanma önleyici etki de yaratır. Süreci yararlı hale getirmek, sağlıklı bir beslenme ile mümkün olur. Çünkü beslenme genlerin çalışmasına etki eden en önemli faktördür. Her zaman söylediğimiz gibi, yapılan kan testleri ile vücudunuzun ihtiyacı olan birçok şeyi öğrenebilirsiniz ama genetik analizlerle kesin bilgiye ulaşırsınız. Performansa etki eden genlerin yapısını bilerek oluşturacağınız beslenme sistemleriyle en sağlıklı sonuçlara ulaşmanız mümkün olur” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Performansa Etki Eden Genler Spor Diyetinde Belirleyici

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin