Ürik Asidin Düşmesine Yardımcı Olan Besinler
Ürik Asidin Düşmesine Yardımcı Olan Besinler

Ürik Asidin Düşmesine Yardımcı Olan Besinler

Ürik asidin düşmesine yardımcı olan besinler nelerdir? diye merak eden okurlarımız için bu sorunun cevabını ayrıntılarıyla cevapladık

Organik bir bileşik olan ürik asit başta karaciğer olmak üzere birçok iç organ tarafından üretilir. Organlarda üretildikten sonra kana karışan bu bileşiğin vücutta bulunması gereken oranı yaşa ve cinsiyete göre değişir. Erkeklerde bulunması gereken oran maksimum 7 – 7,5 mg. İken kadınlarda bu oran 5,5 – 6. Mg’dır. Ürik asidin düşmesine yardımcı olan besinler tüketerek, yüksek asit miktarını azaltmaya yardımcı olunabilir.

Ürik Asidin Düşmesine Yardımcı Olan Besinler

Ürik Asidin Düşmesine Yardımcı Olan Besinler
Ürik Asidin Düşmesine Yardımcı Olan Besinler

Kanda ürik asidin yükselmesi, kas  ağrılarına ve böbrek taşına neden olur. Kansızlık, şeker hastalığı ve aşırı alkol – sigara tüketimi ürik asidin yükselmesine yol açar. Günlük hayatta sık sık tükettiğimiz birçok organik besin ise ürik asidin düşmesine yardımcı  olur.

Yoğurt

Öğün aralarında yağsız ya da yarım yağlı yoğurt tüketmek, kanı temizler ve vücuttaki ürik asit oranını dengeler. Tokluk hissi veren yoğurt kan şekerinin düşmesine de yardımcı olur.

Süt

Tıpkı yoğurt gibi süt de vücudu ürik asitten uzak tutan gıdalar arasında yer alıyor. Beslenme uzmanları,  daha organik ve faydalı olduğu için, ürik asit seviyesi yüksek olan kişilerin laktozsuz süt içmelerini tavsiye ediyor.

Kekik

Salatalarda, çorbalarda ve et yemeklerinde kullanılan kekik vücuttan hem ürik asidin hem de kötü kolesterolün atılmasını hızlandırır. Hazımsızlık, şişkinlik ve gaz şikâyeti olan kişilerin bu baharatı aşırı ölçüde tüketmemesi gerekir.

Armut

Karaciğer dostu olarak tanımlanan armut, ürik asit seviyesini dengede tutan besinler arasında yer alıyor. Safra sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayan armut, karaciğerin yağlanmasını da önler.

Su

Yetişkinlerde günde en az 2,5 – 3 litre su içmeye özen göstermelidir. Su, tüm organların ve sistemlerin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Yumurta

Yumurta, hem safra asidinin hem de ürik asidin düşmesine yardımcı  olan besinler arasında yer alır. Yüksek protein kaynağı vücutta sağlıklı kas yapımını desteklerken, aşırı tüketimi ise kötü kolesterolün artmasına neden olmaktadır. Uzmanlar haftada ortalama 5-6 yumurta tüketilmesini tavsiye etmektedirler.

Kırmızı Meyveler

Düzenli aralıklarla kırmızı meyve tüketmek de ürik asit seviyesini dengede tutar. Diğer yandan bu meyvelerin içeriğindeki vitamin ve minerallerin genel sağlık ve bağışıklık üzerinde ciddi derecede faydaları bulunmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ürik Asidin Düşmesine Yardımcı Olan Besinler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin