Prof. Dr. Hale Bolak Boratav’a Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı Yaşam Boyu Başarı Ödülü

İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hale Bolak Boratav, ulusal psikoloji alanının gelişmesi ve güçlenmesi adına verdiği büyük emek ve önemli katkılardan dolayı Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü almaya hak kazandı

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hale Bolak Boratav, IV. Sosyal Psikoloji Kongresi kapsamında Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü aldı. 

 

Prof. Dr. Hale Bolak Boratav, ulusal psikoloji alanının gelişmesi ve güçlenmesi adına verdiği büyük emek ve önemli katkıların yanı sıra ilkeli ve özverili akademik hayatı ile ödüle layık görüldü. 

 

Prof. Dr. Hale Bolak Boratav’a ödülü 11-12 Haziran 2022 tarihlerinde, Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji Bölümü ev sahipliğinde, IV. Sosyal Psikoloji Kongresi açılışında düzenlenen ödül töreninde takdim edildi. 

 

‘Bir ayağınız üniversitenin dışında, toplumun içinde olsun’

Ödül töreninde konuşan Prof. Dr. Bolak Boratav, Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı’nın akademik hayatında kendisine rol model olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

 

“Çiğdem Hoca ile Boğaziçi Üniversitesi’nde birlikte çalıştım, akademik kariyerini sosyal psikolojide yapan onun en eski öğrencisiyim. Onun çok bilinen kültürlerarası Çocuğun Değeri Projesi’nden başlayarak doktora programına gidene kadar, Çiğdem Hoca’nın asistanlığını yaptım. Türkiye’de sosyal psikoloji alanının temel kitabı olan İnsan ve İnsanlar kitabının ilk baskısında birlikte çalıştık. ABD’deki doktora hocasının Türkiyeli ikinci nesil doktora öğrencisi olma şansını elde ettim.

 

“Rol modelim olarak Çiğdem Hoca’nın üzerimde formatif bir etkisi olmuştur. Bugün öğrencilerime Sosyal Psikoloji dersini şevkle anlatıyorsam ondan aldığım ilham sayesindedir. Araştırmalarımda da onun açtığı yollardan, onun izinden gittiğimi düşünüyorum. Çiğdem Hoca’nın hep gündeminde olan toplumsal cinsiyet temelli eşitsizlik ve kadının güçlenmesi benim de çalışmalarımda önemli bir yer tutuyor. Onun çok önemsediği kültürlerarası perspektif, sosyal psikolojik olguları kültürel bağlamında anlamaya verdiği önem benim de araştırmacı kimliğimin belirleyici bir unsuru oldu. Son olarak, ‘Bir ayağınız üniversitenin dışında, toplumun içinde olsun’ mesajı bana da yol gösterici oldu ve olmaya devam edecek.”

 

Türkiye’de sosyal psikolojinin kurucusuydu

Sosyal psikolojinin Türkiye'de kurucusu olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, 2016 yılında ilki yapılan Sosyal Psikoloji Kongresi’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü ile onurlandırılmıştı. 2017’de yaşamını yitirmesinin ardından onun anısına Çiğdem Kağıtçıbaşı Yaşam Boyu Başarı Ödülü olarak düzenlenen bu ödül her yıl sosyal psikoloji alanına akademik çalışmalarıyla önemli katkılar sunan bilim insanlarına veriliyor. BİLGİ Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Emeritus Prof. Dr. Diane Sunar, bu ödülü almaya hak kazanan ilk isim olmuştu. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Prof. Dr. Hale Bolak Boratav’a Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı Yaşam Boyu Başarı Ödülü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin