Sofra Adabı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Sofra Adabı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sofra Adabı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kendi evimizde yemek yerken bunu rahat bir şekilde yapsak da dışarı da ve aynı masada başkalarının olduğu bir yemekte dikkat etmemiz gereken ve sofra adabı olarak bilinen çeşitli kurallara uymak gerekiyor. Bunlar birer kural gibi görünse de aslında uygulanması gereken gayet kolay eylemler bütünüdür.

Sofra Adabı Hakkında Kısa Bilgiler

Ekmeğinizi Tabağınıza Koyun

Sofra adabı ile ilgili yanlış uygulanan en önemli davranış yemek için aldığımız bir dilim ekmeği böldükten sonra ekmeğin kalan kısmını masanın üzerine koymak yerine tabağımızın kenarına koymaktır. Bu görgüsüzlük olarak nitelendirilmese de sofra adabı için önem taşır. Özellikle resmi yemeklerde daha fazla önem taşır.

Çorbayı Üflemeyin

Çorba içerken kaşığın yarısı doldurulur ve üflemeden tek seferde içilir. Eğer sıcaksa tabağın içinde karıştırılarak ve yine üflenmeden soğuması beklenir. Her insanın sıcaklık eşiği farklıdır ve o anda masada bulunan bazı kişiler çorba sıcak olsa da daha erken bitirebilirler. Bunu çok da önemsemeden kendi istediğiniz hızda tüketmeye özen gösterin.

Sebze ve Köfteyi Çatalla Tüketin

Sebzeleri çatalla tüketmek gerekiyor. Karıştırılmaması gereken nokta ise sebze yemeklerinin değil sadece sebzelerin çatalla tüketilmesidir. Bu noktada salatanın da çatalla tüketilmesi gerekiyor. Aynı zamanda köfte de sebze grubunda değerlendirilir. Bu yüzden çatalla yemek gerek.

Eti Çatal ve Bıçakla Tüketin

Geleneksel olarak pek çok insan et yemeği tüketirken kaşığın ya da çatalın yan tarafını kesmek için kullanır. Oysa ki bunu yapmak yerine bıçak ve çatalı aynı anda kullanmak sofra adabı açısından önemlidir. Aynı zamanda çatal ve kaşığı elinize aldığınızda hangisini hangi elinizle tutmanız gerektiğine başkalarının ellerine bakarak karar vermeyin. Çatalı sol, bıçağı ile sağ elle tutun. Eğer solaksanız bunun tersi olacak şekilde tutabilirsiniz.

Eti Çatal ve Bıçakla Tüketin
Eti Çatal ve Bıçakla Tüketin

Balık El İle Ayıklanır ve Çatalla Yenir

Balık yemesi zor gıdalar arasındadır ve yemeden önce ayıklanması gerekebilir. Bu ayıklama işlemini elimizle yapabiliriz. Zaten büyük bir çoğunluk bu şekilde yapar. Ancak yerken kesinlikle elimizle ayıkladığımız parçayı yine elimizle ağzımıza atmamalıyız. Mümkünse balığın tüm ayıklama işlemini önceden bitirip yeme işlemini sonradan yapmalıyız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sofra Adabı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin