Yeni Doğan bebek İçin Bilmeni Gereken 10 Şey

Yeni Doğan Bebek İçin Bilmeniz Gereken 10 Şey

Yeni doğan bebeğinizle birlikte geçirdiğiniz tüm anların ve her zamanın tadını çıkarırken, onu koklamaktan, onu kucaklamaktan, öpmekten ve birlikte geçirdiğiniz zamanı sevmekten keyif alacaksınız. Bu gerçekten hayatınızın eşsiz bir deneyimidir. Belki de bebeğinizin gelişinin sizin için birkaç sürprizi olabilir. İşte yeni doğmuş bebek hakkında bilmeniz gereken 10 şey.

  1. Yenidoğan Biraz Komik Görünüyor

Hiç şüphe yok ki, bebeğinizi aylardır bekliyor ve hayal ediyorsunuz. Onun nasıl görüneceği, kimi benzeyecek vb. gibi konularda eşler tatlı düşüncelerle tartışıyorsunuz. Bebek dünyaya geldiğinde vücudunun üzerinde ince bir kıl örtüsüyle oldukça kırmızı ve gözleri şiş, cildi pul pul olmuş olabilir.

  1. Çok Uyur

Bu gerçek sizi ilk başta şaşırtacaktır. Bir yenidoğanın birincil aktivitesi uykudur. Ve zamanın geri kalanında sadece yemek yemek isteyecek. Bebeğiniz uyanıkken, uyuyamayacağınız için o uyurken uyumanız sizin için uygundur.

Çok Uyur
Çok Uyur
  1. Her İki-Üç Saatte Bir Yemeye İhtiyacı Var

Minik mide hızla dolar ve aynı zamanda hızla boşalır. Ama ne kadar süt aldığını anlamak zordur. Yenidoğanın kilosu, ilk hafta kayba uğrasa da bebeğinizi yeterince beslerseniz ve o mutlu uyursa, onu doğum kilosuna çıkarmak konusunda endişelenmeyin.

  1. Kuru Cilt ve Bebek Aknesi Yeni Doğan İçin Normaldir

Yenidoğanın cildi yumuşak ve ipeksi olur. Ancak doğumunun ikinci veya üçüncü gününde, kuru ve pul pul olan cildini fark edeceksiniz. Bu tamamen normaldir ve rahmin dışındaki hayata uyum sağlar. Ama bu durum, sonsuza kadar sürmeyecek. Bu birkaç ay içinde düzelecektir. Kuruluğa yardımcı olması için hassas cilt bebek losyonu deneyin.

  1. Gürültüyü Tolere Edebilir

Yeni doğmuş bebeğiniz uyurken odayı parmaklarınızın ucunda gezmenize gerek yok. Doğal olarak ışığı ve sesleri engelleyebiliyor. Aslında, rahimde geçirdiği zaman boğmaca, hışırtı ve annesinin kalbinin atmasıyla çok gürültülüydü. Şaşırtıcı bir şekilde, parlak ışıklar veya yüksek sesler uyuyan bebeğinizi uyandırmaz.

  1. Hemen Gülümsemeyecek

Yenidoğanlar genellikle ilk birkaç hafta uyurken gülümserler. Bu nedenle, yaklaşık altı haftaya kadar gülümsemeleri beklemeyin. Ancak tatlı gülümsemeleri yakında ortaya çıkacak, o yüzden sabredin.

  1. Hafif Sarılık Olabilir

Tam zamanında doğan bebeklerin yaklaşık yarısı hafif sarılık ile doğar. Bu nedenle, cildinde biraz turuncu renk görürseniz çok endişelenmeyin. Yenidoğanın çoğu yemek, kaka ve biraz güneş ışığı ile iyileşir. Küçük bir bronzlaşma yatağı lambası bile sarılığı iyileştirmeye yardımcı olur. Yani korkulacak bir şey olmadığından endişelenmeyin.

  1. Yeni Doğan Kundaklanmayı Seviyor

Yenidoğan kundaklanmayı sever. Bu şekilde kendilerini rahat ve güvende hissederler. Kundaklama, bebeğinizi rahmin rahatlık bölgesine geri götürür. Onları kundaklamak, uyurken, zıplarken kollarının veya bacaklarının onu uyandırmamasını yardımcı olur. Bu nedenle, yeni doğan kundaklandığında daha sağlıklı uyur.

Yeni Doğan Kundaklanmayı Seviyor
Yeni Doğan Kundaklanmayı Seviyor
  1. Farklı Nefes Alır

Yenidoğanın nefesi farklıdır ve yetişkinlerden daha fazla nefes alır. Yenidoğanın nefesi bir çocuğun veya yetişkinlerin nefesinden çok daha hızlıdır. Yenidoğanın nefes alma hızı dakikada yaklaşık 40 kez iken, bir yetişkin 10 ila 20 kez arasında nefes alır.

  1. Yenidoğanlar Annenin Sesini Tanıyabilir

Yeni doğanlar doğumdan itibaren annelerinin sesini tanıyabilir. Bir bebek doğduğunda, işitme duyusu %10’a kadar bile çıkmıyor. Orta kulağı hala işitme kaybına neden olan sıvı ile dolu olmasına rağmen tanıyabildiği tek ses annesinin sesidir. Bu özelliği ile yenidoğanın aranızda özel bir bağ kurmasının başka bir yoludur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yeni Doğan Bebek İçin Bilmeniz Gereken 10 Şey

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin