Yerel zincirler Ankara’da bir araya geldi

Organize perakendenin en önemli halkası olan yerel zincir marketlerin çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), altıncı yüz yüze toplantısını Ankara'da yaptı. Üyeler arasında birlik ve beraberliği güçlendirmek amacıyla düzenlenen toplantı TPF Yönetim Kurulu Üyeleri, PERDER Başkanları ve yerel zincir üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda, küresel ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler, market açılış kriterleri ve yerel zincirlerin 2022 yılı hedefleri görüşüldü.

 

Türkiye genelindeki yerel zincirler arasında birlik ve beraberliği güçlendirmek, sektördeki gelişmeleri değerlendirmek için Türkiye Perakendeciler Federasyonu önderliğinde her ay farklı bir ilde gerçekleştirilen toplantıların yenisi Ankara'da düzenlendi. TPF Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, TPF Yönetim Kurulu Üyeleri, bölge başkanları ve yerel zincir üyeleriyle birlikte 30’u aşkın yerel zincir market yöneticisi Ankara Crown Plaza’da bir araya geldi.

 

Toplantıda gıda perakendesindeki gelişmeler değerlendirilirken, TPF’nin 7’nci Olağan Genel Kurul toplantısı için karar alındı. Yerel zincirlerin ağır rekabet koşulları, mağaza açılış kriterlerine bir netlik getirilmeyişi ve artan maliyetler karşısında zorlandığını belirten TPF Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün; “Organize perakende kayıtlı istihdam açısından en yüksek sektörlerden biri. Sürekli istihdamı artırmakta olan sektörümüz, işsizlik havuzunun eritilmesine her geçen gün katkı sağlıyor. Yerel zincirler olarak gıda perakendesinde en büyük iş veren konumunda olduğumuzu gururla söylemek isterim. Sadece 5 bini aşkın mağazamızda 100 bini aşkın hemşerimizle tek yürek halinde çalışıyoruz. Başta ülke ekonomimize, cari açığın kapatılmasına, istihdama olan katkımız her geçen gün artıyor. İçinde bulunduğumuz rekabet ortamı sektörü zor duruma götürüyor. Bir tarafta Perakende Yasası'ndaki eksik ayaklar nedeniyle zirve yapan mağaza enflasyonu diğer tarafta enerji, gıda, ürün, su, lojistik, ekipman, kira, akaryakıt başta olmak üzere artan maliyetler yerli işletmecileri gün be gün daha fazla zorluyor” dedi.

 

Bu topraklarda kazandığını yeniden bu topraklarda yatırıma dönüştüren yerel zincirlerin rekabete karşı olmadığının altını çizen Düzgün; "Üyelerimiz arasında nesillerdir bu işi yapan meslektaşlarımız var. Hiçbir zaman rekabete karşı olmadık. Rekabette sınırlar belirlenmediği için her geçen gün daha da zorlanıyoruz. Mağaza açılış kriterleri olmadığı için bugün market sayılarında enflasyon zirveye ulaştı" açıklamasını yaptı.

 

Perakende Yasası'nda yer almasını bekledikleri mağaza açılış kriterleriyle yerli işletmecilerin nefes alacağını belirten Ömer Düzgün şöyle konuştu; "Birkaç yıl öncesine kadar yan yana mağaza açılışlarını konuşurken artık yan yana, alt alta, hatta aynı binada 2-3 market ile karşılaşıyoruz. Araştırmalara göre son 10 yılda şube sayısı en az 5 ve üzeri olan market zincirlerinin mağaza sayısı yüzde 259 artmış. Söz konusu dönemde indirim market zincirlerinin toplam market sayısındaki artışı ise yüzde 366 ulaşmış. Ülkemizde geçen yıl 18 bin yeni market açılışı gerçekleşmiş. Bu gelişmeler ışığında yerli işletmecilerin en kısa sürede desteklenmesi, mağaza açılış kriterlerine en kısa sürede düzenleme getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Zira önümüzdeki 7 yıllık süreçte 18 bin yeni market açılışının yapılması öngörülüyor. Bu şartlar altında sadece yerel zincirleri değil, üreticileri de zor günler bekliyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yerel zincirler Ankara’da bir araya geldi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin