Tiroid Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?
Tiroid Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Protein Takviyeleri Zararlı mıdır?

Protein vücudun normal işleyişi için gerekli yapı taşıdır. Gıdalardan ve bazı durumlarda özel takviyelerden karşılanabilir. Sporcu beslenmesinde ve gelişim çağındaki bireylerin beslenmesinde önemli bir yer tutan protein, en doğal haliyle süt ürünleri ve etten elde edilmektedir. Protein vücut geliştiriciler için de gereklidir ve zaman zaman protein tozu kullanılarak vücuda protein alınmaktadır.

Peki protein takviyeleri zararlı mıdır? Yoksa protein ihtiyacı bu tozlardan karşılanabilir mi? Bu konuda uzmanlar bir fikir birliği sağlayamamıştır. Bundan dolayı da protein takviyeleri ile ilgili kesin bir yargıdan bahsetmek yanlış olacaktır.

Protein Tozu Nedir?

Hücre gelişimini desteklemek, kansızlığı önlemek, vücut direncini ve kas dokusunu arttırmak için protein gerek duyulan bir besindir. Et, yumurta, süt, yoğurt, peynir, fasulye, nohut, badem, kabak çekirdeği gibi gıdalardan elde edilen protein, amino asitlerden oluşan yüksek moleküler ağırlıklı organik bir bileşiktir. Protein tozu yapımında ise peynir altı suyu, kazein veya diğer bir deyişle süt proteini, soya proteini ve yumurta proteininin ayrıştırılma işlemine tabii tutulur. Proteinleri saflaştırmak için kimyasal ve hafif işlemler kullanılır. Bu işlemler protein tozunun kalitesini ve vücudun kullanabileceği protein tozu miktarını belirler. Protein vücuda alındığında mide ve ince bağırsakta amino asitlerle parçalanarak sindirilir.

İnce bağırsaktan emilen protein kan yoluyla karaciğere taşınır. Protein de vücudun enerji ihtiyacını karşılar ve metabolizmanın ihtiyacına göre karaciğerden kullanılır. Bazı hücreler ayrıca peptit bağları üreterek doku ve organları oluşturmak ve geliştirmek için proteinlere ihtiyaç duyar. Protein tozu genellikle uzmanların rehberliğinde profesyonel sporcular tarafından tüketilen bir besin takviyesidir. Özellikle vücut geliştirme ile ilgilenenler tüketerek kas kütlesini hızlı bir şekilde artırmak için bu takviyelerden yararlanmaktadırlar.

Protein Tozunun Sağlığa Zararları

Protein takviyelerinin sağlığa zararlı olduğunu savunan uzmanlara göre protein tozu zararları hem ruhu hem de bedeni büyük oranda etkilemektedir.

Bağırsakları Yoruyor

Düzenli olarak protein tozu alan kişilerin bağırsakları aynı besine maruz kaldığı için bir süre sonra bağırsak aktiviteleri bozulacaktır. Protein tozu sporcular için önemli bir besindir ancak bazen birçok insanda bağırsak tembelliğine veya ishale neden olabilir.

Deri Sarkmalarına Sebebiyet Verebiliyor

Düzenli olarak protein tozu kullanan sporcuların protein tozu kullanmayı bıraktıktan sonra cilt sarkmaları yaşadığı bilinmektedir. Protein tozu kullanım sırasında kasları ve cildi toplama özelliğine sahiptir. Vücut bu besine alıştığı için kullanmayı bıraktığınızda ciltte sarkmalar meydana gelebilir.

Karaciğer Sağlığını Tehdit Ediyor

Protein tozu kullanan birçok insanın cildinde sivilce bulunmaktadır. Akne, protein tozunun yan etkilerinden biridir. Protein tozu, karaciğer enzimlerinin dengesini bozabilir ve bazı kişilerde karaciğer hastalığına neden olabilir. Bu konuda pek çok doktorun bakış açısı çok nettir. Karaciğeri korumak ve kas gelişimini desteklemek için sağlıklı bir diyet uygulanmalıdır.

Kemikleri Zayıflatıyor

Yüksek proteinli bir diyet kalsiyum alımını büyük ölçüde azaltacaktır. Protein tozunun, uzun süreli kullanımı kemik yapısını etkiler ve belli bir yaştan sonra kemiklerin zayıflamasına neden olarak kırılgan bir hal almasına sebebiyet verir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Protein Takviyeleri Zararlı mıdır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin