Somon Balığının Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Somon Balığının Sağlığa Faydaları

Somon Balığının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Omega-3 yağ asitleri, protein, mineral ve vitaminler bakımından zengin olan somon balığının sağlığa faydaları oldukça fazladır. Özellikle D, B ve A vitaminleri bakımından güçlü bir içeriğe sahiptir. Bu yüzden uzmanlar rutin beslenmeler de sık sık somon balığına yer verilmesini tavsiye etmektedirler.

Somon Balığının Sağlığa Faydaları

  • Hamilelikte faydaları bulunmaktadır.
  • Ruh sağlığı için faydalıdır.
  • Osteoporoz riskini azaltmaya yardımcı olur.
  • Kalp sağlığını korur.
  • Vücuda enerji verir.
  • İyi kolesterolü artırır.
  • Cilt sağlığına faydalıdır.

Somon Balığının Hamilelikte Faydaları

Anne ve karnındaki bebeğin sağlıklı şekilde gelişmesini sağlayacak önemli içeriklere sahip olması nedeniyle, hamilelik esnasında kadınların tüketmeleri tavsiye edilir. Omega-3 yağ asitleri gebelik sürecinde bebeğin özellikle beyin gelişimine önemli katkılarda bulunmaktadır. Diğer balık türlerine göre daha düşük cıva içeriğine sahip olması, somon balığı tavsiyelerini artırmaktadır.

Ruh Sağlığı İçin Faydalıdır

Amino asit zengini olan somon balığının faydaları arasında, ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkileri öne çıkmaktadır. Düzenli olarak somon tüketen kişilerde depresyon riskinin en aza indiği ve depresyon etkilerini ortadan kaldırdığı görülmüştür.

Osteoporoz Riskini Azaltmaya Yardımcı Olur

Yaşlılarda kemik erimesi olarak da bilinen osteoporoz rahatsızlığının, kişinin yaşamında geri dönüşümü olmayan olumsuz etkiler bıraktığı bilinmektedir.

Genç yaşlardan itibaren düzenli olarak somon balığı tüketen kişilerde, kemik erimesi problemlerinin görülme riski en aza inmektedir. Bu yüzden uzmanlar, kemiklerin daha kuvvetli hale gelmesi ve erime riskinin azaltılması için D vitamini ve kalsiyum bakımından zengin olan somon balığı tüketilmesini tavsiye ediyorlar.

Somon Balığının Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Somon Balığının Sağlığa Faydaları: Kalp Sağlığını Korur.

Kalp Sağlığını Korur

İçerdiği vitaminler ve sağlıklı yağlar ile kalp sağlığını korumaya yardımcı olduğu görülmüştür. Amerikan Kalp Vakfı tarafından yapılan birçok araştırma sonucunda, somon balığının kan basıncını düşürdüğü ve kalp sağlığına olumlu etkiler gösterdiği görülmüştür.

Vücuda Enerji Verir

Haftada en az 3-4 porsiyon somon balığı tüketilmesi, vücudun enerji seviyesini artırmaktadır.  Kolombiya Üniversitesi İnsan Beslenme Enstitüsü görevlileri tarafından yapılan farklı araştırmalar, somon balığının yüksek B12 vitamini içermesi sebebiyle, hücrelere enerji sağlayan etkiler gösterdiğini kanıtlamıştır.

Diğer yandan balıkta bulunan protein, mineraller ve diğer vitaminler, vücudun enerjik olmasını destekleyici yapıdadır.

İyi Kolesterolü Artırır

Düzenli olarak somon balığı tüketilmesi, iyi kolesterolün artmasına ve kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.  İçermiş olduğu mineral ve vitaminler kolesterol seviyesini kontrolde tutmak için fayda sağlamaktadır. Yine Amerikan Kalp Vakfı araştırmaları sonucunda, kolesterol ile bağlantılı olarak kalp sağlığını koruduğu da görülmüştür.

Cilt Sağlığı İçin Faydalıdır

Somonun içerdiği sağlıklı yağlar ve vitaminler, cilt üzerinde olumlu etkiler yapmaktadır. Kolajen üretimini artırması nedeniyle erken yaşlılık belirtilerinin azaltılmasında önemli faydaları bulunan somon balığı, keto karotenoit adlı kimyasal bir bileşiğin de sahibidir. Bu bileşik, cildin daha sağlıklı görünmesi için fayda sağlamaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

D vitamini ve omega-3 kombinasyonu, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler göstermektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi sayesinde vücudun enfeksiyon ve hastalıklara karşı da korunaklı hale gelmesi sağlanmaktadır. Somon balığının sağlığa faydaları arasında önemli bir etki olan bağışıklık sisteminin güçlü olması durumunda, birçok önemli hastalığın ortaya çıkma riski en aza inecektir.

 

 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Somon Balığının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin