Yüzmenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Yüzmenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yüzmenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yüzmenin sağlığa faydaları gelişim çağında olan çocuklar, kadınlar ve erkekler üzerinde ayrı ayrı sıralanabilir. Genel olarak sağlıklı egzersizler arasında bulunan yüzme, birçok egzersiz türüne göre vücut üzerinde daha olumlu etkilere sahiptir.

Yüzmenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kalp Sağlığına Faydalıdır

Aşırı stresin kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için, düzenli olarak yüzülmesi tavsiye edilir. Vücut gerginliğini azaltan etkisi ile kalp sağlığının sorunsuz sağlanmasına yardımcı olan, en iyi antrenmanlardan biridir.

Kalp kaslarının sağlıklı şekilde gelişmesi için birçok faydası bulunan yüzme, özellikle kronik kalp hastalıkları üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Kas Gelişimine Yardımcıdır

Kas gelişimi için illa ki fitness salonlarında zaman harcamanız gerekmiyor. Düzenli olarak yüzmeniz halinde, kas oluşumu daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Yağ yakımı üzerinde etkili olan yüzme, bir yandan kilo vermenize yardımcı olurken diğer yandan da fit bir kas oluşumuna yardımcı olmaktadır.

Dayanıklılığı Artırır

Kondisyon artışı sağlayarak vücudun zorluklara karşı daha dayanıklı olmasını sağlayan sporlardan biridir. Özellikle düzenli olarak yapılması halinde, daha güçlü bir vücut yapısına sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra soğuk sularda yüzmek, hem sağlık hem de dayanıklılık açısından da faydalıdır.

Fiziki dayanıklılığı artırdığı gibi bağışıklık sistemini de güçlendirici etkilere sahip nadir sporlardan biri olan yüzme, zihinsel gelişimi de olumlu yönde etkilemektedir.

Kan Basıncının Kontrolünü Sağlar

Kan basıncınızı kontrol altına alarak daha sağlıklı kalmak istiyorsanız, vakit kaybetmeden bu spora başlamanız gerekir. Yüksek tansiyonun kontrol altına alınması ile çeşitli kronik problemlerin semptomlarını azaltacak sporlardan biri olan yüzme, konsantrasyon içinde faydalıdır.

Sağlık açısından en önemli tehditlerden biri olan yüksek tansiyonun kontrol altına alınması, diğer rahatsızlıkların vücut üzerindeki olumsuz etkilerini de en aza indirir.

Depresyonla Mücadele Etmeye Yardımcı Olur

Daha çok kadınlarda ve toplumun önemli bir bölümünde çeşitli belirtilerle görülen depresyon, egzersizler sayesinde etkileri azaltılabilecek rahatsızlıklardan biridir.

Depresyon belirtileri ile savaşmak için en etkili sporlardan biri olan yüzmenin, depresyona bağlı psikolojik sorunları da engellemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Düzenli olarak yüzen kişilerde, endorfin salınımı daha iyi seviyede olmaktadır. Bu sayede antidepresan ilaçların daha az alınması ve depresyonun etkilerinin azaltılması mümkün hale gelir.

Etkili Bir Meditasyon Aracıdır

Amerikan psikoloji derneği 2011 yılında yüzme ve meditasyon etkileri arasında bir araştırma yapmış ve düzenli yüzmenin etkili bir meditasyon aracı olduğunu ortaya koymuştur. Stres sorunlarını azaltma harika etkileri bulunan yüzmenin sağlığa faydaları, stres nedeniyle ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar üzerinde de etkilidir.

Çocukların Motor Becerilerini Geliştirir

Çocuklar için ağırlık egzersizleri yeterince uygun değildir. Ancak yüzme gibi hem psikolojik hem de fiziki egzersizler arasındaki sporlar, çocukların motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olmaktadır.

Kalp, kaslar ve akciğerler gibi vücudun önemli parçaları üzerinde etkisi olan yüzmenin, kas koordinasyonun sağlanmasında da faydalarının olduğu bilinmektedir.

Çocukların Zihinsel Gelişimini Olumlu Etkiler

Diğer spor dallarına göre biraz daha disiplin gerektirmesi, çocukların zihinsel gelişimleri üzerinde faydalı etkileri bırakmaktadır. Düzenli şekilde yüzme sporu ile ilgilenen çocuklarda ruhsal sorunların görülme riski en aza inerek, zihinsel gelişimlerinin de arttığı görülmektedir.

Çocuklarda Yeme ve Uyku Düzenine Yardımcı Olur

Birçok ebeveyn, çocuğunun düzenli olarak uyumadığı yemek yemediğinden şikâyetçidir. Psikolojik etkiler yaratan spor dallarından biri olan yüzmenin, çocuklarda yemek yeme ve uyku düzenlerine yardımcı olduğu görülmüştür.

Kemik Gücünü Artırır

Sporu icra ederken birçok kas ve kemiğin aynı anda çalışması, özellikle genç yaşlarda bu sporla uğraşan kişilerin kemik gücünün artmasında önemli rol oynar. Ana kemiklerin yanı sıra küçük kemik grupları üzerinde de oldukça etkili olan yüzme, kas ve eklem yapılarının güçlenmesinde faydalı sporlar arasındadır.

Yüzmek Zayıflatır mı?

Kilo problemlerinden muzdarip olan birçok insanın, çeşitli egzersizlerin yanı sıra yüzmenin zayıflatıp zayıf atmayacağı konusunda şüphe içerisinde kalmaktadır. Düzenli olarak yüzen kişilerin, yeterince kalori yaktıkları ve böylelikle zayıfladıkları bilinmektedir.

Yüzme başlı başına bir egzersiz olmasına rağmen, sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve farklı egzersizler ile desteklenerek kilo verme konusunda da etkili olmaktadır. Mümkünse günlük 30 dakika yüzmek, kalori yakımında ciddi faydalar sağlamaktadır.

Hamilelikte Yüzmek Güvenli Mi?

Hamile kadınların yüzmesinde herhangi bir risk görülmemektedir. Ancak rutin yaşamda olduğu gibi ani hareketlerden kaçınmak, bu sporu icra ederken de önem taşımaktadır.

 

 

 

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yüzmenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin