sağlıklı ve uzun yaşamı sırrı

Sağlıklı ve Uzun Ömürlü Olmanın Reçetesi Nedir?

Dünyanın en uzun yaşayan insanlarına baktığımızda, bazı sağlık sırlarının olduğunu görmek mümkündür. Sağlıklı ve uzun ömürlü olmanın reçetesi olarak tanımlayabileceğimiz yaşam ve beslenme koşulları, insan ömrünü uzatacak etkiye sahiptir.

Elbette ki bunun başında sağlıklı beslenme gelirken, uzun yaşamak için beslenme ve yaşam koşullarında önemli değişiklikler yapmak gerekir. Her sağlıklı insanın çok uzun yaşaması mümkün olmasa bile, en azından yaşanan süre boyunca daha sağlıklı olarak yaşam süresini biraz daha artırmak mümkün olmaktadır.

Sağlıklı ve Uzun Ömürlü Olmanın Reçetesi

  • Mutluluğu kendinize çok görmeyin.
  • Daha düzenli ve kaliteli uyuyun.
  • Balık, sebze ve meyveleri bol tüketin.
  • Fazla kilolarınızdan kurtulun.
  • Egzersiz yapın.
  • Sigara, alkol ve uyuşturucudan uzak durun.
  • Vücut temizliğinize dikkat edin.
  • Sağlıklı beslenin.
  • Kimyasal ortamlar ve kirli havadan uzak kalın.
  • Doğa ile iç içe olun.

Mutlu Bir Yaşam Sürün

Her şeyden önce mutlu bir yaşam sürmeniz, genel sağlık üzerinde birçok etkiye sahiptir. Salgılanan mutluluk hormonlarının kişinin ömrünü uzatıcı etkiye sahip olduğu birçok bilimsel çalışmada görülmüştür.

Uyku Düzeni ve Kalitesi Önemlidir

Gerçekten sağlıklı bir yaşam sürmek ve ömrünüzün uzun olmasını istiyorsanız, uyku düzeni ve kalitesi şarttır. Çünkü uyku esnasında metabolizma çalışmaya devam ederken, organlar günün yorgunluğunu bu süreç içerisinde atacaktır. Uyku esnasında tüm organlar kesintisiz çalışıyor olsalar da normal süreçten daha az çalışırlar.

Sağlıklı Beslenin

Genel anlamda sağlıklı ve düzenli olarak beslenmek, vücudun sağlıklı olmasına bağlı olarak insan ömrünü uzatmaktadır. Vücudun düzenli ihtiyaç duyduğu proteinler, mineraller ve vitaminler mutlaka düzenli olarak alınmalıdır.

Sigara, Uyuşturucu ve Alkolden Uzak Durun

Her ne kadar alkol ve sigaradan bahsediyor olsak da uyuşturucu maddelerin de organları mahvederek erken yaşta ölümlere sebep olduğunu sıklıkla görüyoruz. Sigara ise alkol ile birlikte insan ömrünü kısaltan en kötü alışkanlıklar arasında yer alır.

Egzersiz Olmadan  Uzun Bir Yaşam Reçetesi Olmaz

Sağlıklı bir yaşam için yıllardır uzmanlar tarafından önerilen egzersizler, aksatılmadan yapılmalıdır. Özellikle hareketsiz yaşam biçimine sahip olan kişilerin düzenli olarak egzersiz yapmaları, başta kalp krizi riski olmak üzere birçok sağlık sorununun görülme riskini azaltmaktadır.

sağlıklı ve uzun yaşamanın reçetesi

Fazla Kilolara Elveda Deyin

Aşırı kilolu olmak, birçok önemli hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden bir an önce ideal kilonuza kavuşarak bunu korumanız önemlidir. Özellikle kalp krizi, diyabet, kanser ve diğer kronik rahatsızlıklar, obezite hastalarında daha fazla görülür.

Balık, Sebze ve Meyveler İhmal Edilmemelidir

Sağlıklı beslenmekten yukarıda bahsetmiş olsak da bu üç grupta yer alan besinlere ayrıca değinmek istedik.

Haftada iki kez balık tüketmek, sağlıklı ve uzun ömürlü olmanın reçetesi arasında en önemli şeylerden biridir. Ancak cıva içeriği sebebiyle fazla cıva barındıran balıkların tüketimi konusunda dikkatli olunmalıdır. Sebze ve meyveler ise günde en az 4 porsiyon olarak tüketilmelidir. Bunlar yemeklerin içerisinde veya çiğ olarak tüketilebilir.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlıklı ve Uzun Ömürlü Olmanın Reçetesi Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin